Darmowa dostawa od 700 zł
Wysyłka w 24h
Leasing i płatność na raty

Tarniki

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
na stronę

Tarnik pierwotnie był rodzajem tarki, za pomocą której można było ścierać powierzchnię drewna. Przydawał się, gdy trzeba było zmniejszyć jego objętość lub zetrzeć powierzchnię. Takie tradycyjne tarniki do drewna wciąż są w użyciu podczas prac stolarskich. Tarnik tego typu z drewnianą rączką przyda się każdemu, kto lubi rzeźbić. Pomocniczo przyda się również w pracach ślusarskich i obróbce innych miękkich tworzyw.

Poza tarnikami istnieją też nowoczesne rodzaje takich urządzeń. Tarnik do drewna na szlifierkę kątową to rodzaj nakładki, za pomocą której można mocno wyszlifować blat czy deskę. Tarniki ułatwiają też usuwanie fug czy starych powłok. Takie części mogą mieć formę tradycyjnej tarczy z wypustkami o ostrych krawędziach.

Współcześnie większość tarników na szlifierkę kątową czy wiertarkę powstaje z węglików spiekanych. To rodzaj sproszkowanego stopu metali, poddanego wysokiej temperaturze i zespolonego. Dzięki temu powierzchnia tarników z węglików spiekanych, mimo że cienka, jest wyjątkowo odporna na zniszczenia.

Tarnik do drewna na wiertarkę przypomina frez, z tym że z odpowiednio chropowatą powierzchnią. Różne kształty pozwalają dopasować go nawet do małych elementów i przecierać krawędzie wewnętrzne czy szczeliny.

Zupełnie inną formę mają tarniki do płyt gk. Tu tworzywo jest umieszczone na spodzie specjalnej rączki, którą mechanicznie fazuje się lub ściera płyty gk. Tarnik może też posłużyć do zaokrąglania rogów takich płyt. Podstawa rączki z czasem się ściera, więc można ją wymieniać.