Ostrzenie dłuta - jak wygląda?

dłuta

 

Dłuto to narzędzie przeznaczone do obróbki drewna. Zwykle pracują nim modelarze, osoby zajmujące się rękodziełem oraz stolarze. Jednak spotkamy je nie tylko w profesjonalnym zakładzie stolarskim, ale także w większości domowych warsztatów i garaży. Dłuto wykonane z trwałego i odpornego na uszkodzenia materiału to narzędzie solidne, z którym można pracować przez wiele lat. Na nic jednak zda nam się dłuto, jeśli nie będzie ostre. Jak przeprowadzić ostrzenie dłuta?

 

Po co wykonywać ostrzenie dłuta?

W domowych warunkach dłuto wykorzystamy podczas drobnej odróbki drewna w domu i w ogrodzie. Przyda się do żłobienia wpustów i zagłębień oraz podczas wpuszczania drewna w okucia, czyszczenia twardych powierzchni czy żłobienia dekoracji. Każda osoba, w której warsztacie znajduje się to narzędzie, powinna wiedzieć, jak wykonać ostrzenie dłuta. Dzięki temu będzie ono przydatnym i niezastąpionym pomocnikiem w pracach związanych z obróbką drewna. Ostrzenie dłuta stolarskiego można wykonać na kilka sposobów zarówno ręcznie, jak i za pomocą specjalnego urządzenia – ostrzałki elektrycznej.

 

Ręczne ostrzenie dłuta stolarskiego – co jest potrzebne?

Ostrzenie dłuta półokrągłego lub płaskiego możliwe będzie przy zastosowaniu specjalnego kamienia do ostrzenia. Do dyspozycji mamy kamienie o różnej ziarnistości, z naturalnych i sztucznych materiałów. Oprócz kamienia potrzeba jest woda lub profesjonalny olej. Ciesz niezbędna jest do zwilżania kamienia przez rozpoczęciem ostrzenia. Pozwoli to zapobiegać przegrzewaniu się narzędzi oraz ułatwi proces ostrzenia. Do prowadzenia dłuta pod odpowiednim kątem przydatny może okazać się prowadnik. Jest to bardzo istotne, ponieważ kąt ten w zależności od rodzaju drewna powinien wynosić 25-30 stopni.

 

Jak wykonać ostrzenie dłuta?

Na początek należy przygotować płaską powierzchnię dłuta poprzez szlifowanie jej równolegle do powierzchni kamienia. W ten sposób wyrównujemy ok. 10 mm odcinek od krawędzi tnącej. Następnie wykonuje ostrzenie dłuta półokrągłego lub płaskiego na powierzchni ściętej. Bardzo ważne jest, aby przylegała ona do osełki całą powierzchnią pod prawidłowym kątem. Kolejnym krokiem będzie wykonanie małego załamania, które wzmacnia tnącą krawędź dłuta. Wykonanie jej jest możliwe poprzez minimalne zwiększenie kąta natarcia. Ostatnim etapem, którym kończymy ostrzenie dłuta stolarskiego, jest usunięcie grantu, który powstaje na końcu ostrza. Szlifujemy w tym celu na zmianę powierzchnię dłuta, aż grant odpadnie.

 

Ostrzenie dłuta ręczne a mechaniczne – różnica

Przedstawiony powyżej proces wykonujemy za pomocą ręcznej ostrzałki lub elektrycznej szlifierki. Nie różni się od siebie poza wygodą i szybkością ostrzenia. Jeśli nie mamy urządzenia elektrycznego, całość prac przeprowadzamy ręcznie. W przypadku korzystania z ostrzałki elektrycznej należy zadbać o bezpieczeństwo oraz odpowiednią temperaturę dłuta. Gdy będzie zbyt wysoka, nastąpi przegrzanie urządzenia. Zauważymy to, kiedy stal stanie się niebieska. Warto tego pilnować, ponieważ w miejscu przegrzania dłuto straci swoje właściwości.

 

Które ostrzenie dłuta wybrać – ręczne czy elektryczne?

Wybór sposobu, w jaki zabierzemy się za ostrzenie dłuta stolarskiego, zależy od wprawy i doświadczenia. Ostrzałka elektryczna działa szybko oraz precyzyjnie, co przy braku umiejętności może zeszlifować zbyt dużo stali. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie ręczne ostrzenie dłuta, gdzie osoba wykonująca pracę ma większą kontrolę nad przebiegiem całego procesu i łatwiej jest jej przerwać ostrzenie. Jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu czynnościach, warto na początek poprosić o pomoc fachowca, który pokaże i wytłumaczy wszystkie etapy ostrzenia zarówno ręcznego, jak i mechanicznego krok po kroku. Specjalista doradzi nam także, jakie materiały będą przydatne oraz odpowiednie do rodzaju dłuta.