Jak włożyć zszywki?

zszywacz

 

Taker to niewiele urządzenie, które znacznie ułatwia codzienne prace majsterkowe. Zszywacz tapicerski przydaje się nie tylko do obijania drewna tkaninami, ale także do łączenia różnych elementów. Najchętniej korzystają z niego osoby, które pasjonują się własnoręczną renowacją mebli, ale nie tylko. Dzięki takerowi szybko wykonamy różnorodne prace dekoracyjne w domu oraz w ogrodzie. Za pomocą zszywacza zamocujemy tapicerkę, pokryjemy ściany tapetą lub materiałem izolacyjnym, połączymy papier, folię, tkaniny, a także pokryjemy drewno czy płyty pilśniowe. Elementem spoinowym są zszywki, które występują w różnych wielkościach w zależności od przeznaczenia. Jak włożyć zszywki do takera?

 

Zszywacz tapicerski – jak włożyć zszywki?

Zanim odpowiemy na pytanie jak włożyć zszywki do zszywacza, musimy poznać ich rodzaje. Taker może działać na dwa sposoby: na zszywki lub na gwoździe. Te pierwsze większość zna ze zszywacza biurowego – to podłużny kawałek stali zagięty z dwóch stron, który pod wpływem siły uderzenia takera zacieśnia je na materiale lub wbija w drewno. Gwoździe to natomiast szryfty, które pozbawione są łebków. Doskonale sprawdzają się do mocowania elementów drewnianych i innych, wszędzie tam, gdzie liczy się nie tylko trwałość, łatwość montażu i szybkość wykonywania prac, ale także efekt estetyczny. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy zszywacz ma opcję wbijania sztyftów. Głównie funkcja ta dotyczy modeli profesjonalnych, zasilanych mechanicznie, co jednocześnie sprawia, że są one droższe. Zszywacz tapicerski przede wszystkim służy do naprawy tapicerki. Jednak doskonale sprawdza się także do mocowania folii, dachówki bitumicznej, oblicówki drewnianej, listew przypodłogowych, paroizolacji, a nawet paneli. Jak widać taker to narzędzie, które warto mieć w domowym warsztacie i zawsze pod ręką. To, co warto wiedzieć przed tym, jak włożyć zszywki do zszywacza tapicerskiego są rodzaje zszywaczy. Najprostszy model to taker ręczny – najpopularniejsze urządzenie, stosowane przez amatorów, ale i profesjonalistów. Przeznaczone są do prac najbardziej precyzyjnych, ponieważ rozpędzają zszywki dzięki energii sprężystości. Profesjonaliści, którzy na co dzień pracują z takerem mogą wybrać wersję elektroniczną lub pneumatyczną. Zszywacze te są dość drogie, ale nadrabiają dużą szybkością działania.

 

Jak włożyć zszywki do zszywacza?

Do amatorskiego działania w zupełności wystarczy taker ręczny. Jednak sam rodzaj to nie wszystko, bo żaden z nich nie spełni swojej funkcji bez zszywek. Startowa paczka najczęściej dodawana jest do urządzenia. Zwykle są to zszywki uniwersalne, o dość szerokim grzbiecie i średniej długości. Powinny być idealnie dopasowane do magazynka. W innym przypadku zszywacz może się zacinać lub utracić precyzję. Każdy zszywacz ma określone maksymalne i minimalne wymiary zszywek, których należy używać.

 

Jak włożyć zszywki do zszywacza tapicerskiego krok po kroku?

Aby uzupełnić zszywki w takerze, należy go otworzyć, co automatycznie zwolni sprężynę przytrzymującą. Nastepnie wkładamy zszywki tak, aby stały prosto i nie nachodziły na siebie, bo zablokuje to system zszywacza. Następnie powoli zamykamy taker. Bardzo ważne jest, aby podczas wkładania zszywek być ostrożnym i nie zaciskać mechanizmu takera, kiedy nasze palce są w magazynku. W razie wątpliwości warto obejrzeć video instruktażowe o tym, jak włożyć zszywki do takera. Youtube dysponuje szerokim wyborem tego rodzaju filmów.