Jak zrobić podnośnik samochodowy?

Podnośnik samochodowy

 

Nowoczesne urządzenia warsztatowe często bywają bardzo drogie. Wydatki są tym bardziej dotkliwe, jeśli te akcesoria potrzebne Ci są do własnego użytku, a nie jako wyposażenie profesjonalnego warsztatu. Taka sytuacja ma też swoje plusy, ponieważ możesz sobie pozwolić na samoróbki, takie jak podnośnik samochodowy własnej roboty. Dzięki niemu prace przy samochodzie okażą się znacznie łatwiejsze i bardziej wygodne. Z poniższego tekstu dowiesz się jak zrobić podnośnik samochodowy i na co zwrócić uwagę tworząc podnośnik samochodowy własnej roboty.

 

Kiedy przyda się podnośnik samochodowy własnej roboty?

Samodzielnie zaprojektowany podnośnik samochodowy własnej roboty przyda się głównie do prac amatorskich. Najlepszym miejscem na jego montaż będzie własny garaż lub fragment utwardzonego podjazdu czy parkingu. Wówczas będziesz zastanawiał się jak zrobić podnośnik samochodowy odpowiedni do Twoich warunków zagospodarowania. Weź też pod uwagę rodzaj pojazdów, jakie zamierzasz podnosić z użyciem tego urządzenia. Podnośnik samochodowy samoróbka nie będzie odpowiedni, jeśli prowadzisz profesjonalny serwis samochodowy lub myjnię. Wówczas będziesz potrzebował oryginalnego urządzenia z niezbędnymi atestami bezpieczeństwa i certyfikatami. 

 

Jak zrobić podnośnik samochodowy pneumatyczny?

Lekkie konstrukcje pojazdów nie wymagają stosowania solidnych podnośników nożycowych. Jeśli potrzebujesz jedynie urządzenia, które wykorzystasz do wymiany kół w samochodzie czy drobnych napraw, wystarczy Ci podnośnik pneumatyczny. Jak zrobić podnośnik samochodowy pneumatyczny? W internecie znajdziesz wiele filmów, które wykorzystują gotowe dętki w formie tak zwanych bałwanków. Jeśli jednak nie dysponujesz tego typu poduszką powietrzną, wystarczy stara opona samochodowa i klasyczna dętka. Oponę przecinasz w połowie, wewnątrz wkładasz dętkę, a na górę konstrukcję ze sklejki lub desek. Po napełnieniu dętki powietrzem wyprze ona w górę blat drewniany, który z kolei podnosi samochód.

 

Taki podnośnik samochodowy własnej roboty może wynieść w górę nawet samochód dostawczy. Z łatwością i precyzyjnie opuścisz pojazd na podłoże, spuszczając powietrze z dętki. Do prawidłowego działania takiej instalacji potrzebny będzie dobry przenośny kompresor. Ciekawe propozycje lekkich urządzeń wyposażonych w funkcjonalne uchwyty produkuje firma Makita. Wysoka jakość produktów zapewnia Ci wieloletnie użytkowanie, a zakup ze strony industria24.pl to gwarancja niskich cen. 

 

Jak zrobić podnośnik samochodowy nożycowy?

Nieco większe możliwości zastosowania daje konstrukcja nożycowa. Tego typu podnośnik może służyć do podniesienia całego samochodu lub choć jednej osi. Jak zrobić podnośnik samochodowy nożycowy? Potrzebna Ci będzie konstrukcja z profili stalowych wyposażona w łożyska i platformę. Weź też pod uwagę, że taki podnośnik samochodowy samoróbka będzie potrzebował kół, które pozwolą Ci wjechać konstrukcją pod samochód. Jeśli wybierzesz taki podnośnik samochodowy samoróbkę, musisz liczyć się z większym nakładem pracy. Poniesiesz też koszty zakupu solidnych profili i akcesoriów oraz spawania konstrukcji. Dodatkowo będzie Cię czekał zakup siłownika elektrycznego o odpowiedniej mocy. To on stanie się odpowiedzialny za podniesienie obciążonej konstrukcji. Stworzony w ten sposób podnośnik samochodowy własnej roboty będzie mógł jednak podnosić spory ciężar.

 

Jeśli masz już orientację jak zrobić podnośnik samochodowy, zadbaj też o bezpieczeństwo swoje i podnoszonego samochodu. Szczególnie istotna jest wytrzymałość Twojej konstrukcji na obciążenia. Pamiętaj, że większość aut osobowych waży ponad 1000 kilogramów. Twój podnośnik samochodowy samoróbka musi więc przenieść to obciążenie i zachować dodatkowy margines błędu. Sprawdź dokładnie jego wytrzymałość, zanim zdecydujesz się wejść pod podniesiony samochód.