Jak zrobić filtr do oczka wodnego?

oczko wodne

 

Budując swój wymarzony dom, bierze się również pod uwagę ogród. Świetnym rozwiązaniem dla ogrodu, w którym jest bujna roślinność, odpowiednie zadrzewienie, czy też wypielęgnowany trawnik, będzie stworzenie oczka wodnego. Zbiornik wodny nie tylko urozmaici wygląd ogrodu, ale także nawilży powietrze i wpłynie korzystnie na poprawę mikroklimatu. Budując oczko wodne, trzeba mieć na uwadze roślinność, która się tam znajdzie oraz ewentualne zwierzęta, jeśli zamierzasz je hodować. Posiadanie oczka wodnego nie tylko cieszy oko, ale również jest to ciężka praca, ponieważ dbać o nie powinno się regularnie. Jeśli nie dba się o nie odpowiednio, zaczyna zbierać się osad, woda robi się mętna, a co za tym idzie - umiera roślinność oraz zwierzęta. Nie należy się zrażać jednak, ponieważ odpowiednia pielęgnacja sprawi, iż Twoje oczko wodne będzie prawdziwym spełnieniem marzeń. Podstawą oczka wodnego jest porządny filtr. Można zakupić go w markecie budowlanym, jednakże jego wykonanie jest też możliwe we własnym domu. Jak zrobić filtr do oczka wodnego? Czytaj dalej i zrób to sam! 

 

Zrób to sam - filtr do oczka wodnego 

Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów:

  • grawitacyjny
  • ciśnieniowy

W tym poradniku dowiesz się jak zbudować grawitacyjny filtr, który nosi też nazwę “filtr z beczki”. Filtr do stawu własnej roboty posiada konkretną zasadę działania. Pompuje się wodę od góry beczki do filtra, która przechodzi przez kilka warstw wkładów, a następnie wpada do oczka. Zachodzące tam procesy nazywa się cyklem azotowym, gdzie jony amonowe i amoniak są zamieniane w dwutlenek azotu, który następnie zmieni się w azot. Wykorzystywana jest przy tym filtracja biologiczna i mechaniczna. Jak zrobić filtr do oczka wodnego? Zacznij od skompletowania odpowiednich materiałów takich jak: 

  • beczka o pojemności co najmniej 100 l;
  • rury kanalizacyjne PCV. Średnica powinna mieć co najmniej 50 mm, jednak nie powinna być większa niż 100 mm;
  • silikon sanitarny 
  • gąbki do filtrów 
  • szczotki filtracyjne 
  • mata kokosowa
  • keramzyt 

Filtr do oczka wodnego z beczki będzie najprostszym dla Ciebie rozwiązaniem. Schemat tworzenia jest banalnie prosty. Na co powinieneś zwrócić uwagę konstruując filtr do oczka wodnego? Schemat powinien być ten sam. W dolnej części beczki, należy wywiercić otwór, który posłuży pod spust brudnej wody. Następnie należy zamontować kranik po zewnętrznej stronie beczki. Kolejnym krokiem będzie zrobienie rusztu do środka beczki. Wykorzystać do tego można kratkę do trawników i nacięte plastikowe rurki, które posłużą jako nogi. Do beczki należy włożyć keramzyt, który zostanie wykorzystany jako filtr biologiczny. Kolejna warstwa, którą powinno się ułożyć w beczce to mata kokosowa, na którą kładzie się gąbki, a następnie na nich umieszcza się szczotki filtracyjne. Wszystkie te warstwy uznawane są za filtrację mechaniczną. Budowa filtra wodnego powinna być przemyślana i dobrze rozplanowana. Należy zastanowić się jakiej wielkości powinien być filtr, ponieważ niedopasowany do pojemności oczka wodnego, nie będzie sprawdzał się w swej roli. Według specjalistów, filtr powinien być na tyle wydajny, aby móc swobodnie przefiltrować wodę z oczka wodnego w ciągu doby. Filtr do oczka wodnego własnej roboty może być lepszym rozwiązaniem, niż ten kupny. Aby spełnić tę funkcję, musi być odpowiednio duży, ponieważ wtedy będzie miał większą dokładność filtrowania. Więcej warstw filtracyjnych sprawi, że będzie miał większą powierzchnię, a co za tym idzie - dokładniej przefiltruje wodę. Dodatkowym atutem powinna być możliwość skonstruowania go z przedmiotów znajdujących się w domowym warsztacie. 

 

Filtr do oczka wodnego - schemat 

Wlot

Gąbka

Mata kokosowa

Keramzyt

Rusztowanie

Spływ brudnej wody

 

Chcesz mieć piękne oczko wodne? Nie zwlekaj, zrób to sam i zadbaj o nie!