Blat z konglomeratu - cena, wady, opinie

blat z konglomeratu

 

Rosnące potrzeby i wymagania w dziedzinie wyposażania wnętrz zmuszają konstruktorów do poszukiwania nowych materiałów. Jednym z nowszych rozwiązań w wyposażeniu kuchni jest blat z konglomeratu. Ten materiał może z łatwością zastąpić naturalny kamień. Mimo wielu zalet blat z konglomeratu ma wady, które część osób zniechęcą do stosowania go. W tekście opowiemy o sposobie wykonywania blatu kuchennego z konglomeratu, cenie tego elementu i opiniach o blatach z konglomeratu.

 

Co to jest blat z konglomeratu?

Zanim omówimy sobie rodzaje blatów z konglomeratu, wady i zalety tego rozwiązania, warto przypomnieć jak wytwarzany jest ten materiał. Blat z konglomeratu wykonywany jest ze zmielonych kamieni naturalnych takich jak marmur czy granit. Ten naturalny materiał miesza się z żywicami poliestrowymi, które po związaniu tworzą solidną i trwałą powierzchnię. Spotyka się także bardziej błyszczący blat z konglomeratu kwarcowego. Cena i wygląd gotowego wyrobu zależą od ilości elementów wykorzystanych do stworzenia tej mieszanki. 

 

Blat z konglomeratu ma opinię produktu lżejszego od naturalnego kamienia. Dzięki zastosowaniu żywicy i jedynie zmielonych kamieni waga blatu z konglomeratu jest o 20 procent niższa od naturalnego kamienia. Pozwala to stosować standardowe półki kuchenne bez specjalnych wzmocnień. W przypadku kuchennego blatu z konglomeratu opinie monterów wskazują na łatwość obróbki tego materiału. Pozwala to stworzyć blat z konglomeratu niemal w dowolnym kształcie. 

 

Konglomerat przejmuje temperaturę z otoczenia, dzięki czemu jest ciepły w dotyku. Jednak w niektórych sytuacjach ta zaleta blatu z konglomeratu będzie wadą. Tu wymieniono najważniejsze zalety, jakimi charakteryzuje się blat z konglomeratu. Wady tego materiału przedstawione są w dalszej części tekstu.

 

Blat z konglomeratu - cena

Zastanawiasz się, czy sięgnąć po kamień naturalny, czy blat z konglomeratu? Cena z pewnością jest jednym z argumentów przemawiających za zakupem blatu z konglomeratu. Ten materiał jest tańszy od naturalnego kamienia. Z kolei inne materiały imitujące kamień są dużo tańsze niż blat kuchenny z konglomeratu. Cena materiału u producentów z reguły podawana jest za metr kwadratowy. W przypadku marmurowego lub granitowego blatu z konglomeratu cena zaczyna się od 300 złotych. Znacznie droższy może być blat z konglomeratu kwarcowego. Cena metra kwadratowego tego materiału wzbogaconego brokatem czy drobinkami szkła sięga nawet 1500 złotych.

 

Wybierając blat kuchenny z konglomeratu, cena może być powiększona o koszt cięcia i przygotowania gotowego wyrobu. Producenci niejednokrotnie liczą sobie dodatkowo za każde cięcie i fazowanie krawędzi blatu z konglomeratu. Jeśli jednak samodzielnie chcesz nadać wygląd blatowi z konglomeratu kwarcowego, cena cięcia może pokryć koszt nowej frezarki. W sklepie Industria24 znajdziesz frezarki  od producenta Virutex różnego typu i konstrukcji. Znajdują się wśród nich urządzenia o konstrukcji kątowej lub ze stolikiem uchylnym, które przydadzą Ci się nie tylko do frezowania krawędzi blatu z konglomeratu.

 

Blat z konglomeratu wady

Może się wydawać, że nie ma lepszego materiału, niż blat z konglomeratu. Wady tego materiału jednak są zauważalne i wiele osób zniechęcają do jego stosowania. Największa wada blatu z konglomeratu dotyczy właśnie przejmowania temperatury z otoczenia. Przy kontakcie z gorącymi naczyniami dużo lepiej spisuje się kamień naturalny niż blat z konglomeratu. Wady widoczne są także przy szorowaniu lub cięciu na powierzchni materiału. Blat z konglomeratu łatwo ulega zarysowaniu i a jego trwałość jest nieporównywalnie niższa od kamienia. 

 

Trudno też mówić o oryginalnym wzorze blatu z konglomeratu kwarcowego. Ceną stworzenia produktu ze zmielonych kamieni naturalnych jest powtarzalność deseni i jednostajna kolorystyka. Także słaba odporność na chlor czy wybielacz sprawiają, że nie zawsze sprawdza się w kuchni blatu z konglomeratu. Wady, które wymieniono, zmuszają do zastanowienia się, czy warto zakupić blat z konglomeratu. Cena tego materiału jest znacznie wyższa od blatów z innych laminowanych materiałów. Tymczasem właściwości blatu z konglomeratu nie zawsze spełniają wszystkie oczekiwania użytkowników.