Darmowa dostawa od 700 zł
Wysyłka w 24h
Leasing i płatność na raty

Drogomierze

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
na stronę

W celu precyzyjnego pomiaru odległości odpowiedni drogomierz jest na wagę złota. Niezależnie od tego, czy jest to drogomierz kołowy, czy drogomierz samochodowy, jeśli chcesz zbadać swoją trasę, warto zaopatrzyć się w to urządzenie. Poznaj tajniki używania tego specyficznego narzędzia do badań. Podpowiadamy, jaki drogomierz wybrać, co mierzy drogomierz i czym jest drogomierz krokowy i drogomierz samochodowy. 

Co mierzy drogomierz?

Jak wskazuje sama nazwa, drogomierz mierzy pokonaną drogę, a dokładniej mówiąc trasę, jaką przebył obiekt. Może on przyjąć formę analogową lub mechaniczną. Największym odbiorcą kół pomiarowych jest policja, która używa drogomierzy do sporządzenia notatek na miejscu przestępstwa. Często też używa się go w branży drogowej, do określenia długości trasy. Drogomierza używa się także w branży budowlanej, podczas mierzenia odległości pomiędzy określonymi obiektami. Klasyczny przykład tego urządzenia to drogomierz samochodowy, który określa się potocznie jako licznik kilometrów. Drogomierze dzielimy na mechaniczne, które posiadają obrotowy bęben z cyframi, elektromechaniczne, które mają mechaniczny system mierzenia, ale cyfrowy wyświetlacz, elektroniczne, które mają elektroniczne czujniki i wyświetlacze.

Jaki drogomierz wybrać do pomiarów?

Jeśli zastanawiasz się, jaki drogomierz wybrać, zwróć uwagę na takie parametry, jak system zliczania obrotów czy materiał wykonania obręczy. Polecamy modele z pełnym kołem, ponieważ są one stabilniejsze i dokładniejsze niż drogomierze ze szprychami. Na początku zastanów się nad przeznaczeniem sprzętu. Inna istotna cecha to wygoda użytkowania. Z tego względu postaw na rozwiązania, które zapewnią łatwą pracę w każdych warunkach.

Czym jest drogomierz kołowy?

Chyba każdy widział kiedyś drogomierz kołowy. Jego zasada działania jest prosta, a przy tym niezwykle skuteczna. Odległość zmierzona przez drogomierz jest obliczana za pomocą mnożenia liczby obrotów koła przez obwód tego koła. Zdecydowana większość drogomierzy kołowych zlicza drogę w przód oraz w tył, dzięki czemu cofając urządzenie, można naprawić błąd, związany ze zbyt dalekim wyjechaniem koła w przód. Narzędzie wskazuje trasę z dokładnością co do jednego centymetra lub decymetra, w zależności od klasy. Pamiętajmy, że drogomierz kołowy nigdy nie pozwoli na pomiar co do milimetra.