Frezy stożkowe

Frezy stożkowe mają różnorodne formy – od prostych stożków, przez żłobione krawędzie, po bardziej skomplikowane kształty inspirowane stożkiem. Każdy z nich będzie sprawdzał się przy innych pracach.

Klasyczne frezy stożkowe do metalu mają zwykle żłobione krawędzie, co pozwala na precyzyjne wiercenie w twardym metalu bez powstawania ostrych opiłków. Z kolei wąsko zakończona końcówka pozwala na wiercenie otworów.

 

Do grawerowania używa się frezu stożkowego o gładkich ściankach i ostrej końcówce, który przypomina pisak. Pozwala on na precyzyjne cięcia w metalu pod różnymi kątami. Dzięki takim frezom można profesjonalnie grawerować - nawet posiadając multiszlifierkę.

Do prac artystycznych czy rzeźbiarskich w kamieniu i minerałach stosuje się frezy stożkowe typu ściernica z diamentowym nasypem. Za ich pomocą również możliwy jest grawerunek. Rzadziej używa się frezów stożkowych do drewna, ale takie modele też można spotkać na rynku.

Większość frez stożkowych wykonana jest z węglika spiekanego, stali szybkotnącej lub podobnych materiałów. Tu można znaleźć zarówno frezy stożkowe o średnicy kilku mm, jak i większe frezy stożkowe, których wielkość dochodzi do kilkudziesięciu mm średnicy. Można też dostać frezy stożkowe fazowniki 45 i 90 stopni. Te służą głównie do pogłębiania otworów pod śruby i podobne elementy. Najczęściej mają one mocowanie na chwyt walcowy NWS lub chwyt stożkowy Morse’a. Warto sprawdzić to przed zakupem. Nowością na rynku są składane frezy stożkowe 45 stopni tego typu.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.