KALKULATOR  RAT

Dłutownice

Dłutownica, nazywana też strugarką pionową, to obrabiarka służąca do obróbki skrawaniem. Głównym ruchem jej narzędzia skrawającego jest ruch prostoliniowy w płaszczyźnie pionowej. W imaku nożowym lub w specjalnych oprawkach wraz z niosącym je suwakiem mocuje się bezpośrednio narzędzia stosowane do dłutowania. Przedmiot obrabiany można ustawić pod dokładnym kątem, dzięki stołom obrotowym z podzielnicą. 

Używana jest głównie do kół zębatych i otworów wielokątnych, rowków wpustowych i tym podobnych. Jakimi parametrami możemy ją opisać? Jednym z najważniejszych jest wysokość dłutowania, która określa maksymalną wysokość, jaką przedmiot obrabiany ma w miejscu obróbki. Dłutownice dzielą się na produkcyjne (przeznaczone do produkcji seryjnej), a także uniwersalne (stosowane w produkcji małoseryjnej) oraz jednostkowej. Kolejny podział to dłutownice konwencjonalne i dłutownice CNC. W tych pierwszych operator ustawia wszystko co trzeba ręcznie, w drugich urządzeniem kierują sterowniki komputerowe, na podstawie wcześniej wprowadzonych przez operatora danych. Drugi rodzaj jest oczywiście bardziej zaawansowany i prostszy w obsłudze, jednak konwencjonalne dłutownice są również w powszechnym użyciu, gdyż są solidne i działają przez lata. 

Najczęściej spotykana jest dłutownica do metalu i dłutownica ciesielska stosowana w stolarstwie. Różne rodzaje tych urządzeń używane są w różnych gałęziach przemysłu i usług, np.: dłutownica do rowków wpustowych czy dłutownica elektryczna do drewna. Może być dłutownica bezwspornikowa lub wspornikowa, ze stołem krzyżowo-obrotowym. Dłutownica do metalu posłuży nam do kół zębatych, jak i do płyt warstwowych.

Produkty 4

na stronę
Zobacz jako Lista Siatka
 1. Akumulatorowa dłutownica 18V DHK180ZJ Makita
  W magazynie
 2. Młot do podkuwania Makita HK0500

  Wydłużony czas realizacji
 3. Dłutownica łańcuchowa Makita 7104L

  Wydłużony czas realizacji
 4. Dłutownica łańcuchowa Makita KC100

  Wydłużony czas realizacji

Produkty 4

na stronę
Zobacz jako Lista Siatka