Darmowa dostawa od 700 zł
Wysyłka w 24h
Leasing i płatność na raty

Frezy do betonu

1 element

Ustaw kierunek malejący
na stronę
na stronę

Otwornica to nakładka na wiertarkę, umożliwiająca wiercenie idealnych okręgów. To przydatne podczas kładzenia instalacji czy wykonywania ozdób. Najciężej jest wykonać równą dziurę w betonie. Do tego celu trzeba mieć odpowiedni frez.

Do betonu wykorzystywane są frezy z najtwardszych materiałów. Frezy diamentowe mogą też posłużyć do wiercenia otworów w płytkach, więc są bardziej uniwersalne. Frezy do betonu wolframowe dodatkowo można wykorzystać do pustaków czy cegieł, ale szybko mogą się nagrzać. Nie powinno się ich więc stosować stale, a jedynie do wiercenia pojedynczych otworów. Frezy z węglika spiekanego służą do samego betonu.

Poza otwornicami istnieją też inne rodzaje wierteł służących do betonu. Frez palcowy to jeden z wykorzystywanych najczęściej. Za jego pomocą również można wykonać otwór w ścianie, jednak będzie miał on mniejszą średnicę i nie tak gładkie krawędzie. Frez palcowy przydaje się choćby do wieszania półek czy dekoracji.

Omówione tu powyżej sprzęty to frezy do wiertarki. Frez do szlifierki może mieć formę tarczy i będzie służył raczej do przecinania i szlifowania betonowych elementów. Takie tarcze do betonu nazywa się garnkowymi z uwagi na kształt. Często są to tarcze diamentowe. Można dokupić cały komplet frezów  o różnym stopniu twardości do kilku rodzajów działań przy betonie.

W pustakach i innych stosunkowo miękkich materiałach do wycinania rowków pod instalacje może służyć frez tarnikowy. To wprawdzie urządzenie do drewna, jednak taki dobrej jakości sprawdza się również w innych sytuacjach.