Jak uszczelnić rurę pod ciśnieniem?

rura

 

Awaria instalacji wodnej czy CO może powodować spore problemy w funkcjonowaniu całego obiektu. Nie zawsze konieczny jest remont i wymiana części sieci. W niektórych sytuacjach wystarczy uszczelniacz do cieknących rur, który pozwoli przetrwać do nadchodzącego remontu. Z poniższego tekstu dowiesz się jak uszczelnić instalację CO będącą pod ciśnieniem, jak uszczelnić rurę odpływową WC i jakich preparatów do tego używać. 

 

Czym i jak zakleić dziurę w rurze od wody?

Przypadkowe uszkodzenie mechaniczne, nieprawidłowe podłączenie sieci lub korozja. To najpopularniejsze przyczyny nieszczelności w instalacji wodnej czy centralnego ogrzewania. Jak uszczelnić instalację CO lub wodną? Sposobów jest wiele, jednak każdy z nich przewiduje spuszczenie wody z instalacji i zamknięcie dopływu. Jak zakleić dziurę w rurze od wody? Nie warto próbować zaklejać silikonem, ponieważ natychmiast po puszczeniu wody łatka odklei się od gładkiej rury. Przy uszczelnianiu rur wodnych czy CO lepiej zrezygnować także ze zgrzewania lub spawania z zewnątrz. Jako uszczelnianie rur wodnych lepiej zastosować masy hydrauliczne dwuskładnikowe. Po ich zmieszaniu masz pół godziny na nałożenie masy w wybrane miejsce i uformowanie jej. Żeby uszczelniacz do cieknących rur był skuteczny, musisz dokładnie osuszyć powierzchnię wokół nieszczelności i dodatkowo ją zmatowić. Pozostaje pytanie, jak uszczelnić cieknący zawór kulowy? W tym wypadku raczej nie masz innego wyjścia, jak wymienić ten element. Możesz próbować wymienić uszczelki, jednak to tylko częściowo załatwia problem. 

 

Jak uszczelnić rurę odpływową WC?

Rury kanalizacyjne i odpływowe narażone są na działanie silnych związków chemicznych oraz standardowe uszkodzenia mechaniczne. Nieszczelność w ich przypadku może powodować spore niedogodności, dlatego pytanie, jak uszczelnić rurę odpływową WC bywa bardzo palące. W tym przypadku także istnieje kilka sposobów. Jednym z nich jest uszczelnianie rur PCV od środka. Zarówno w przypadku WC, jak i syfonu pod umywalką czy rur pod wanną możliwa jest aplikacja środka uszczelniającego do rur. Charakter tych produktów sprawia, że wnikają one w szczeliny znajdujące się po wewnętrznej stronie rurociągu. Uszczelnianie rur PCV od środka nie jest szkodliwe dla całej instalacji, dlatego można stosować tę metodę bez obaw. 

 

Uszczelniacz do rur pod ciśnieniem - co zrobić?

Może się zdarzyć sytuacja, w której nie będzie możliwe zakręcenie wody, płynącej w sieci. Niezależnie od tego, czy potrzebne będzie uszczelnianie rur wodnych lub CO. Czy jest sposób na to, żeby zapobiec dalszemu przeciekaniu bez potrzeby opróżniania sieci? Jak uszczelnić rurę pod ciśnieniem? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że takie prace nie są wskazane. Zagrażają bowiem bezpieczeństwu i mogą doprowadzić do pogłębienia awarii. Na forach internetowych możesz znaleźć informacje o tym, jak uszczelnić rurę pod ciśnieniem za pomocą wkręta z uszczelką. Polega to na powiększeniu dziury i wkręceniu w nią samogwintującego elementu. Takie uszczelnianie rur wodnych czy CO spowoduje pogłębienie otworu i zmniejszenie średnicy przepływu. Czy właśnie taki ma być efekt? Jedynym sposobem jest zaklejenie rury z zewnątrz. W takim razie jak zakleić dziurę w rurze od wody? Jeśli masz do czynienia z rurą pokrytą warstwą cynku, musisz bezwzględnie ją zmatowić. Żaden uszczelniacz do cieknących rur nie będzie skuteczny przy takiej warstwie, ponieważ nie przyklei się do niej. Po zmatowieniu powinieneś dokładnie odtłuścić całość i nakleić łatkę. Jaki uszczelniacz do rur pod ciśnieniem będzie najlepszy? Musisz próbować z najmocniejszymi preparatami. Możesz na wstępie odrzucić mocno reklamowane uniwersalne środki, ponieważ ich czas wiązania jest zbyt długi. Lepiej skierować uwagę na specjalistyczne preparaty na bazie żywic. Najlepszy uszczelniacz do rur pod ciśnieniem to żywica epoksydowa lub kotwy chemiczne. Zastanów się, czy nie da się uszkodzonego miejsca owinąć opaską, co dodatkowo wzmocni uszczelnienie.