Blacha na rąbek - opinie, cena, wady, montaż

dachy

 

Jednym z najstarszych i najskuteczniejszych sposobów na wykończenie połaci dachowej z blachy jest blacha na rąbek stojący. Montaż zakłada łączenie pojedynczych arkuszy za pomocą zakładek, które pozostają w formie stojących rąbków. Wykończona w ten sposób połać jest lekka i nadaje całemu obiektowi nieco lżejszego charakteru. Obecnie ten rodzaj połaci dachowej coraz częściej wraca do nowoczesnych budowli, jednak już w nieco innej formie paneli. W poniższym tekście poznasz wszystkie informacje w tematyce blachy na rąbek stojący: opinie, instrukcje montażu i garść przydatnych podpowiedzi.

 

Blacha na rąbek stojący - opinie

Obecnie blacha na rąbek stojący w klasycznej formie spotykana jest sporadycznie. Coraz częściej stosowane są gotowe panele profilowane przypominają klasyczny układ blachy na rąbek stojący. Opinie o tym rozwiązaniu, pochodzące od projektantów, wskazują na znakomite parametry szczelności takiej konstrukcji. Co więcej, estetyka montowanych paneli przewyższa standardowe rozwiązania z blachy na rąbek stojący. Cena paneli nie różni się zbytnio od innych materiałów, dlatego coraz więcej osób sięga po takie rozwiązanie. 

 

Jeśli potrzebujesz dodatkowych opinii na temat paneli z blachy na rąbek stojący, forum internetowe dla specjalistów jest dobrym miejscem. Dowiesz się tam między innymi, jak przebiega montaż i eksploatacja takiej połaci. Jeśli spodobała Ci się blacha na rąbek stojący, wady tej konstrukcji z pewnością nie zniechęcą Cię do zakupu. Blacha na rąbek stojący w postaci paneli boryka się ze standardowymi problemami połaci blaszanych: sporą głośnością i przeciętnym poziomem trwałości w porównaniu z ceramiką.

 

Blacha na rąbek stojący - instrukcja montażu

W przeszłości w konstrukcjach blachy na rąbek stojący, montaż pozwalał wykorzystywać całe arkusze niezależnie od ich szerokości. Krawędzie dwóch sąsiadujących ze sobą arkuszy wyginano w górę, a następnie zawijano. W taki sposób łączona blacha na rąbek stojący zapewniała szczelne połączenia i elastyczność potrzebną przy rozszerzalności cieplnej.

 

Obecnie w przypadku gotowych paneli z blachy na rąbek stojący instrukcja montażu jest jeszcze prostsza. Wystarczy stworzyć odpowiednią konstrukcję drewnianą, do której mocowana zostanie połać. Specjalnie wyprofilowane arkusze  blachy na rąbek stojący montowane są do siebie na zatrzask. Następnie do kratownicy drewnianej należy solidnie przykręcić każdy arkusz blachy na rąbek stojący. Obróbka okna, kalenicy czy okapu prowadzona jest podobnie, jak przy klasycznych rozwiązaniach. 

 

Blacha na rąbek stojący - cena robocizny

Konstrukcje z blachy na rąbek stojący wykorzystywane są w domach jednorodzinnych, obiektach przemysłowych czy budynkach o innym charakterze. Ile kosztuje blacha na rąbek stojący Ruukki? Cena jednego metra kwadratowego takiego pokrycia waha się między 30, a 50 złotych. Wszystko zależy od dystrybutora i rodzaju materiału. Nieco większe środki musisz przygotować, jeśli zainteresuje Cię blacha tytanowo cynkowa na rąbek. Cena wzrośnie przynajmniej o kilka złotych na metrze kwadratowym. W przypadku samodzielnego montażu blachy na rąbek stojący, cena materiału jest największą częścią składową tego przedsięwzięcia.

 

Jeśli chcesz zlecić montaż blachy na rąbek stojący, cena robocizny również może Cię zainteresować. Na rynku koszty takiej usługi wahają się od 120 do 160 złotych za metr kwadratowy zamontowanej powierzchni. Możesz tego uniknąć, jeśli zdecydujesz się samodzielnie zamontować arkusze blachy na rąbek stojący. Instrukcję montażu przedstawioną powyżej możesz wzbogacić o kilka filmów w sieci.


Załóżmy, że samodzielnie chcesz podjąć się wyzwania montażu blachy na rąbek stojący. Cenę robocizny, którą zaoszczędzisz, możesz wykorzystać na zakup profesjonalnego sprzętu do montażu. Z pewnością będzie Ci do tego potrzebna wkrętarka i nożyce do cięcia blachy. Warto sięgnąć po sprawdzone akcesoria akumulatorowe marki Fein, które rozpoznasz po pomarańczowej obudowie. Znajdziesz takie w sklepie z narzędziami Industria24. Akumulatorowe poręczne narzędzia najlepiej sprawdzą się do przycinania i montażu paneli blachy na rąbek stojący.