Podbitka drewniana - montaż, cena, opinie

podbitka drewniana

 

Do estetycznego wykończenia okapu zazwyczaj stosowana jest podbitka drewniana. Dokładnie wykończone i dopasowane deski w ostatnim czasie zostają zastępowane przez podbitkę dachową PCV, a opinie inwestorów wskazują na jej większą trwałość. W takim razie, które rozwiązanie jest lepsze: podbitka dachowa drewniana czy PCV? W poniższym tekście podpowiadamy, dlaczego ważna jest podbitka drewniana, cenę tego rozwiązania i co jest łatwiejsze w montażu - podbitka drewniana czy plastikowa?

 

Podbitka drewniana - dlaczego jest ważna?

Niezależnie od tego, czy wybrana została podbitka drewniana, czy PCV, ten element pełni bardzo ważną funkcję. Podbitka drewniana ma za zadanie zabezpieczyć dach przed szybkim zniszczeniem. Montaż podbitki drewnianej chroni całą konstrukcję więźby dachowej. Przed wilgocią i poderwaniem przez wiatr połaci chroni właśnie podbitka dachowa drewniana. Cena braku tego elementu może być w takim razie spora: zniszczenie połaci czy zerwanie. Sam przyznasz, że to wysoka cena braku podbitki dachowej drewnianej, czy PCV.

 

Niezależnie od tego, jaką ma wybrana podbitka drewniana cenę za m2, zawsze wpływa ona na estetykę obiektu. Osłonięcie elementów konstrukcyjnych dachu to zadanie, które ma przed sobą każda podbitka drewniana czy plastikowa. Nawet, jeśli podbitka drewniana będzie niewiele kosztowała, spełni swoje zadanie. Na rynku dostępnych jest wiele podbitek dachowych drewnianych czy PCV, dlatego wybór produktu do charakteru obiektu nie powinien sprawić problemu inwestorowi. 

 

Podbitka dachowa drewniana cena

Jak wspomniano, podbitka drewniana czy PCV odgrywa kilka ważnych ról w wykończeniu obiektu. Jeśli inwestora interesuje podbitka drewniana, cennik jest nieco zróżnicowany i zależy od rodzaju produktu. W przypadku podbitki drewnianej cena za m2 waha się w granicach pomiędzy 25 - 40 złotych. Jeśli doliczymy do tego koszt impregnatu i farby, jakich potrzebuje podbitka drewniana, cena tego rozwiązania okaże się wyższa.

 

Z kolei podbitka dachowa PCV opinie ma stosunkowo wytrzymałej i odpornej na wilgoć. Po przeglądnięciu aukcji i ofert okazuje się też tańsza niż podbitka drewniana. Cena nowych elementów z tworzywa sztucznego jest nieco niższa i inwestor może mniej wyłożyć na podbitkę dachową PCV. Opinie specjalistów wskazują jednak na wady takiego materiału. Słaba odporność na promienie słoneczne i różnicę temperatur to główne zarzuty i niepochlebne opinie o podbitkach dachowych PCV.

 

Podbitka drewniana - cena robocizny

Niezależnie od tego, czy wybrana została podbitka drewniana, czy PCV, ktoś musi ją zamontować. W przypadku montażu podbitki drewnianej cena za m2 waha się pomiędzy 30 - 40 złotych. Warto wziąć pod uwagę, że to tylko średnia rynkowa cena podbitki dachowej drewnianej i jej montażu. W przypadku bardziej skomplikowanej połaci i potrzeby przygotowania wielu precyzyjnych docinek przy wykonywaniu podbitki drewnianej cena robocizny wzrośnie. Oczywiście, w przypadku zlecenia montażu podbitki drewnianej cennik można negocjować. Zwłaszcza jeśli dach potrzebuje sporej ilości podbitki dachowej drewnianej czy PCV. Jednak trudno liczyć na stawkę za montaż podbitki drewnianej czy plastikowej poniżej 30 złotych za metr kwadratowy. 

 

Osoby, które interesuje właśnie podbitka drewniana, a cena robocizny wydaje się trochę za wysoka, mogą spróbować podjąć się samemu tego zadania. Montaż podbitki drewnianej nie jest skomplikowanym zajęciem szczególnie dla osób, które lubią majsterkować. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w sprzęt, materiały i wiedzę na temat montowania podbitki drewnianej, a cena robocizny zostanie w kieszeni.


Dla inwestorów, którzy zdecydują się na podbitkę drewnianą, cennik elektronarzędzi warto przejrzeć w sklepie Industria 24. Można tu znaleźć akcesoria od solidnego producenta Festool do wykonywania prac z drewnem, zasilane w akumulator. Taki sprzęt z pewnością ułatwi pracę przy mocowaniu podbitki drewnianej. Na szczególne uznanie zasługują akumulatorowa pilarka tarczowa czy wkrętarka, które pozwolą na dopasowanie elementów i montaż podbitki drewnianej.