Nóż do styropianu - jak zrobić?

Wycinarka do styripianu własnej roboty

 

Styropian jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie do różnego rodzaju budynków, ścian, dachów itp. Materiał ten jest łamliwy, można go więc swobodnie przełamywać i dowolnie rozkruszać na drobne kawałki. Żeby jednak kawałki styropianu pasowały dokładnie do siebie, tworząc razem większe elementy potrzebne na przykład przy ocieplaniu budynków, należy je przycinać idealnie na wymiar. Do tego zaś potrzebne są odpowiednie narzędzia. Niektórzy do bardzo drobnych prac używają narzędzi zrobionych metodą chałupniczą, samodzielnie. Dlatego też tak wiele pytań o nóż do styropianu, jak zrobić go dobrze, pytań o to, jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu. Wycinarka do styropianu domowej roboty może spełniać swoje zadanie równie dobrze jak markowe narzędzie kupione w profesjonalnym sklepie. Do cięcia styropianu wykorzystuje się noże oraz pilarki, a także specyficzne piły, które przydają się przy dużych kawałkach styropianu. Jeżeli jednak komuś zależy na cięciu bardziej zaawansowanym, którego efektem mają być idealnie wykrojone kawałki, powinien pomyśleć o cięciu drutem oporowym albo specjalnym nożem termicznym. Te urządzenie pomagają także ograniczyć kruszenie się polistyrenu. Oczywiście interesują nas też przyrządy tradycyjne, takie jak brzeszczoty, pilarki i  noże, jesteśmy też ciekawi tego, jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu samodzielnie, ale zanim o tym napiszemy, przypatrzmy się, dla lepszego zrozumienia tematu, jak przebiega cięcie nożem termicznym oraz drutem oporowym. Pytanie o to, jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu odkładamy na razie na bok. 

Nóż termiczny zbudowany jest z ramy i ostrza tnącego. Druga część noża jest po prostu cienką blachą. Nóż nagrzewa się, ponieważ przez elementy metalowe przepływa prąd. Tak oto gorące urządzenie z łatwością tnie styropian na równe i symetryczne kawałki. Takie noże wykorzystuje się też do cięcia płyt izolacyjnych oraz listew wykończeniowych. Oczywiście jeśli ktoś pyta, jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu, ma także myśli takie urządzenie jak nóż termiczny, warto więc wiedzieć, jak takie narzędzie działa. Nóż termiczny obsługuje się prosto, należy jednak uważać, by się nim nie skaleczyć. W ogóle warto pamiętać, używając takich narzędzi do cięcia styropianu, jak zrobić pożądaną rzecz, by nie odnieść przy tym uszczerbku na zdrowiu. Trzeba po prostu ciągle uważać, mieć pracę pod kontrolą.  Cięcie drutem oporowym wygląda bardzo podobnie do cięcia nożem termicznym. Warto zaopatrzyć się w oryginalne narzędzia, bo choć wielu pyta o sprzęt do cięcia styropianu, jak zrobić go szybko i jak najniższym kosztem, trzeba pamiętać, że wycinarka do styropianu domowej roboty nie zastąpi tej robionej fabrycznie. Będzie od takiej po prostu słabsza, bardziej podatna na usterkę. Drut oporowy pozwala wykonywać cięcia proste, ukośne, pod kątem, schodkowe, można nim robić też żłobienia. Układy wyposażone w drut oporowy mają bardzo często podstawki boczne, które podtrzymują obrabianą rzecz, wyposażone są także w bezpieczniki, które niwelują przepięcia.

 

Jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu?

Jak zrobić tę urządzenie do cięcia styropianu? Jeśli kogoś nie stać na drogi nóż termiczny lub na narzędzie z drutem oporowym, może rzecz taką wykonać sam, w domowym zaciszu. Oczywiście takie narzędzie nie będzie tak samo dobre jak jego fabryczny odpowiednik, ale funkcję swoją na pewno spełni, jeśli tylko zostanie wykonane profesjonalnie. Zapoznajmy się więc z tym, jak powstaje amatorski nóż do styropianu, jak zrobić go fachowo i bezpiecznie.

Do wykonania takie narzędzia potrzebne będą: zepsuta suszarka do włosów, deska ( na przykład panel do podłogi), kawałek miedzianego przewodu, imadło jako ciężarek, lampa halogenowa na żarówki o mocy 12 V. Jako że wycinanie odbywa się za pomocą rozgrzanego drutu, należy posłużyć się tutaj spiralą grzejną wyciągniętą z suszarki. Co dalej? Jak zrobić maszynkę do cięcia styropianu w godzinę lub mniej? Należy na brzegach deski nawiercić dwa otwory, w jeden z nich mocuje się tzw. „uszko” ze spinacza biurowego, do którego zawiązuje się jeden koniec drutu tnącego. Do drutu przytwierdza się koniec przewodu zasilającego. Drugi koniec drutu należy przeciągnąć przez otwór znajdujący się po przeciwnej stronie deski. Jego koniec trzeba obciążyć. Do zwisającej części drutu należy dołączyć drugi koniec przewodu, który doprowadza napięcie, a jego źródłem jest właśnie lampka biurkowa 12 V. I tak oto urządzenie jest gotowe i można nim przecinać styropian.