KALKULATOR  RAT

Dłutownice

Dłutownica, nazywana też strugarką pionową, to obrabiarka służąca do obróbki skrawaniem. Głównym ruchem jej narzędzia skrawającego jest ruch prostoliniowy w płaszczyźnie pionowej. W imaku nożowym lub w specjalnych oprawkach wraz z niosącym je suwakiem mocuje się bezpośrednio narzędzia stosowane do dłutowania. Przedmiot obrabiany można ustawić pod dokładnym kątem, dzięki stołom obrotowym z podzielnicą. 

Używana jest głównie do kół zębatych i otworów wielokątnych, rowków wpustowych i tym podobnych. Jakimi parametrami możemy ją opisać? Jednym z najważniejszych jest wysokość dłutowania, która określa maksymalną wysokość, jaką przedmiot obrabiany ma w miejscu obróbki. Dłutownice dzielą się na produkcyjne (przeznaczone do produkcji seryjnej), a także uniwersalne (stosowane w produkcji małoseryjnej) oraz jednostkowej. Kolejny podział to dłutownice konwencjonalne i dłutownice CNC. W tych pierwszych operator ustawia wszystko co trzeba ręcznie, w drugich urządzeniem kierują sterowniki komputerowe, na podstawie wcześniej wprowadzonych przez operatora danych. Drugi rodzaj jest oczywiście bardziej zaawansowany i prostszy w obsłudze, jednak konwencjonalne dłutownice są również w powszechnym użyciu, gdyż są solidne i działają przez lata. 

Najczęściej spotykana jest dłutownica do metalu i dłutownica ciesielska stosowana w stolarstwie. Różne rodzaje tych urządzeń używane są w różnych gałęziach przemysłu i usług, np.: dłutownica do rowków wpustowych czy dłutownica elektryczna do drewna. Może być dłutownica bezwspornikowa lub wspornikowa, ze stołem krzyżowo-obrotowym. Dłutownica do metalu posłuży nam do kół zębatych, jak i do płyt warstwowych.

Produkty 4

na stronę
Zobacz jako Lista Siatka
 1. Akumulatorowa dłutownica 18V DHK180ZJ Makita

  Wydłużony czas realizacji
 2. Młot do podkuwania Makita HK0500

  Wydłużony czas realizacji
 3. Dłutownica łańcuchowa Makita 7104L

  Wydłużony czas realizacji
 4. Dłutownica łańcuchowa Makita KC100

  Wydłużony czas realizacji

Produkty 4

na stronę
Zobacz jako Lista Siatka