Ile kosztuje cyklinowanie parkietu?

parkiet

 

Drewniana podłoga ceniona jest za estetyczny wygląd i długowieczność. Dla utrzymania tych cech potrzebne jest regularne cyklinowanie i lakierowanie parkietu. Cena tego procesu nie jest wysoka, a po jego przeprowadzeniu parkiet będzie wyglądał jak nowy. Ile kosztuje cyklinowanie parkietu i na czym to polega? Podpowiadamy.

 

Cyklinowanie podłogi - cena utrzymania wysokiej jakości podłoża  

Parkiet i podłogi z klepek drewnianych to podłoża bardzo trwałe. Drewno przebija parametrami wytrzymałościowymi większość produktów drewnopodobnych, takich jak choćby panele. Gwarantuje także unikalny wygląd, ponieważ składa się z niepowtarzalnych elementów pochodzących z naturalnych drzew. Parkiet drewniany ma także jeszcze jedną cechę, której brak pozostałym materiałom wykończeniowym - ma jednorodną strukturę. To umożliwia zdjęcie wierzchniej warstwy bez obaw o zniszczenie całego elementu.

 

Zeszlifowanie warstwy lakieru i części drewna to właśnie proces określany jako cyklinowanie podłogi. Cena tego procesu nie powinna zniechęcać do inwestycji w tego typu podłogę, ponieważ w przypadku innych materiałów wykończeniowych ponosiłbyś koszt ich wymiany. Cyklinowanie polega zatem na zeszlifowaniu powierzchni parkietu i odkryciu świeżej warstwy drewna za pomocą specjalnych cykliniarek lub szlifierek ręcznych. Następnie taką powierzchnię zabezpiecza się odpowiednimi preparatami i lakierem bezbarwnym. W ten sposób przywrócony zostaje estetyczny wygląd parkietu, a drewno ponownie jest zabezpieczone przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. 

 

Cena cyklinowania podłogi - co się na nią składa?

Cyklinowanie najczęściej wykonywane jest przez profesjonalne firmy wykonawcze i to one podają w swoich cennikach cenę za metr cyklinowania parkietu. Musisz wiedzieć, że koszt to nie tylko praca wykonawców prowadzona u Ciebie w domu. Na to ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu, wpływ ma także wiele innych czynników. Jakich?

 

Przede wszystkim sprzęt, jakim dysponują wykonawcy, może pracować szybciej lub wolniej, a także może zaistnieć konieczność jego wynajecia z uwagi na parametry techniczne podłogi. Na cenę wpływ ma też powierzchnia i ilość pomieszczeń, jakie obejmą te prace. Dodatkowo cena różni się też w zależności od lokalizacji. Średnie stawki rynkowe w dużych miastach są wyższe niż w przypadku małych miejscowości. Z kolei niektórzy wykonawcy doliczają także dojazd do ceny swojej usługi. Warto zatem wszystkie czynniki omówić z wykonawcą przed zleceniem mu pracy.

 

Niezależnie od tego, ile kosztuje cyklinowanie parkietu, sam proces nie jest lubiany przez mieszkańców. Przede wszystkim wymaga całkowitego opróżnienia pomieszczenia, czyli wyniesienia lub choćby przestawienia mebli i wykładzin podłogowych. To wiąże się ze sporą reorganizacją całego mieszkania, a często także wymaga sprzątania pyłu już po zakończeniu prac. Musisz jednak pamiętać, że prawidłowo przeprowadzony proces zabezpiecza podłogę nawet na kilkanaście lat. 

 

Cyklinowanie parkietu - cena za metr kwadratowy powierzchni 

Jak obliczyć precyzyjne wydatki związane z cyklinowaniem i lakierowaniem parkietu? Cena wskazywana przez wykonawców i firmy usługowe najczęściej  liczona jest za metr kwadratowy powierzchni. Zatem przy standardowym cyklinowaniu parkietu cena za metr znajdzie się w granicach między 30 a 40 złotych. Dodatkowo koszt będzie powiększony o lakierowanie, czyli kolejnych kilkanaście złotych. 

W wyjątkowych sytuacjach przy cyklinowaniu podłogi cena może być nieco wyższa. Dzieje się tak w przypadku bardzo małych lub wyjątkowo nieustawnych pomieszczeń, a także przy stopniach. Tutaj nakład pracy jest znacznie większy, ponieważ konieczne jest poświęcenie uwagi szczegółom, narożnikom, a często także zmianie poziomu podłoża. Ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu w takich miejscach? Tu wycena przeprowadzana jest indywidualnie. 

Prace związane z cyklinowaniem podłogi z reguły przeprowadzane są przez specjalistyczne firmy dysponujące odpowiednim sprzętem. Jeśli jednak będziesz chciał samodzielnie przeprowadzić cyklinowanie podłogi, cena będzie obejmowała zakup urządzeń. Możesz potrzebować precyzyjnych szlifierek ręcznych czy tarcz szlifierskich. Po tego typu akcesoria i narzędzia możesz skierować się do sklepu Industria24.