Darmowa dostawa od 700 zł
Wysyłka w 24h
Leasing i płatność na raty

Otwornice

Produkty 1-32 z 594

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
na stronę

Otwornice to niewielkie elementy, których cena wynosi zwykle około kilkunastu złotych. Bez nich jednak warta wiele tysięcy wiertarka będzie bezużyteczna. Dlatego warto poświęcić nieco uwagi kwestii wyboru właściwej.

Za pomocą otwornic, jak sugeruje ich nazwa, można wyciąć otwór w wielu różnych materiałach. Każda służy do innego, a różnią się one głównie rozstawem i wielkością ząbków. Wykorzystanie niewłaściwej otwornicy może zniszczyć wiertarkę, a wycięta w ten sposób dziura będzie miała postrzępione, nierówne brzegi. Właściwa otwornica zapewnia tymczasem wykonanie za każdym razem idealnych otworów w ścianach czy meblach.

Istnieją specjalne otwornice do styropianu, jak i twardsze otwornice do betonu. W obu przypadkach liczy się wysoka jakość produktu, bo przegrzewający się element może uszkodzić materiał. Znając dokładne parametry powierzchni, w której mają być wiercone otwory, można wybrać w dalszej kolejności otwornicę np. do miękkiego lub twardego drewna lub określonego rodzaju betonu.

Za najlepsze uznaje się otwornice diamentowe i wolframowe. Ten drugi rodzaj może służyć nawet do wycinania otworów w ceramice, co jest niezwykle trudne z uwagi na kruchość tego materiału. Z tego samego powodu w budownictwie przydaje się otwornica diamentowa, którą można ciąć kafelki czy gres. W przypadku wątpliwości co do wyboru otwornicy, warto w pierwszej kolejności kierować się zastosowaniem, a następnie szukać jak najlepszej jakości produktu.