Zabudowa grzejnika - jak zabudować grzejnik?

 

W nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń bardzo często dominuje minimalizm. Usuwanie zbędnych dodatków dekoracyjnych wiąże się niejednokrotnie ze zdjęciem karniszy, firan oraz zasłon. Może się wtedy okazać, że na pierwszym planie znalazł się stary żeliwny grzejnik, który dotychczas chowałeś. Zabudowa grzejnika może być prostym rozwiązaniem problemu i sposobem na uniknięcie wymiany tego urządzenia. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym jest maskownica na kaloryfer i jak zabudować grzejnik. 

 

Jak zabudować grzejnik w estetyczny sposób?

Zasłonięcie grzejnika zazwyczaj wymagane jest z uwagi na estetykę pomieszczenia. Grzejnik w nowoczesnych pomieszczeniach może zniszczyć całą aranżację, tymczasem prosta nakładka na kaloryfer zasłoni go. Zabudowa może być potrzebna nie tylko ze względów estetycznych. Często urządzenie jest usytuowane w taki sposób, że przeszkadza podczas eksploatacji obiektu. W takim wypadku osłona na grzejnik ochroni go przed przypadkowymi uderzeniami. Może też stanowić część większej konstrukcji. Zabudowa kaloryfera z półkami może objąć kilka szafek i komód, a wśród nich także grzejnik.

 

Najczęściej kaloryfery starego typu umieszczane były pod oknem. Takie umiejscowienie okazuje się najwygodniejsze do wykonania zabudowy. Jak zabudować grzejnik żeliwny ulokowany w tym miejscu? Często kaloryfery znajdują się we wnękach zbudowanych ze wszystkich stron. Wystarczy od strony pomieszczenia zamontować osłonę na grzejnik i sprawa wydaje się rozwiązana. Zabudowa grzejnika pod oknem czasem może wymagać wydłużenia parapetu, do którego będzie mocowana konstrukcja. Wówczas może się okazać, że zabudowę będziesz musiał zamówić lub wykonać samodzielnie.

 

Część osób obawia się montowania osłony na grzejnik, z powodu ograniczenia możliwości przenoszenia się ciepłego powietrza po pomieszczeniu. Tymczasem zabudowa kaloryfera w bloku lub innym budynku nie wpłynie na obniżenie temperatury. Wszystkie maskownice na grzejnik wyposażone są w podłużne otwory, za pomocą których ciepłe powietrze może się rozchodzić. Wystarczy, że dobrze dobierzesz osłonę na grzejnik, a nie będziesz miał problemów z wentylacją. 

 

Maskownice na grzejnik - gotowe czy na zamówienie?

W nowoczesnych pomieszczeniach maskownica na kaloryfer jest tak popularna, że w marketach budowlanych czy hurtowniach możesz znaleźć sporo takich produktów. Różnią się między sobą kształtem, wielkością i kolorystyką. Część z osłon na grzejnik wykonana jest z elementów znanych z mebli. Niestety nie każda zabudowa kaloryfera w bloku czy domu jednorodzinnym jest taka sama. Może to spowodować, że żaden produkt Cię nie zadowoli i nie będzie pasował do Twojego mieszkania. 

 

Jak zabudować grzejnik, jeśli żaden z gotowych produktów nie pasuje? Rozwiązaniem jest wykonanie maskownicy na kaloryfer na wymiar. Wówczas będzie dokładnie pasowała do ustawienia obiektu. Jeśli dysponujesz środkami pieniężnymi, możesz zlecić pracę specjalistycznym firmom. Zabudowa grzejnika pod oknem może być też wyzwaniem dla Ciebie. Taka konstrukcja nie jest trudna do rozplanowania i wykonania, jeśli tylko dysponujesz odrobiną umiejętności. Samodzielnie wykonana nakładka na kaloryfer będzie taka, jakiej oczekujesz.

 

Osłona na grzejnik - jakiego materiału użyć?

Czym i jak zabudować grzejnik? Projektanci zalecają unikać materiałów, które pod wpływem temperatury mogą stracić swoje parametry wytrzymałościowe. Często dzieje się tak z produktami ze sklejki. Spotykane są maskownice wykonane z kolorowego szkła lub kamienia. W domowych warunkach najlepiej maskownicę na grzejnik wykonać z drewna, które cechuje się także łatwością obróbki. Elementy drewniane łatwo można połączyć i przyciąć na wymiar.

 

Niezależnie od tego, jak skomplikowana będzie Twoja zabudowa kaloryfera z półkami, będziesz potrzebował solidnych narzędzi warsztatowych. Do wykonania drewnianej maskownicy na grzejnik będziesz używał między innymi wyrzynarki z brzeszczotem do drewna. Tu warto zwrócić uwagę na produkty firmy Festool, które wykonywane są z myślą głównie o obróbce drewna. Możesz też sięgnąć po specjalne systemy do wiercenia otworów od tego producenta, które pozwolą Ci zamaskować łączenia. Te i wiele innych urządzeń znajdziesz w asortymencie sklepu Industria24.