Heblarka samoróbka - opłacalna inwestycja?

 

Wielu majsterkowiczów unika zakupu specjalistycznych narzędzi, próbując tworzyć urządzenia własnej roboty. Samodzielne projektowanie, kompletowanie podzespołów i składanie urządzenia z pewnością pobudza kreatywność. Jednak czy jest to dobry pomysł? W poniższym tekście spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy heblarka grubościówka samoróbka jest właściwym sposobem na rozbudowę warsztatu?

 

Do czego służy strugarko-grubościówka własnej roboty?

Zadajesz sobie pytanie: grubościówka - jak zrobić to urządzenie? Zanim zaczniesz szukać schematów w internecie, dowiedz się, do czego służy i jak działa. Fabryczna grubościówka, czy heblarka samoróbka to urządzenie przeznaczone do obrabiania powierzchni elementów drewnianych. Za pomocą obracającego się wałka wyposażonego w ostrza urządzenie zbiera materiał, niwelując tym samym nierówności. Takie heblarki sprawdzają się szczególnie przy wygładzaniu powierzchni desek lub kantówek. W odróżnieniu od urządzeń konstruowanych fabrycznie mało która heblarka grubościówka samoróbka jest wyposażona w regulację wysokości skrawu.

 

Nie da się ukryć, że głównym powodem budowy samoróbek jest niski koszt. Jeśli potrzebna Ci jest grubościówka własnej roboty, do jej produkcji użyjesz przede wszystkim akcesoriów używanych. Silnik czy pas transmisyjny z reguły zostanie odzyskany ze starych cyrkularek. Będziesz musiał zakupić jedynie część z elementów konstrukcyjnych, co pozwala obniżyć koszt grubościówki samoróbki. Często dodatkowym argumentem jest możliwość dopasowania urządzenia do konkretnych warunków w warsztacie lub charakteru wykonywanych prac. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy grubościówka własnej roboty będzie wykonywała tylko jeden wariant produktów.

 

Grubościówka własnej roboty - wady i zalety

Heblarka grubościówka samoróbka nie jest urządzeniem łatwym do budowy, jeśli dopiero zaczynasz zabawę w tworzenie samodzielnych konstrukcji. Największy kłopot może stanowić dobór śrub trapezowych, które są odpowiedzialne za regulację wysokości skrawu. Często konstruktorzy pomijają ten element, mocując wał na konkretnej wysokości, która nie ulega już zmianie. Niejedna heblarka samoróbka może mieć też problem z utrzymaniem blatu w idealnym poziomie. Wówczas szlifowany element nie przylega dobrze do powierzchni stołu, co może skutkować krzywiznami w szlifowanym elemencie. Często problem pojawia się już w czasie eksploatacji. Jeśli dobrze ustawisz poziom przy budowie urządzenia, może ulegać on zmianie w wyniku przemieszczenia konstrukcji lub zużycia.

 

Heblarka samoróbka czy oryginał?

Grubościówka używana samoróbka to częsta pozycja aukcji internetowych. Nigdy jednak nie masz pewności, jak działa sprzęt i czy jest bezpieczny. Musisz pamiętać, że pod względem bezpieczeństwa, trwałości i dopasowania podzespołów żadna heblarka samoróbka nie dorówna fabrycznym produktowi. Jeżeli wyposażasz warsztat stolarski czy ciesielski, lepiej postaw na oryginalne urządzenie. Będziesz pewien skuteczności, a w razie kłopotów produkt możesz oddać do serwisu w ramach gwarancji. W sklepie internetowym industria24.pl znajdziesz grubościówkę Metabo dh-330, której cena będzie niewiele wyższa, niż koszt podzespołów grubościówki samoróbki. Wysoka jakość elementów konstrukcyjnych i możliwość regulacji sprawi, że przy skomplikowanych pracach sprawdzi się lepiej niż grubościówka własnej roboty. Jak widzisz wybór między grubościówką używaną, samoróbką czy fabrycznie nową jest trudny. Decyzję musisz podjąć, biorąc pod uwagę wiele rzeczy, takich jak częstotliwość stosowania, najważniejsze potrzeby, czy Twoje umiejętności konstrukcyjne. Musisz przy tym pamiętać o bezpieczeństwie własnym i osób korzystających z grubościówki samoróbki. Sporo trudności może nastręczać też zdobycie odpowiedniego silnika i elementów konstrukcyjnych. Jeśli masz do nich dostęp, możesz spróbować podjąć się tego zadania.