Darmowa dostawa od 700 zł
Wysyłka w 24h
Leasing i płatność na raty

Frezy czołowe

Produkty 9

Ustaw kierunek malejący
na stronę
na stronę

Frezowanie umożliwia zarówno obróbkę drobnych elementów metalowych czy drewnianych w domu, jak i produkcję na skalę przemysłową. Jednymi z wykorzystywanych najczęściej są frezy czołowe, których używa się prostopadle i równolegle do obrabianej powierzchni.

Za pomocą frezów można zrobić otwory czy rowki, a także dokonać obróbki zgrubnej. Frezy czołowe do drewna i metalu wykonuje się z tego samego materiału – węglika spiekanego. Rzadziej spotyka się frezy z HSS lub stali proszkowej.

Występuje kilka wariantów frezów czołowych. Frez tarczowy wygląda podobnie jak tarcza szlifierska. Ma krawędzie zakończone ząbkami o różnych wielkościach w zależności od tego, jaki efekt ma zostać uzyskany. Frezem tarczowym można wykonać rowki i nacięcia. Służy do frezowania bocznego i mocowany jest na rowek klinowy.

Frezy czołowe-kątowe zakończone są tarczami z ząbkami na krawędziach, z tym że zęby umieszczone są pod ostrym kątem. Taka końcówka może mieć przekrój stożka.W ten sposób można z jednej lub z dwóch stron jednocześnie frezować kąty.

Frezy walcowo-czołowe posiadają żłobienia i krawędzie tnące zarówno na szczycie, jak i po bokach, dając ciekawe możliwości wiercenia i kształtowania materiałów. Za ich pomocą można zrobić otwór, jak i ścierać powierzchnię, więc często się przydają.

Również w mechanice samochodowej i jako części przydają się różnego rodzaju frezy, np. frezy czołowe do wału VW czy samochodu innej marki. Części do frezowania powierzchni wału korbowego mają inną budowę niż zwykłe frezy czołowe wykorzystywane na co dzień.