Jakie oświetlenie przemysłowe wybrać?

 

Odpowiednio dobrane oświetlenie przemysłowe w halach czy na liniach produkcyjnych pełni istotną rolę. Zapewnienie optymalnych warunków pracy wpływa na komfort wykonywania zadań oraz samopoczucie pracowników. Odgórne narzucone normy pozwalają na kontrolę bezpieczeństwa, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów czy wypadków przy pracy. Dzisiaj możemy zauważyć, że standardowe rozwiązania zostały z powodzeniem zastąpione przez oświetlenie przemysłowe LED, wykazujące się wysoką szczelnością, długą żywotnością czy energooszczędnością.

 

Do niedawna najchętniej wykorzystywanym rodzajem oświetlenia przemysłowego były lampy wyładowcze. Cieszyły się one dużym powodzeniem, ponieważ niosły za sobą niskie koszty eksploatacji. Jednak ich liczne wady, wykorzystanie szkodliwych substancji, wrażliwość na zmiany napięcia oraz wysoka emisyjność ciepła, przyczyniły się do rezygnacji przez przedsiębiorców z tradycyjnych form oświetlenia, na korzyść oświetlenia przemysłowego LED.

 

Dziś z powodzeniem sprawdza się oświetlenie przemysłowe LED. Ta wciąż dynamicznie zmieniająca się technologia pozwala na wprowadzenie udogodnień oraz zmian, dostosowanych do potrzeb konsumenta. Niepowtarzalna konstrukcja ledów cechuje się wysoką wydajnością, długą żywotnością i energooszczędnością. Przyczynia się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, kosztów eksploatacji, jest bezpieczna dla środowiska naturalnego i pozytywnie wpływa na zdrowie pracowników oraz komfort ich pracy. Ledy są także odporne na uszkodzenia mechaniczne, pyły oraz płyny, co w takich przestrzeniach, jak hale produkcyjne jest istotną zaletą.

 

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia przemysłowego?

Wybierając oświetlenie przemysłowe zwróć uwagę na takie elementy jak:

 

  • skuteczność świetlna – wykazuje, jak mocny strumień światła możemy wygenerować przy zużyciu 1 wata energii.

 

  • żywotność – szacowany czas pracy przy zachowaniu optymalnego poziomu świecenia.

 

  • czas rozruchu – po jakim czasie lampa uzyskuje pełną moc świecenia.

 

  • CRI – współczynnik oddawania barw, który określa, jaki wpływ na odwzorowanie kolorów ma generowane przez lampę światło.

 

  • barwa światła – określa się ją jako ciepłą, zimną lub neutralną – warto dostosować, zależnie od miejsca przeznaczenia.

 

Jakie rodzaje oświetlenia przemysłowego wybrać?

Kluczowe dla oświetlenia przemysłowego jest stosowanie lamp hermetycznych, odpornych na pył, płyny oraz działania mechaniczne. Wykorzystywane są również jako oświetlenie przemysłowe zewnętrzne, gdzie pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych wciąż spełniają swoje funkcje.

 

Do oświetlenia przemysłowego wewnętrznego zaleca się użycie lamp liniowych oraz typu High Bay. Oprawy liniowe świetnie sprawdzą się przy dużych powierzchniach, taki jak hale produkcyjne. Ich uniwersalność pozwala na tworzenie długich ciągów komunikacyjnych, co pozwala na równomierne oświetlenie powierzchni. Kąt świecenia można dostosować do funkcji, jaką ma pełnić w hali. Oprawy High Bay to odpowiednik lamp kubełkowych, świetnie sprawdzają się do pomieszczeń wysokiego składowania. Wyprofilowany, długi strumień światła zapewnia równomierne oświetlanie konkretnych obszarów i pozwala unikać doświetlenia niewymaganych stref. Lampy te cechuje masywny radiator, odporny na wszelkie uszkodzenia.

 

Do ostatnich trendów należy inteligentne oświetlenie, które świetnie sprawdzi się w halach produkcyjnych. Automatyczne zarządzanie światłem, jego natężeniem, kątem świecenia daje możliwość dostosowania oświetlenia do aktualnie wykonywanych zadań, co zwiększa komfort pracy. Wyposażone także w czujniki ruchu, może przynieść dodatkowe oszczędności. Pozwala również na dopasowanie mocy oświetlenia zależnie od pory dnia, roku oraz od ilości dostępnego naturalnego światła.

 

Lena Lighting, jako czołowy producent oświetlenia w Polsce, w swojej ofercie ma szeroki wybór oświetlenia przemysłowego LED, zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Wysokiej jakości oprawy wykazują dużą odporność oraz trwałość, są energooszczędne oraz charakteryzują się szczelnością.