Czym nasmarować zamek w samochodzie?

czym smarować zamek w samochodzie?

 

Zamek w drzwiach jest niezwykle skomplikowanym mechanizmem, który dodatkowo bezpośrednio narażony jest na czynniki atmosferyczne. Ma również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa samochodu i osób w nim przewożonych. Dlatego dbanie o zamki w samochodzie to nasz obowiązek. Podpowiadamy, czym nasmarować zamek w samochodzie i jaki smar do zamków drzwiowych sprawdzi się niezależnie od okoliczności.

 

Dlaczego i czy smarować zamki w samochodzie?

Pierwsze nocne przymrozki są najbardziej dotkliwe dla każdego samochodu zaparkowanego na zewnątrz. Nie tylko mogą zamrozić wilgoć, która dostała się między uszczelki, ale także tę wewnątrz zamków. Dlatego wiedza czym smarować zamki w samochodzie może zapobiec kłopotom.

 

Smarowanie zamków warto przeprowadzić jeszcze jesienią przed nadejściem pierwszych przymrozków. Wybierz do tego ciepły suchy dzień, kiedy wewnątrz będzie najmniejsza wilgotność. Dla pewności użyj smaru do zamków drzwiowych kilkakrotnie w odstępach kilku dni. Wówczas będziesz miał większą pewność, że preparat dostanie się do wszystkich głęboko położonych zapadek.

 

Smar do zamków drzwiowych ma za zadanie nie tylko zapobiegać przymarzaniu metalowych elementów. We wszystkich ruchomych częściach maszyn potrzebne jest smarowanie. Dzięki temu metalowe części nie zacierają się w czasie ruchu. Smar zabezpieczy też przed wnikaniem w mechanizm zanieczyszczeń w postaci kurzu czy drobinek piasku. Żeby nie ograniczać się tylko do samochodu, te same problemy dotyczą wszystkich innych zamków. W podobny sposób przez cały rok powinieneś pielęgnować kłódki czy zamki w drzwiach zewnętrznych. 

 

Smar do zamków drzwiowych - jaki wybrać?

Skoro wiesz już, kiedy i dlaczego, pojawia się pytanie, czym nasmarować zamek w samochodzie? Nie każdy preparat nadaje się do tego zadania. Źle dobrany może być przyczyną jeszcze większych problemów. Jeśli zalepisz mechanizm, będziesz zmuszony do jego rozebrania lub nawet wymiany. W przypadku drzwi wejściowych i kłódki może nie jest to najtrudniejsze, jednak w samochodzie będzie stanowiło spory problem. 

 

Na rynku znajduje się wiele preparatów różnego typu, jednak z czystym sumieniem można polecić uniwersalny B10 Olej uniwersalny 150ml Beko. Ten smar do zamków drzwiowych znany jest nie tylko mechanikom samochodowym. Znajdziesz go w każdym warsztacie rzemieślniczym czy zakładzie produkcyjnym. Jeśli nie wiesz, czym nasmarować zamek w samochodzie bez obaw możesz użyć właśnie tego smaru. Preparat zabezpiecza zamek przed zamarzaniem oraz zatarciem. Jego zaletą jest uniwersalne zastosowanie, możliwość precyzyjnej aplikacji. 

 

Smar do zamków drzwiowych nie pomaga - co robić?

Być może przed rozpoczęciem czytanie tego poradnika doskonale wiedziałeś czym smarować zamki w samochodzie. Często nawet regularna pielęgnacja i dbałość o ten skomplikowany mechanizm nie gwarantuje jego sprawności. Szczególnie w okresie zimowym aplikowany smar do zamków drzwiowych nie rozwiąże sprawy zamarzających drzwi. Co wówczas należy zrobić?

 

W niektórych samochodach szczególnie na patencie grupy Volkswagen pojawiają się problemy z mechanizmem w drzwiach. W tym przypadku smar do zamków drzwiowych nie jest w stanie spenetrować całego układu. Dociera jedynie do części zewnętrznej, tymczasem problem dotyczy mechanizmu zlokalizowanego już w części drzwiowej. Wówczas niezależnie czym nasmarujesz zamek w samochodzie, będzie  to skuteczne.


Do rozwiązania problemu potrzebne będzie zdjęcie osłony z wewnętrznej części drzwi i uzyskanie dostępu do mechanizmu. Wtedy możesz użyć wspomnianego smaru do zamków drzwiowych Beko i aplikować go na wszystkie ruchome elementy zamka. Ostatecznie problem powinien ustąpić na kilka kolejnych sezonów. Olej Beko znajdziesz w sklepie Industria24. Jeśli będziesz potrzebował innych akcesoriów do naprawy samochodu, znajdziesz je również w naszym sklepie.