Jaka lutownica? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedniąLutowanie przewodów to jedno z podstawowych zajęć w warsztatach profesjonalnych elektroników. Lutownica stacjonarna lub ręczna znajduje zainteresowanie także u majsterkowiczów. Jak wiadomo, dobrze dobrane narzędzia ułatwiają pracę i czynią ją przyjemniejszą. Tyczy się to także wyboru lutownicy. Jeśli masz wątpliwości, jaką lutownicę kupić i czy lutownica stacjonarna będzie wystarczająca do Twoich potrzeb, zapoznaj się z poniższym tekstem.

 

W jaki sposób działa lutownica?

Zanim podejmiesz decyzję, jaką lutownicę kupić, możesz poznać zasadę jej działania. Otóż lutownica stosowana jest do trwałego łączenia ze sobą elementów metalowych. Służy do tego spoiwo o temperaturze topnienia niższej niż łączone elementy. To ono stanie się przewodnikiem i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie urządzenia elektronicznego.

 

Niezależnie od tego, jaka lutownica do elektroniki stanie się częścią Twojego warsztatu, będzie ci potrzebna cyna, czyli właśnie stop o niskiej temperaturze topnienia. Najczęściej cyna stanowi nieco więcej niż połowę zawartości takiego stopu, a reszta to ołów i inne dodatki. W zależności od tego, do jakich zadań będziesz stosował wybrane lutownice, rodzaje stopów mogą różnić się między sobą. Zazwyczaj przy produkcji urządzeń, które podlegają restrykcyjnym przepisom ekologicznym, cyna nie zawiera ołowiu.

 

Lutownice - rodzaje konstrukcji

Przeglądając asortyment sklepów z narzędziami, można stracić pomysł na to, jaką lutownicę kupić. Dlatego warto określić, do czego będzie najczęściej potrzebne to urządzenie, a odpowiedź na pytanie, jaką lutownice wybrać będzie znacznie bliżej. Na rynku dostępne są różne lutownice, a rodzaje konstrukcji sprawdzają się w szczególnych warunkach pracy. Najpopularniejszą konstrukcją są lutownice transformatorowe, które najczęściej znajdują się w warsztatach majsterkowiczów. Te produkty wyposażone są w cienką końcówkę zwana grotą, która nagrzewa się dzięki użyciu prądu o dużym natężeniu. Jeśli nie wiesz jaką lutownicę kupić, pamiętaj o sporej wadze tej konstrukcji, która może wpływać na mniejszą precyzję wykonywanych prac. Taka konstrukcja nie sprawdzi się też przy wielogodzinnym lutowaniu.

 

Do częstego użytku i bardzo precyzyjnych prac nadaje się stacja lutownicza, czyli tak zwana lutownica stacjonarna. Ten produkt wyposażony jest w lekką kolbę, dlatego sprawdza się przy długotrwałej pracy. Urządzenia stacjonarne mają regulację temperatury i często inne dodatkowe funkcje. Ich konstrukcja, konieczność pracy na określonym stanowisku pracy i wysoka cena to jedyne wady, jaką mają te lutownice. Rodzaje konstrukcji nie ograniczają się tylko do urządzeń korzystających z transformatorów. Do lutowania grubych elementów w warunkach budowy dobrze sprawdza się lutownica grzałkowa. W tym przypadku zakończenie podgrzewane jest grzałką elektryczną. 

 

Sieciowa lutownica stacjonarna, czy lutownica na baterie? Opinie użytkowników są różne, a o tym, jaka lutownica do elektroniki jest najbardziej skuteczna, przekonasz się dopiero używając jej przez dłuższy czas.