Pęknięta rura w ścianie

pęknięta rura

 

Wypadki losowe dotykają każdego. Wyobraź sobie, że wracasz do domu, a po otwarciu drzwi, widzisz jedynie wielką kałużę w całym Twoim mieszkaniu. Zaczynasz panikować, prawda? Jeśli kran został zakręcony dobrze i nie możesz dostrzec gołym okiem usterki, jest duże prawdopodobieństwo, że pękła rura, która znajduje się w ścianie. Aby wystawić konkretną diagnozę, musisz znaleźć miejsce, z którego wycieka. Pęknięta rura nie musi być widoczna gołym okiem, dlatego musisz dokładnie sprawdzić całe mieszkanie. Podpowiedzią mogą być mokre plamy na suficie, ścianach, czy też w fugach. Nie stresuj się na zapas, naprawa rury wodnej nie jest tak skomplikowana, na jaką może wyglądać. 

 

Pęknięta rura w ścianie - jak naprawić? 

Pęknięta rura w ścianie może być utrapieniem dla każdego, ale można ją naprawić w prosty sposób. Naprawa rury wodnej zaczyna się od odcięcia dopływu wody. Słusznym krokiem będzie również odłączenie prądu, tym bardziej jeśli wyciek znajduje się w pobliżu gniazdka elektrycznego. Kolejnym krokiem powinna być lokalizacja miejsca wycieku. Nie trzeba do tego skuwać całej glazury, czy też zrywać ścian. Demontaż wanny też można sobie odpuścić. Przedmiot, który będzie potrzebny do tego, to kamera inspekcyjna. Pozwala ona określić dokładne miejsce uszkodzenia. Tym przedmiotem określi się również wielkość szkody, która powstała w rurze. Jeśli nie ma się dostępu do kamery inspekcyjnej, można też użyć geofonu. Ma on trochę inne zastosowanie, ponieważ działa na podstawie wykrywania dźwięków i szumów. W przypadku, gdy przyłożysz mikrofon do ściany i nie usłyszysz nic, z Twoimi rurami jest wszystko w porządku. Jeśli jednak dojdzie do wykrycia szumów, masz pewność, że do usterki doszło akurat w tym miejscu. Każdego może spotkać zjawisko, jakim jest pęknięta rura. Jak naprawić? Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności w dziedzinie majsterkowania, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca. 

 

Słyszysz pisk wydobywający się z rur? Sprawdź, co się za tym kryje 

Piszczące rury w bloku mogą się pojawić znienacka. Głośna praca instalacji świadczy o tym, iż może być być bardzo zanieczyszczona bądź zniszczona. Pisk, który się słyszy, to nic innego jak zakłócenia w przepływie wody, które mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jeśli słyszysz piszczące rury w bloku, nie bagatelizuj tego problemu, bowiem może to przynieść więcej szkód, niż pożytku. Zadzwoń do spółdzielni, bądź wezwij fachowca, który zajmie się tym od ręki. Panika jest tu jednak niewskazana. Piszczące rury w bloku to sygnał, że coś jest nie tak, jednakże jest duża szansa, że rura jest tylko nieszczelna, a nie posiada większe wady, przez które będzie trzeba robić remontu całej łazienki. Naprawa rury wodnej brzmi lepiej, niż remont całego pomieszczenia, prawda?

 

Czym uszczelnić rurę c.o?

Uszczelnienie rury to prosta sprawa. Czym uszczelnić rurę c.o? Bardzo tanim, a jednocześnie sprawdzonym sposobem będzie hydrauliczny kit naprawczy epoksydowy. Jest to klej o konsystencji plasteliny, który usuwa wszelkie nieszczelności, wypełniając ubytki. Istnieje również możliwość rewitalizacji rury kanalizacyjnej. Metodę tę nazywa się wodną. Specjalne przewody dokładnie czyszczą i suszą rurę. Następnie nałożony zostaje specjalny materiał, który wytwarza nową powłokę rury, w rurze. Należy pamiętać, że te prace można wykonywać przy zdemontowanym sedesie, bądź z poziomu dachu. Kolejnym środkiem, który sprawdzi się w usuwaniu wycieków, jest preparat o nazwie “Stop Wyciek”. Zajmuje się on usuwaniem porowatości instalacji, a także metalowych gwintów, bez konieczności demontażu wszystkiego. Uszczelnić rurę c.o można jeszcze za pomocą środka Repa-Term. Preparat wprowadzany jest za pomocą wody. Cząsteczki znajdujące się w środku uszczelniającym krystalizują się pod wpływem reakcji z przenikającymi przez nieszczelność cząsteczkami powietrza. Tworzy się w ten sposób korek, który trwale zamyka wyciek z rury. Efekty użycia można zobaczyć dopiero po dwóch dniach, a po dwóch tygodniach od użycia preparatu, należy go porządnie wypłukać z instalacji.