Czym ciąć blachę trapezową i blachodachówkę?



Blacha trapezowa i blachodachówka to bardzo popularne materiały, którymi kryje się dachy strome. Materiały te są wykonane ze stali – malowanej, ocynkowanej, pokrytej cienkim aluminium lub aluminiowej, zdarzają się też te zrobione z miedzi albo stopu cynku z tytanem. Blachy trapezowe i blachodachówki wykonuje się z różnorodnych blach o normalnych, typowych albo też podwyższonych parametrach. Popularne są blachodachówki matowe lub z połyskiem lub takie o różnych fakturach. Cięcie blachy trapezowej i blachodachówki może być poważnym wyzwaniem, jeśli nie dysponuje się odpowiednim sprzętem. Na szczęście tutaj opcji jest kilka i dobre nożyce – zarówno proste, jak i akumulatorowe – są dostępne w akceptowalnych cenach w większości sklepów. Problem może być z wyborem idealnego modelu.

Czym ciąć blachodachówkę?

W czasie prac krycia dachów fachowcy muszą się mierzyć z trudnością przycinania materiału do odpowiedniej miary. Jeżeli nie dysponują odpowiednim sprzętem, praca taka jest niezwykle trudna. Czy więc ciąć blachę trapezową i blachodachówkę?

Nożyce do blachy trapezowej

Do cięcia blachy służą nożyce proste oraz elektryczne. Jakie wybrać? Powszechnie przyjmuje się, że nożyce elektryczne do blachy trapezowej są o wiele wydajniejszym narzędziem niż zwykłe nożyce ręczne. Można nimi pociąć materiał o wiele szybciej, wykonanie pracy zajmuje więc mniej czasu, co dla wielu profesjonalistów ma kluczowe znaczenie. Nożyce ręczne potrzebują większej wytrwałości pracownika, większej jego siły, bowiem siłą napędową jest tutaj praca ludzkich mięśni. Cięcie dużej ilości materiału takim typem nożyc  jest zatem o wiele bardziej męczące dla człowieka. Zaletą nożyc ręcznych jest to, że o wiele łatwiej je kontrolować podczas cięcia – praca odbywa się zdecydowanie wolniej niż w przypadku narzędzi elektrycznych, toteż trudno popełnić jakiś błąd. Cięcie takie jest precyzyjniejsze, dokładniejsze. Nożyce do blachy trapezowej elektryczne przeznaczone są więc do szybkiego cięcia po linii prostej, cięcia „łatwych” krzywizn. Jeżeli chodzi o cenę narzędzi, należy zaznaczyć, że tańsze są nożyce ręczne. Nie potrzebują elektrycznego zasilania, można je stosować bez względu na warunki pracy.

Cięcie blachy trapezowej

Oprócz wyboru nożyc innym problemem jest cięcie blachy trapezowej i zasady, którymi się trzeba kierować przy tej czynności. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, być nie ciąć blachy na gorąco. Nie można też tego robić szlifierką kątową. Taki sposób cięcia może spowodować zmianę struktury materiału, co niesie ze sobą możliwość jego  korozji. Skracając, przycinając materiał należy dbać o to, by nie dopuścić do jego zniekształcenia, co jest bardzo ważne i dla estetycznego wyglądu, i dla zabezpieczenia krawędzi. Cięcie blachy trapezowej musi być delikatne i uważne. Blacha to materiał bardzo wrażliwy na mechaniczne obciążenia, dlatego przy czynności cięcia należy zachować ostrożność. Blachy nie powinno się nacinać narzędziem tępym, ponieważ może to prowadzić do odkształceń krawędzi materiału.