Kosiarka z napędem czy bez?

kosiarka z napędem czy bez

 

Kosiarki spalinowe i elektryczne to bardzo popularne narzędzia wykorzystywane do koszenia przydomowego trawnika lub dowolnego terenu porośniętego trawą. Na polskim rynku istnieje jest szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do prac ogrodowych i problemem dla potencjalnego klienta może być już tylko wybór odpowiedniej firmy i urządzenia spełniającego jego oczekiwania. Większość przed zakupem zastanawia się, czy powinna być kupiona kosiarka z napędem czy bez, spalinowa czy elektryczna. Oczywiście wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb klienta. Jeśli ktoś dysponuje bardzo małym podwórkiem, racjonalnym wyjściem wydaje się zakup kosiarki elektrycznej, jeśli ktoś posiada duże podwórko, ogród, a teren w dodatku jest trudny, powinien wówczas pomyśleć o kosiarce spalinowej. W tym wypadku także musi zdecydować, czy ma być kosiarka z napędem czy bez. Wybór urządzenia z uwagi na ogromną ofertę nie jest prosty, ale zawsze można się już na początku nastawić na odpowiedni rodzaj.  A więc, jaka powinna być ta kosiarka spalinowa, z napędem czy bez? Spójrzmy na różnice i podobieństwa, na zalety i wady takich urządzeń.

 

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Kosiarka z przednim napędem i z napędem tylnym przeznaczona jest do koszenia dużego i bardzo dużego terenu o dość zróżnicowanej powierzchni. A więc wszędzie tam, gdzie występują nierówności terenu, górki, zagłębienia należy stosować urządzenie z napędem. Jak działa napęd kosiarki spalinowej? Praca urządzenia zasadza się na działaniu przekładni kątowej, czasem ślimakowej. Ktoś poszukujący odpowiedzi na pytanie, jak działa napęd w kosiarce spalinowej, może natknąć się również na kosiarkę z wałem kardana. Maszyna połączona jest więc z kołami tylnymi lub przednimi ( jeżeli to kosiarka z przednim napędem) i wprawia je w ruch, dzięki energii jaką dostarcza silnik spalinowy. To, jak działa napęd kosiarki spalinowej, jest zagadnieniem prostym, warto jednak dodać, że w przeszłości sprawiał on dużo kłopotów w maszynach, które nie posiadały włącznika i wyłącznika napędu. Kosiarka po uruchomieniu ruszała przed siebie, powodując często konsternację nieprzygotowanego na to użytkownika. Do pytania o to, jak działa napęd w kosiarce spalinowej, warto dołączyć kolejne i często zadawane: czy kosiarkę z napędem można cofać? Otóż odpowiedź jest następująca. Istnieją kosiarki z biegiem wstecznym, który umożliwia cofanie i koszenie. Ale czy kosiarkę z napędem można cofać, gdy napęd jest wyłączony? Oczywiście że można. Praca jest wtedy trochę cięższa i urządzenie gorzej wrzuca do kosza, ale koszenie jest tak samo możliwe i efektywne. Kosiarka spalinowa z napędem to idealne urządzenie dla osób, które nie mają dużo siły, są schorowane lub osłabione. Dzięki temu, że porusza się ona praktycznie sama, możliwe jest szybki i prawidłowe wykonanie zadania. Użytkownik musi jedynie nadawać kierunek koszenia. Warto pamiętać przy wyborze urządzenia o biegu jałowym. Posiadanie go przez kosiarkę powoduje, że możliwe staje się odłączenie napędu, czasami konieczne przy pracach w trudnym terenie.

 

Kosiarka spalinowa bez napędu

Urządzenie bez napędu wprawiane jest w ruch przy użyciu siły ludzkiej. Tak więc ktoś, kto decyduje się na taki wariant kosiarki, musi liczyć się z tym, iż praca będzie cięższa, wymagająca większego nakładu siły fizycznej. Można by więc powiedzieć, że na pytanie o to, która jest lepsza, kosiarka spalinowa z napędem czy bez, odpowiedź jest prosta. Ta z napędem. Nie do końca tak jednak jest, bo bardzo dużą zaletą kosiarki bez napędu jest możliwość dopasowania idealnego tempa pracy do osoby, która posługuje się urządzeniem. Kosiarką taką jest też łatwiej manewrować, a co za tym idzie można szybciej dostać się do trudno dostępnych miejsc. Niepodważalną zaletą kosiarek bez napędu jest ich cena, niższa od tej, jaką trzeba zapłacić za urządzenie z napędem. Pytanie o to, jaka powinna być kosiarka, z napędem czy bez, jest więc pytaniem otwartym. Zalety posiadają dwa rodzaje, wybór jednego z nich uzależniony więc będzie od potrzeb użytkownika.