Jak zrobić tokarkę do drewna?

TOKARKA DO DREWNA

 

Wielu majsterkowiczów amatorów pragnących wykonywać w domowym warsztacie prace z drewnem, chcącym kształtować drewniane klocki, bloczki według swego upodobania, interesuje się tematem, jakim jest tokarka do drewna domowej roboty. Czasami majsterkowicza nie stać na urządzenie oryginalne, fabryczne, czasem po prostu stwierdza on, że narzędzie nie jest mu potrzebne często. W takim przypadku właśnie tokarka do drewna samoróbka jest najlepszym rozwiązaniem. Żeby jednak tokarka domowej roboty działała i spełniała swoje funkcje, trzeba wiedzieć, jak ją wykonać. Warto więc znać elementy tego urządzenia i, aby ciągle nie pytać o to, jak zrobić tokarkę do drewna, wiedzieć, jak je ze sobą połączyć. Przypatrzmy się teraz temu, czym jest tokarka do drewna i jak jest zbudowana.

 

Tokarka do drewna samoróbka – budowa

Jeśli tokarki do drewna samoróbki mają mieć rację bytu, muszą być wyposażone w jakiś silnik elektryczny, bo prawdziwa tokarka jest zawsze w niego wyposażona. Ten napęd silnika elektrycznego służy właśnie do obróbki drewna, która zasadza się na wprawieniu danego materiału w ruch. Rzecz, która obraca się wokół własnej osi, może być wówczas poddawana zabiegom kształtującym. Zarówno tokarka złożona w fabryce, jak i tokarka do drewna domowej roboty może być używana do obróbki innych materiałów, tworzyw sztucznych, żywic epoksydowych itp.  Budowa tokarki jest od dawien dawna prawie taka sama, opiera się ona na łożu, na którym umieszczony jest wrzeciennik, koniku oraz podpórce narzędzi. Tokarka do drewna domowej roboty działa tak samo jak tokarka fabryczna. Po zamocowaniu drewnianego elementu między kłami, między wrzeciennikiem a konikiem, należy go toczyć wzdłuż włókien biegnących po osi podłużnej. Tokarka profesjonalna składa się z wrzeciennika, skrzyni, w której tkwi układ elektroniczny, podpórki narzędzi, posuwu podpórki, pokrętła tulei konika, uchwytu do przenoszenia, cyfrowego wyświetlacza obrotów, uchwytu blokady i dźwigni silnika, silnika elektrycznego, panelu sterowania z włącznikiem, wyłącznikiem, a także potencjometrem wraz z przełącznikiem kierunku obrotów, regulowanych stopek.  Oczywiście tokarka domowej roboty nie będzie dokładnym odbiciem tej nowoczesnej, fabrycznie robionej, ale zasada działania będzie taka sama. Tokarka do drewna samoróbka tak samo będzie obracała klockiem drewna, który będzie mógł być poddawany obróbce. Jak zrobić tokarkę do drewna?

 

Tokarka do drewna domowej roboty

Tokarki do drewna samoróbki  wykonywane są metodą najprostszą z możliwych. Używa się do ich wykonania tanich wiertarek marketowych, które znakomicie spełniają swoje zadanie jako napęd.  Ażeby wyszła sprawna tokarka do drewna domowej roboty, na początku należy przygotować podstawowe elementy, oprócz oczywiście wiertarki z marketu. Te rzeczy to trochę drewna, deska i kilkanaście wkrętów. Montowanie urządzenia zaczyna się od znalezienia deski, która stanowić będzie podstawę oraz od wyznaczenia miejsca, gdzie będzie umocowana wiertarka. Kolejna faza to przygotowanie łoża. Na nim będzie się opierać wiertarka. Łoże takie wykonuje się zwykłym wiertłem do drewna. Kolejne etapy składania sprzętu to stworzenie łoża, w którym będzie zamontowane łożysko i śruba dociskająca materiał. Wszystko to montuje się na większym klocu. Ten zaś jest regulowany na płaszczyźnie osi tokarki.  Następnie należy wywiercić podłużne nacięcie, by możliwe było regulowanie położenia docisku. Wrzeciono trzeba wykonać ze śruby, na przykład dziesiątki i nakrętki. Następnie wszystko to należy zmontować w jedną całość. Tak oto tokarka do drewna domowej roboty jest gotowa.