Drewno stabilizowane, czyli stabilizowanie drewna

 

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów, które stosuje się w różnych dziedzinach budownictwa. Cenione jest nie tylko za łatwą obróbkę, ale przede wszystkim za nietuzinkowy naturalny wygląd. Największą wadą jest słaba trwałość tego materiału, na co rozwiązaniem może być stabilizacja drewna. Ten proces chemiczny, który przypomina nieco impregnację, pozwala znacznie poprawić właściwości elementów drewnianych. Z tekstu dowiesz się, co to jest drewno stabilizowane, jak stosować żywicę do stabilizacji drewna, a także w jaki sposób powinna być przeprowadzona stabilizacja drewna krok po kroku.

 

Drewno stabilizowane co to jest?

Jeśli pierwszy raz słyszysz o tym procesie, pewnie zastanawiasz się: drewno stabilizowane - co to takiego? Najprościej można powiedzieć, że jest to drewno poddane procesowi, w którym uzyskuje doskonałe właściwości. Drewno stabilizowane jest zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także wilgocią. Nie zmienia objętości i kształtu pod wpływem zmiany wilgotności otoczenia. Dzięki temu po stabilizacji drewna unika się procesu pękania czy wypaczenia elementów. Stabilizowanie drewna to proces, który można porównać do stworzenia całkiem nowego materiału. Elementy z naturalnego drewna nasączane są polimerową żywicą do stabilizacji drewna. Dzięki temu tworzy się coś na kształt kompozytu drewnianego, który wykorzystywany jest do tarasów. W odróżnieniu od niego drewno stabilizowane jest pełne w środku i zachowuje swoją strukturę, co pozwala na obróbkę, a nawet nadawanie elementom ciekawych kształtów. Ponadto materiał uzyskuje dodatkowe walory estetyczne, ponieważ żywica do stabilizacji drewna może mieć różne zabarwienie. Dlatego często stabilizacja drewna ma na celu uzyskanie materiałów dekoracyjnych.

 

Stabilizowanie drewna - przebieg procesu

Wiele publikacji naukowych wskazuje, jak przebiega stabilizacja drewna krok po kroku. Choć różnią się one szczegółami, wszystkie opierają się na tych samych procesach chemicznych i fizycznych. Stabilizowanie drewna zawsze zaczyna się od wyboru elementu, który będzie poddawany procesowi. Drewno należy całkowicie zanurzyć w żywicy do stabilizacji drewna, którą trzeba podgrzać do wysokiej temperatury. Wówczas uzyskuje się odpowiednią strukturę drewnianego elementu, który chłonie polimery. Cały proces należy przeprowadzić w próżni, zatem stabilizacja drewna musi odbywać się w zamkniętej kapsule lub pomieszczeniu próżniowym. Po wypuszczeniu pęcherzyków powietrza próżnię zamienia się na nadciśnienie około 2 - 4 bar i utrzymuje się w nim materiał na pół godziny. Proces należy powtarzać wielokrotnie do momentu, aż  drewno stabilizowane opadnie na dno pojemnika z żywicą. 

 

Stabilizacja drewna krok po kroku - jaki sprzęt będzie potrzebny?

Jak zauważyłeś, drewno stabilizowane uzyskuje się w dosyć skomplikowanym procesie. Jednak stabilizacja drewna krok po kroku jest możliwa do wykonania w warunkach warsztatowych. Potrzebne będą do tego jednak odpowiednie maszyny i urządzenia. Poza odpowiednią żywicą do stabilizacji drewna lub preparatami polimerowymi będziesz potrzebował pompy próżniowej i sprężarki. To dzięki nim będzie możliwe uzyskanie próżni, w której odbywa się stabilizowanie drewna. Jeśli nie dysponujesz takim zestawem, a stabilizacja drewna nadal stanowi dla Ciebie wyzwanie, sięgnij po odpowiednie akcesoria ze sklepu Industria24. Znajdziesz tu produkty, które ułatwią Ci uzyskanie odpowiednich warunków. Do stabilizowania drewna wystarczy Ci Sprężarka UNM 300-10-50 W Base lub inna o podobnej wielkości. Do tego sięgnij po pompę próżniową i jednostkę mocującą najlepiej od Festool. Ten producent znany jest z wysokiej jakości produktów, co pozwoli Ci przeprowadzić stabilizację drewna krok po kroku bez obaw o awarię sprzętu. 

 

Jeśli wiesz już jak uzyskać drewno stabilizowane, co to jest i jakie ma właściwości, pora na wprowadzenie swojej wiedzy w życie. Drewno stabilizowane jest nie tylko trwałe, ale także bardzo estetyczne. Jeśli prowadzisz zakład stolarski lub zajmujesz się amatorsko tworzeniem konstrukcji z tego materiału, drewno stabilizowane może rozszerzyć zakres Twoich usług.