Jak zrobić wertykulator?

Jak zrobić wertykulator

 

Piękny i zadbany trawnik stanowi doskonałe dopełnienie każdej aranżacji ogrodowej. Jego utrzymanie wymaga regularnego przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych – jednym z nich jest wertykulacja. Na czym dokładnie polega wertykulacja trawnika? Czym różni się wertykulacja od aeracji? Jak zrobić wertykulator z kosiarki w domowych warunkach? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania związane z wertykulacją trawnika, to doskonale trafiłeś – zapraszamy do dalszej lektury.

 

Wertykulacja trawy – co to takiego

Wertykulacja trawy jest zabiegiem pielęgnacji ogrodowej polegającym na nacinaniu darni trawnika. Darń (lub inaczej darnina) to zwarta okrywa wierzchniej warstwy gleby stworzona z układu korzennego roślin. Pionowe nacięcia wykonuje się na głębokość od 5 do 15 centymetrów przy wykorzystaniu wertykulatora – specjalnego narzędzia służącego do wertykulacji. Wertykulacja pozwala na usunięcie obumarłych części roślin, których zaleganie ogranicza dostęp powietrza i wody do gleby. Dlatego zabieg wertykulacji, napowietrza glebę, ułatwia jej nawadnianie, a dodatkowo spulchnia ją i stwarza miejsce dla wytworzenia się nowych układów korzennych.

 

Kiedy powinienem przeprowadzić zabieg wertykulacji trawnika?

Wertykulację trawnika przeprowadzamy raz w roku. Wyjątek stanowi pierwsza wertykulacja, którą powinniśmy przeprowadzić około 1,5-2 lata po obsadzeniu trawnika. Zabieg wertykulacji najlepiej przeprowadzić wiosną – w kwietniu lub maju.

 

Zobacz: Jak zrobić ławkę?

 

Wertykulator – co to takiego

Wertykulator to narzędzie wykorzystywane do wertykulacji trawnika. Tego typu sprzęt ogrodowy możemy podzielić na trzy rodzaje. Zasada działania każdego z nich jest podobna – wszystkie swoją budową przypominają klasyczną kosiarkę i a swoimi ostrzami pionowo nacinają darń trawnika. Rodzaje wertykulatorów to:

  • Wertykulator ręczny – czyli wertykulator napędzany siłą mięśni. Urządzenia tego typu są popularnie wykorzystywane w gospodarstwach domowych i w użytku półprofesjonalnym. W wypadku codziennej pracy i wertykulacji dużych powierzchni trawnika lepiej wybrać urządzenia z napędem elektrycznym bądź spalinowym.
  • Wertykulator spalinowy – wydajne urządzenie pozwalające na wertykulację dużych powierzchni ogrodowych. Możliwość długiej pracy na jednym zalaniu oraz brak ograniczenia kablem z pewnością jest ogromnym atutem tego typu narzędzia ogrodowego. Za minus natomiast możemy uznać głośniejszą pracę niż w wypadku urządzeń elektrycznych, czy napędzanych siłą mięśni.
  • Wertykulator elektryczny – to sprzęt przeznaczony raczej do użytku na niewielkich powierzchniach. W wypadku tego typu urządzenia, zasięg pracy ograniczony jest długością kabla – jako plus możemy uznać bardzo dobrą wydajność. W praktyce wertykulatory elektryczne są często łączone z kosiarkami i sprzedawane jako urządzenia 2w1.
  • Wertykulator akumulatorowy – odmiana wertykulatora elektrycznego napędzana energią z akumulatorów. Zdecydowanym plusem jest nieograniczony, podobnie jak w wypadku wertykulatora spalinowego, zasięg pracy z urzadzeniem i zadowalająca wydajność. Jako minus możemy uznać to, że akumulatory wertykulatora stopniowo tracą moc – więc po kilku latach intensywnej eksploatacji możemy stwierdzić zauważalny spadek mocy i pojemności baterii.

Przy wyborze odpowiedniego wertykulatora warto zwrócić uwagę na to, czy ma on funkcję grabienia i czyszczenia trawnika – funkcja ta pozwala na oszczędzenie czasu potrzebnego na realizację tych zabiegów. Urządzenia, które nie tylko wertykulują, ale również czyszczą trawnik to na przykład produkty takie jak RY1400SF35B Wertykulator 1400W Ryobi czy AVR1100 Wertykulator Bosch AVR 1100 dostępne w sklepie Industria24.pl.

 

Przeczytaj: Kosiarka z napędem czy bez?

 

Jak zrobić wertykulator z kosiarki?

Na koniec mamy dla Ciebie cenną informację – czy wiesz, że wertykulator możesz zrobić samemu w domowych warunkach? Wystarczy odrobina zapału, żyłka do majsterkowania, tak zwany zestaw do wertykulatora (czyli ostrza wertykulacyjne do wymiany w kosiarce) oraz kosiarka. Następnie należy rozkręcić elementy kosiarki i wymienić znajdujące się u jej spodu ostrza na zestaw do wertykulacji. Problem może stanowić dobranie odpowiedniego rozmiaru – dlatego polecamy najpierw wyjąć ostrza, aby sprawdzić średnicę gwintu lub kupić model kosiarki, którego konstruktorzy od początku przewidzieli możliwość jej przerobienia na aerator.