Darmowa dostawa od 700 zł
Wysyłka w 24h
Leasing i płatność na raty

Ołówki

Produkty 26

Ustaw kierunek malejący
na stronę
na stronę

Może się wydawać, że zwykły ołówek tak samo dobrze sprawdzi się na budowie, jak profesjonalny. Nic bardziej mylnego! Ołówki mają różne stopnie twardości oznaczone numerami i literami H (twardy), HB (średni) i B (miękki). Ołówek H10 sprawdza się do tworzenia bardzo cienkich, jasnych linii. Podczas rysowania mocno naciska na papier. Będzie idealny do rysunku technicznego, ale praktycznie bezużyteczny na budowie. Dokonane nim oznaczenia na drewnie nie będą widoczne pośród usłojenia deski.

Z drugiej strony zbyt miękki ołówek da grubą, łatwo rozsmarowującą się linię, która również nie będzie pomocna do wykonywania precyzyjnych oznaczeń. Dlatego właśnie warto wybierać profesjonalne ołówki stolarskie o grubości HB lub B1 czy B2. Są one idealne do wykonywania czytelnych, nasyconych pigmentem oznaczeń. 

Standardowy ołówek może mieć za cienki grafit, by oznaczenia były odpowiednio widoczne z dużej odległości. Dlatego tu dostępne są również profesjonalne, grube ołówki stolarskie, zwane też czasem ciesielskimi. Dłużej zajmuje ich zużycie, a dodatkowo są dostępne w dużych zestawach po nawet kilkadziesiąt sztuk.

W pracy z drewnem przydają się też ołówki traserskie, do odwzorowywania równych linii. Ołówki o szczególnie twardym i ciemnym graficie znane są jako murarskie. Dobrze odznaczają się na tle cegieł. W rysunku technicznym i trasowaniu przydają się także cienkie ołówki automatyczne. Można tu dostać wymienne wkłady do takich pisaków technicznych. Świetnie się nimi pisze również po tłustych czy brudnych powierzchniach, na których trudno robić oznaczenia markerem.