Wykrywacz przewodów i kabli - jaki wybrać?Wykrywacz kabli, lokalizator przewodów czy wykrywacz przewodów elektrycznych. Opinie o tych produktach i ich funkcjonalności zazwyczaj poznajemy dopiero po przewierceniu przewodu w ścianie. Tymczasem prosty detektor przewodów elektrycznych to niedrogie urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej skrzynki narzędziowej. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i dodatkowego remontu. Dowiedz się, jak wykryć kable w ścianie i który lokalizator przewodów będzie odpowiedni do Twoich potrzeb.

 

W jaki sposób działa wykrywacz kabli?

Wykrywacz przewodów pod napięciem 230v w ścianie to urządzenie, dzięki któremu bez rozkuwania ściany będziesz w stanie ocenić, gdzie znajdują się przewody. Żeby wiedzieć, jak wykryć kable w ścianie, warto poznać sposób działania lokalizatora przewodów. Urządzenie wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Oznacza to, że w przewodnikach, które znajdują się w obrębie działania wykrywacza kabli, zaczyna płynąć prąd. Urządzenie jest w stanie przetworzyć te dane, dzięki czemu operator wie, gdzie zlokalizowane są przewody, a często także na jakiej głębokości. Dokładne działanie wykrywacza przewodów elektrycznych pewnie mogliby opisać elektrycy, jednak podczas drobnego remontu mieszkania taka wiedza jest niepotrzebna. 

 

Detektor przewodów elektrycznych - jak wybrać najlepszy?

Jeśli stwierdziłeś, że potrzebny Ci będzie wykrywacz przewodów elektrycznych, z pewnością stało się to w konkretnej sytuacji. Dobrze jest określić, w jakich sytuacjach najczęściej chcesz stosować wykrywacz kabli, co ułatwi wybór odpowiedniego sprzętu. Jest to o tyle istotne, że w dobrych sklepach narzędziowych możesz znaleźć detektor przewodów elektrycznych w wielu wariantach.

 

Jeśli potrzebujesz wykrywacz przewodów pod napięciem 230v w ścianie do okazjonalnych remontów, możesz wybrać najprostsze urządzenia. Taki wykrywacz kabli może określić w którym miejscu znajduje się przewód. Sprawdza się to jedynie przy wierceniu otworów przelotowych, ponieważ wykrywacz przewodów pod tynkiem działa w płaszczyźnie dwuwymiarowej. Taki przyrząd do szukania kabli w ścianie nie jest też zbyt precyzyjny, a o wykryciu przewodu informują zapalające się lampki.

 

W bardziej profesjonalnych pracach budowlanych będzie Ci potrzebny wykrywacz przewodów elektrycznych z wyświetlaczem. Zaawansowane urządzenia są w stanie wykryć także, na jakiej głębokości znajdują się przewody. Dobry wykrywacz przewodów pod tynkiem może też poinformować o wykryciu materiałów o innej strukturze, takich jak tworzywo sztuczne, elementy drewniane, czy nawet puste przestrzenie.

 

Szczególnie trudne do zlokalizowania są kable podziemne. Do wykrycia takich przewodów nie wystarczy ścienny detektor przewodów elektrycznych, ponieważ struktura ziemi nie jest jednolita. Wówczas musisz sięgnąć po specjalny lokalizator przewodów telekomunikacyjnych lub elektrycznych. Takie urządzenie jest znacznie droższe, niż zwykły przyrząd do szukania kabli w ścianie, jednak lokalizację przewodu przedstawia z dużą dokładnością.