Balustrada francuska

Balustrada francuska

 

Balustrada francuska nowoczesna, zwana także balkonem francuskim to wysokie okno z efektownym zabezpieczeniem. Całość stanowi element dekoracyjny fasady, zapewnia możliwość wyglądania przez okno, a jednocześnie zabezpiecza przed wypadnięciem. Choć w nazwie ma balkon, od tego tradycyjnego różni się brakiem płyty betonowej wysuniętej z lica ściany. Oznacza to, że nie można na niego wyjść lub usiąść, a jedynie stanąć na progu. Jako dekoracje czasami stosuje się na poręczach skrzynki z kwiatami.

Okno francuskie na fasadzie budynku, nazywane jest portfenetrem (z francuskiego: porte – drzwi i fenêtre – okno) i wygląda jak wyjście na balkon, przez co wymaga zastosowania balustrady francuskiej. Jej głównym zadaniem jest ochrona osoby wyglądającej przez okno przed wypadnięciem, a jednocześnie dekoracja fasady. Balustrada francuska powstaje ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub konstrukcyjnej malowanej proszkowo. W domach stylowych można zauważyć balustrady z kutego metalu. Stalowe balkony wypełnia się poziomymi lub pionowymi prętami, metalową siatką, szkłem, blachą lub płytą włóknocementową. W ostatnim czasie popularna jest balustrada francuska szklana wykonana z samonośnej tafli szkła. U góry balkon wykończony jest pochwytem jak w tradycyjnych balustradach tarasów.

 

Balustrada francuska – zalety

Balustrada francuska nowoczesna cieszy się dużym zainteresowaniem głównie z powodu braku wad tradycyjnego balkonu. Nie wymaga wykonywania płyty żelbetonowej łączonej ze stropem, ocieplania, izolacji i odpowiedniego spadku, aby wykluczyć mostki cieplne wpływające negatywnie na konstrukcję całego budynku. Balustrada francuska szklana lub stalowa chętnie stosowna jest na piętrze, szczególnie kiedy na parterze budynku znajduje się taras, pełniący funkcję wypoczynkową. Nie ma wtedy potrzeby budowania dodatkowego balkonu na piętrze.

 

Główne zalety portfenetry to:

  • prosta konstrukcja,
  • brak płyty żelbetonowej,
  • brak konieczności ocieplenia i hydroizolacji,
  • stylowy element dekoracyjny elewacji,
  • zapewnia dopływ naturalnego światła we wnętrzach.

 

Balkon francuski – montaż

Balkon francuski sprowadza się właściwie do balustrady mocowanej do elewacji budynku. Może być zamontowana dyskretnie w glifie okna albo na licu ściany. Sposób mocowania oraz stylistyka samej balustrady wpływają na to, jak bardzo balkon francuski wystaje z lica ściany i wpływa na wygląd elewacji. Konieczność wykonania tego typu konstrukcji uwarunkowana jest przepisami budowlanymi i jest obowiązkowa do odbioru końcowego budowy przez Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego. Częstym dylematem związanym z montażem jest jego kolejność – czy powinien być przeprowadzony przed wykonaniem ocieplenia, czy na elewację. Pierwsze rozwiązanie niesie za sobą wiele zagrożeń, niekiedy kosztownych. Może się zdarzyć, że podczas prac ociepleniowych powstaną komplikacje związane z wyrównywaniem powierzchni ścian, co sprawi, że zamontowana balustrada nie będzie pasować. Dlatego najlepszym wyjściem jest instalacja balkonu już na gotową elewację.

Balustrady francuskie – cena

Jeśli chodzi o balustrady francuskie, cena zależy od kilku czynników – materiału, wielkości oraz poziomu skomplikowania wzoru. Ile kosztuje balustrada francuska szklana, a ile stalowa?

  • balustrada francuska – cena za stal nierdzewną to ok. 500-800 zł,
  • balustrada francuska – cena za szkło hartowane to powyżej 1000 zł,
  • balustrada francuska – cena za balustradę kutą to powyżej 800 złotych.