Czym spawać nierdzewkę (kwasówkę)?

 

Spawanie stali nierdzewnej to proces spajania powierzchni odpornych na szkodliwe warunki zewnętrzne. Dwa elementy łączone są tu za pomocą spoiwa, którym jest drut spawalniczy. Aby spawanie kwasówki zakończyło się sukcesem, należy wiedzieć, czym spawać stal nierdzewną i jaka metoda będzie do tego najlepsza. Odkryj arkana spawania!

 

Czym jest stal nierdzewna?

Zanim przejdziemy do tego, czym spawać stal nierdzewną, wypada opisać krótko ten unikalny materiał. Stal nierdzewna albo kwasoodporna stanowi specyficzną grupę stali, posiadających szerokie właściwości fizykochemiczne. Wykorzystuje się ją wszędzie tam, gdzie materiał narażony jest na niekorzystne atmosferyczne oraz dużą wilgotność i czynniki chemiczne. Innymi słowy, stal nierdzewna występuje w środowiskach narażonych na korozje i działanie kwasów o mniejszej mocy niż kwas siarkowy. Jako materiał odporny na działanie wody, stal nierdzewna znalazła swoje zastosowanie przy produkcji:

 

 •  artykułów branży gastronomicznej - sztućców, zlewozmywaków, mebli kuchennych, piekarników itd.,
 •  aparatury medycznej,
 • okuć żeglarskich,
 • zbiorników w branży browarniczej,
 • asortymentu związanego z przechowywaniem żywności,
 • klimatyzatorów i chłodni,
 • balustrad,
 • artykułów motoryzacyjnych,
 • pojazdów przeznaczonych do transportu produktów ciekłych,
 • rozwiązań budowlanych.

 

Stal nierdzewna to synonim trwałości i wysokiej odporności. Charakteryzuje się wysoką żywotnością, relatywnie tanią eksploatacją i połyskiem, który nadaje jej elegancji. Za sprawą swojej funkcjonalności to właśnie spawanie kwasówki jest główną techniką pracy w wielu fabrykach. Łączenie stali nierdzewnej wymaga jednak dobrego spoiwa i nie należy do zadań łatwych. Zobacz, jak dokładnie wygląda spawanie nierdzewki i jak robią to profesjonaliści.

 

Czym spawać nierdzewkę?

Przed rozpoczęciem prac należy zadać sobie pytanie, z jakim stopem mamy do czynienia. To właśnie od rodzaju stopów zależy dobór spoiwa, które stanowi główny, a zarazem najsłabszy element konstrukcji. Z tego względu spoiwa powinny być lepsze niż elementy łączone lub chociaż tak samo dobrej jakości.  Tylko wtedy spawanie kwasówki przebiegnie bez zbędnych komplikacji. Kluczowy jest również wybór metody spawania.

 

Spawanie stali nierdzewnej Migiem

Jeśli zastanawiasz się, czym spawać nierdzewkę, dobrym rozwiązaniem może być migomat. Spawanie migiem polega na wytworzeniu ciepła przez łuk, powstały pomiędzy spawanym elementem a metalowym drutem elektrodowym. Cechą spawania migomatem jest zachowanie głęboki przetop metalu. Spawanie nierdzewki elektrodą jest metodą niezwykle wydajną, która wykorzystuje prąd stały. W spawaniu migomatem wyróżniamy spawanie półautomatyczne i automatyczne. 

 

Ważne parametry przy spawaniu migomatem to:

 

 • rodzaj prądu i jego natężenie,
 • rodzaj przepływu gazu ochronnego i jego natężenie,
 • tempo spawania,
 • tempo podawania drutu spawalniczego.

 

Spawanie stali nierdzewnej Tigiem

Spawanie nierdzewki elektrodą nie jest jedyną możliwością. Wykorzystanie metody TIG sprawdza się w łączeniu elementów drobnych, których wielkość sięga kilkudziesięciu milimetrów. Spawanie kwasówki tigiem jest nazywane również spalaniem łukowym i wykorzystuje osłonę gazu obojętnego i wolframową osłonę nietopliwą. Spawanie typu TIG używane jest w spawaniu ręcznym, pracach montażowych i warsztatowych. Najważniejsze zalety tiga to wysoka estetyka wykonania, zawężona strefa topienia, brak odprysków i dobra jakość spoiw.

 

Ważne parametry przy spawaniu tigiem to:

 

 • rodzaj prądu i jego natężenie,
 • rodzaj przepływu gazu ochronnego i jego natężenie,
 • jakość drutu spawalniczego,
 • tempo spawania i napięcie łuku.

 

Spawanie kwasówki - o czym należy pamiętać?

Niezależnie czy wybierzesz MIG, czy TIG, kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego drutu spawalniczego. Warto wybrać godne uwagi rozwiązania, jak np. drut do spawania tworzywa sztucznego z polietylenu (HDPE). To właśnie od niego w dużym stopniu zależy efekt pracy. Ważne, aby producenci produktów byli sprawdzeni i godni zaufania. Kolejny istotny element to zachowanie zasad bezpieczeństwa. Każdy spawacz powinien wybrać przyłbicę ochronną najwyższej jakości, ponieważ urazy wzroku są w tej branży wpisane w ryzyko zawodowe. Równie ważne są rękawice ochronne. Bez względu na preferowaną metodę, spawanie nierdzewki elektrodą i tigiem wiąże się z niebezpieczeństwem, tak więc zapewnienie sobie odpowiednich warunków pracy jest podstawą. Pamiętajmy, że zdrowie jest na wagę złota.