Darmowa dostawa od 700 zł
Wysyłka w 24h
Leasing i płatność na raty

Nitownice

Produkty 1-32 z 55

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
na stronę

Nitowanie czy też połączenia nitowe, to specjalny sposób na stałe i trwałe połączenia mechaniczne elementów, zwykle za pomocą tak zwanych nitów. Nit jest to zazwyczaj trzpień walcowy zakończony łbami. Nitowanie przez wiele dziesięcioleci czasu było najważniejszą metodą łączenia na stałe metalowych elementów. Głównie stosowane podczas budowy kadłubów dla okrętów, a także samolotów czy konstrukcji mostów. Współcześnie jednak nitowanie jest wypierane przez spawanie i zgrzewanie. 

Do nitowania stosuje się nity, nitonakrętki, nitownice, w tym nitownice do nitów stalowych. A jak działa nitownica? Wytwarza nacisk na łeb nitu, co w rezultacie skutkuje zmiażdżeniem trzpienia walcowatego i zakleszczenie się na materiale łączonym. Nity o krótkiej długości trzpienia zakuwać można na zimno, natomiast trzpienie o większych wysokościach – na gorąco. 

Możemy wyróżnić kilka sposobów nitowania: zwykłe (kiedy obydwa „łby” nitu występują ponad powierzchnię nitowanych części); rurkowe; soczewkowe; soczewkowe niskie; grzybkowe oraz kryte (kiedy łby nitów ukryte są równo z powierzchnią łączonych części). Ponieważ ten typ nitowania ma gorsze właściwości wytrzymałościowe, jest stosowany w ostateczności, kiedy inne metody połączenia są niemożliwe. 

Jak dobrać długość nitu? Długość trzpienia walcowatego powinna być taka sama, jak suma grubości materiału, który chcemy połączyć, powiększona o długość trzpienia.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli nitownic. Możemy je podzielić na pneumatyczne i ręczne. Te drugie cechuje relatywnie niska cena, jednak wymaga od nas użycia sporej ilości siły. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się nitownice pneumatyczne, które wykorzystują energię kinetyczną i nie wymagają od nas wprawienia jej w ruch przy pomocy konwencjonalnej siły mięśni.