Poznaj rodzaje wiertarek i ich zastosowanie

rodzaje wiertarek

 

Wiele prac w domu można wykonać samodzielnie. Niektóre z nich wiążą się z koniecznością posiadania odpowiedniego sprzętu. Zastanawiasz się, jakie są rodzaje wiertarek i ich zastosowanie? Okazuje się, że wybór urządzenia wcale nie jest prosty. Rodzaje wiertarek zależą bowiem od wykonywanych prac. Nie zmienia to faktu, że dobrze dobrany do materiału sprzęt pozwala na oszczędzenie czasu i pieniędzy potrzebnych na znalezienie fachowca. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje wiertarek i ich zastosowanie.

Zastanawiasz się jaki sprzęt będzie odpowiedni do wykonania otworów na twardych powierzchniach? W tym wypadku świetnie sprawdzi się wiertarka udarowa. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że i w tej kategorii są różne rodzaje wiertarek. Najczęściej wybierany model wyposażony jest w wiertło cylindryczne. Które rodzaje wiertarek będą odpowiednie do miękkich materiałów? W tym wypadku doskonałym wyborem będzie wariant bezudarowy. Sprzęt ten świetnie sprawdzi się podczas pracy z drewnem lub kiedy trzeba wywiercić otwór w ścianie. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup wiertarki uniwersalnej wyposażonej w tryby pracy. W takim wypadku możesz zdecydować, czy chcesz, aby sprzęt pracował z udarem czy bez.

 

Poznaj zastosowanie młotowiertarki

Przeglądając rodzaje wiertarek, nie sposób pominąć młotowiertarki. Produkt ten różni się nie tylko budową i wyglądem od klasycznych urządzeń, ale również zastosowaniem. Młotowiertarka wyposażona jest w udar pozwalający na pracę w twardych materiałach. Ze względu na swoje właściwości będzie odpowiednia do wykonywania otworów na przykład w betonie. Budowa urządzenia powoduje, że praca z nim należy do wyjątkowo lekkich. Nie trzeba bowiem używać siły, aby wykonać otwór w twardym materiale, co jest szczególnie doceniane przez osoby początkujące.

 

Wiertarko-wkrętarka przydatna w każdym domu

Znając rodzaje wiertarek i ich zastosowanie bez trudu wybierzesz produkt, który będzie najbardziej odpowiedni w gospodarstwie domowym. Niezależnie od posiadanych umiejętności nie unikniesz sytuacji, w których będzie trzeba wywiercić nawet niewielki otwór. Który sprzęt doskonale sprawdzi się do drobnych prac domowych? W tym wypadku najczęściej wybierana jest wiertarko-wkrętarka. Urządzenie to jest nie tylko proste w użyciu, ale przede wszystkim wygodne. Dodatkowo wiertarko-wkrętarka jest bezprzewodowa, dzięki czemu możesz korzystać z niej w dowolnym miejscu. Pamiętaj jednak, że czas pracy baterii jest ograniczony. Wybierając to urządzenie, warto zwrócić uwagę, jak długo działa bez konieczności naładowania.

 

Wiertarki profesjonalne oraz młot pneumatyczny

Powyżej opisano rodzaje wiertarek, które są najbardziej popularne w gospodarstwach domowych. Nie można jednak zapominać o tych, które przeznaczone są do profesjonalnej pracy. Tego rodzaju urządzenia wyróżnia przede wszystkim wysoka moc oraz wykonanie z wysokiej jakości materiałów. Młot pneumatycznym również jest rodzajem wiertarki, jednak rzadko jest używany w czasie remontów w gospodarstwach domowych. Zazwyczaj stosowany jest do kruszenia betonu, asfaltu lub wykonywania otworów w bardzo twardych materiałach. Obydwa te urządzenia mogą być bezpiecznie używane wyłącznie przez profesjonalistów.