Uprawnienia elektryczne - rodzaje, do czego uprawniają

elektryk

 

W obecnych czasach, kiedy technologia rozwija się coraz bardziej intensywnie, jest większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jest to równoznaczne z tym, że rynek pracy potrzebuje więcej specjalistów z dziedzin technicznych. Zawód elektryka nie został ukształtowany w jednym kierunku, a wraz z rozwojem technologicznym, rozwija się również zapotrzebowanie na coraz to większe kwalifikacje w zawodzie. Praca elektryka wyróżnia się wielką różnorodnością - można wykonywać ją na powietrzu, w pomieszczeniach, a także zajmować się planowaniem lub wykonywaniem instalacji elektrycznych. 

 

Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?

Kurs elektryka jest zdecydowanie najbardziej popularnym kursem zawodowym spośród tych, które przygotowują do egzaminu umożliwiającego zdobycie uprawnień SEP.  Po odbyciu takiego kursu można uzyskać kwalifikację w grupie G1, aby w późniejszym czasie móc zdobyć kolejne grupy uprawnień. Aby otrzymać uprawnienia w tej konkretnej grupie, należy przystąpić do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną, powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Pozytywny wynik egzaminu skutkuje otrzymaniem uprawnień honorowanych nie tylko w Polsce, ale także całej Unii Europejskiej, Szwajcarii, oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

 

Uprawnienia SEP - rodzaje 

  1. Uprawnienia w grupie G1 - pozwalają na pracę związaną z eksploatacją, inspekcją urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, jak i zużywających energię elektryczną. Pracę można wykonywać przy sieciach oświetlenia ulicznego, jak i tych trakcyjnych. Zajmować można się również urządzeniami prądotwórczymi i tymi o charakterze elektrotermicznym.
  2. Uprawnienia w grupie G2 - nazywane są szkoleniem cieplnym, pozwalają na pracę związaną z sieciami energetycznymi, które zużywają, jak i wytwarzają ciepło. Pracę wykonuje się przy kotłach parowych, wodnych, urządzeniach wentylacji, a także przy piecach przemysłowych.
  3. Uprawnienia w grupie G3 - pozwalają na pracę przy urządzeniach zasilanych energią gazową. Możliwe jest wykonywanie czynności przy sieciach gazowych, turbinach gazowych, a także urządzeniach wykorzystywanych do produkcji, przetwarzania i uzdatniania paliw.

Rodzaje uprawnień mają na celu rozdzielenie trzech różnych dziedzin. Zdobyte umiejętności uprawniają do wykonywania obowiązków w danej kategorii. 

Istnieją również rodzaje uprawnień do 1kv, które uprawniają do pracy przy eksploatacji i sprawowania dozoru przy instalacjach elektrycznych i sieciach elektroenergetycznych do 1kv

  • Uprawnienia SEP E - do czego uprawniają?  W przypadku tej kategorii, można wykonywać prace techniczne i dokonywać pomiarów u klienta. 
  • SEP D - do czego uprawniają? Do dozoru nad sieciami instalacyjnymi, oraz pomiarami. Oznacza to, że osoba posiadająca te kwalifikacje, będzie mogła sprawować kontrolę nad pracownikiem, który te sieci montuje, bądź dokonuje pomiaru.

Podczas kursów umożliwiających zdobycie uprawnienia, kładziony jest nacisk nie tylko na teorię, ale również praktykę.   

 

Uprawnienia budowlane elektryczne - wymagania

Wymagania wobec otrzymania uprawnień elektrycznych są zależne od tego, jaki rodzaj pracy chce się wykonywać. Doświadczenie nie jest potrzebne, jeśli wykonywane czynności będą związane z eksploatacją urządzeń elektrycznych. W przypadku uprawnień kontrolno-pomiarowych, doświadczenie, oraz zdobyta wiedza będą miały znaczenie, ponieważ wymagania na egzaminie są większe. Istnieją również uprawnienia budowlane, których posiadanie skutkuje możliwością podejmowania i pełnienia samodzielnych funkcji technicznych. To, jak zdobyć uprawnienia budowlane elektryczne, określa organ właściwy, którym jest Polska Izba Inżynierów Budownictwa i jej oddziały terenowe. Można się również postarać o specjalizację techniczno-budowlaną, jednakże ubiegać się mogą o to jedynie osoby, które mają uprawnienia SEP bez ograniczeń w specjalności. 

 

Należy pamiętać, że wszelkie prace elektryczne nie mogą być wykonywane bez konkretnych do tego kwalifikacji. Potrzebne są do tego uprawnienia do 1kv - co można dostrzec w poprzednich akapitach. Niezależnie czy wybierasz specjalizację instalacyjną, czy telekomunikacyjną, ważna jest wiedza, a w późniejszym czasie doświadczenie. Wybór odnośnie kursu powinien być przemyślany, aby nauka danej dziedziny nie należała do najtrudniejszych. Uzyskane pozytywne wyniki z egzaminów uprawniają do pracy w zawodzie.