Otwory pod gwinty - jak dobrać odpowiednio rozmiar wiertła?

 

Wykonanie otworu pod gwinty wbrew pozorom nie należy do łatwych czynności, a wręcz wymaga dużej staranności i ułożonego planu działania. Popełnienie błędu na tym etapie powoduje późniejsze problemy z osadzeniem śrubki w gwincie i konieczność wykonania całej pracy od nowa. Dowiedz się, jak tego uniknąć. W tym artykule podpowiemy Ci, jak optymalnie dobrać otwory pod gwinty, aby samo wiercenie przebiegało bez zbędnych komplikacji.

 

Jak wykonać otwory pod gwinty? Podstawowe informacje

Przed rozpoczęciem dokonania wyboru rozmiaru wiertła warto poznać podstawowe pojęcia. Gwint to nic innego, jak śrubowe nacięcie naniesione w otworze materiału. W wyniku ruchu śrubowego takie połączenie należy do niezwykle trwałych. Do wykonania gwintu kluczowe jest określenie odpowiedniej średnicy otworu i rodzaju nacięć, jakie będą wykonane. Stanowią one wyznacznik doboru wiertła do otworu do rozmiaru, jaki mają gwintowniki

 

Wyróżniamy gwinty w wielu kształtach i przeznaczeniach. Podstawowy podział to gwinty:

  • drobnozwojne,
  • grubozwojowe,
  • Whitwortha,
  • metryczne,
  • prostokątne,
  • rurowe,
  • okrągłe.

 

Warto dodać, że każdemu rodzajowi gwintu towarzyszy odpowiednie oznaczenie. Aby dobrać rozmiar wiertła, możemy posłużyć się metodą obliczeniową, o której opowiemy szerzej w dalszej części poradnika. Pomocna jest także tabela obliczeniowa pod gwint. Należy jednak pamiętać, że otwór będzie miał różną wielkość, w zależności od warunków atmosferycznych i umiejętności manualnych osoby wykonującej odwiert.

 

Dobór sprzętu jest kluczowy. Poznaj rodzaje wiertarek i ich zastosowanie, aby dobrać najlepszy sprzęt do pracy dla siebie.

 

Średnica otworu pod gwint

Aby wykonać prawidłowe otwory pod gwinty, średnica otworu powinna być mniejsza niż rozmiar gwintu. Tabela otworów pod gwint rozwieje wszystkie nasuwające się wątpliwości. Określa ona rozmiar, jaki otwór pod m8 będzie odpowiedni, jaki jest optymalny otwór pod m4, jakie będzie najlepsze wiertło pod gwint m6 i wiele innych. Wiedza o tym, jaka średnica otworu pod gwint jest właściwa, to podstawa, bez której ciężko podjąć kolejne kroki. Dla przykładu otwór pod m8 odpowiada średnicy wiertła równej 6,8 mm. Jeśli chodzi o otwór pod m4 średnica wiertła dla tego rozmiaru to 3,3 mm. Do tego dochodzą  kolejne parametry takie jak skok gwintu, który dla m4 ma wartość 0,7 mm, a dla m8 1,25 mm. Z kolei wiertło pod gwint m6 powinno mieć średnicę równą 5 mm. Odpowiednie wiertło sprawia, że nawet wiercenie w fudze przebiega bez problemów.

 

Tabela otworów pod gwint powinna pomóc Ci dobrać odpowiednie wiertło.

 

 

Oblicz średnicę otworu pod gwint samodzielnie

Skorzystanie z tabelki jest wygodne, jednak jeśli nie ma możliwości sprawdzenia w niej informacji, pozostaje nam korzystanie z własnej wiedzy. Rozmiar wiertła pod gwintownik można obliczyć w prosty sposób. Wystarczy pamiętać, że średnica otworu to rozmiar gwintu minus skok gwintu. Ten łatwy do zapamiętania wzór pozwoli dokonać obliczeń i precyzyjnie dobrać otwór pod własne wymagania. Nie ważne, czy chodzi o wiertło pod gwint m6, otwór pod m8, czy otwór pod m4, wyliczenia pozwolą Ci łatwo dobrać idealny rozmiar do wykonywanej pracy. W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór gwintowników i wierteł, które ułatwią działanie. 

 

Czym jest skok gwintu?

Jeśli chodzi o gwint metryczny, skokiem określamy odległość pomiędzy wierzchołkami gwintu. W sytuacji, w której gwint opisany jest jako M16x1,5, wówczas odległości od wierzchołków wynoszą 1,5 mm. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku gwintów calowych. Dla przykładu opis 1/2” -13, informuje nas o skoku równym 13 zwojów gwintu na 1 cal. Co ważne skok gwintu można zmierzyć nawet suwmiarką. Jeśli wynik pomiaru da liczbę całkowitą, wówczas mamy do czynienia z gwintem metrycznym. Inny rezultat zmusza nas do przeliczenia wartości na cale (1 cal = 25,401 mm). Do pomiaru można użyć nakrętek, w których skok jest nam znany. Do określenia skoku służą takie narzędzia, jak grzebienie do gwintów i próbniki gwintów. Na szczęście tabela otworów pod gwint daje nam dane na temat skoku gwintu, natomiast warto wiedzieć, jak mierzyć ten parametr, ponieważ można trafić na nietypowy rozmiar, którego nie ma w tabelce. 

 

Jak dobrać odpowiednie wiertło do gwintownika?

Reasumując, dobór odpowiedniego wiertła jest kluczowy do rozpoczęcia prac. Nie ważne, czy chodzi o gwinty metryczne, gwinty drobnozwojne, gwinty Whitwortha, a nawet gwinty amerykańskie zunifikowane - wszystkie one wymagają odpowiedniego dobrania. Tabela otworów pod gwint okaże się w tym wypadku niezwykle pomocna, choć rozmiar gwintu oraz jego skoku można także wyliczyć samodzielnie. Czy teraz wiesz, jaki otwór pod gwint m8 będzie odpowiedni?