Czym szlifować drewno? Wybierz odpowiedni papier ściernySzlifowanie i polerowanie drewna to jeden z podstawowych sposobów na obróbkę tego materiału. Pozwala nadać poszczególnym elementom ostatecznego wyglądu i załagodzić nierówności. Szlifowanie za pomocą papieru ściernego pozwala też przygotować powierzchnię drewna do renowacji. W marketach budowlanych czy sklepach z narzędziami znajdują się różne rodzaje papieru ściernego i podczas wyboru można się pogubić. Jeśli zastanawiasz się jakim papierem szlifować drewno, przeczytaj poniższy tekst. 

 

Papier ścierny do drewna - granulacja

Ostateczny wygląd powłoki drewnianej w dużej mierze zależy od tego, jaki papier ścierny do drewna wybierzesz. Znaczenie ma tutaj nie tyle kształt, co rodzaj kruszywa znajdującego się na danym arkuszu. Co jest najważniejszym kryterium wyboru papier ścierny do drewna? Granulacja inaczej zwana też gradacją określa grubość ziaren, jakie znajdują się na papierze ściernym. Niższe wartości określają rodzaje papieru ściernego gruboziarnistego. Wraz ze wzrostem wartości gradacji, papier jest bardziej gładki. Wartość ta określana jest na podstawie ilości otworów na cal w sitach, przez które przesiewa się kruszywo ścierne na dany rodzaj papieru.

 

Pojawia się więc pytanie, jakim papierem szlifować drewno? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, szlifując dany element. Jeśli masz do czynienia z surowym drewnem i chcesz nadać mu wstępny kształt, wybierz gruboziarnisty papier ścierny do drewna. Granulacja powyżej 40 będzie dobra do ścierania większych fragmentów materiału, jednak trudno liczyć na precyzję tego materiału.

 

W przypadku bardziej precyzyjnych prac sięgnij po rodzaje papieru ściernego o wyższej gradacji. W takich materiałach ziarna są drobniejsze, dlatego pozostawiają gładszą powierzchnię. A jaki papier do matowienia lakieru będzie najlepszy? Tu warto postawić na papiery o gradacji wyższej niż 240. Taki arkusz ma za zadanie jedynie zapewnić powierzchni lakierowanej lepszą przyczepność. Niezależnie od tego, jaki papier do matowienia lakieru lub szlifowania wybierzesz, pamiętaj o tym, żeby stopniować jego grubość. Zacznij od najdrobniejszych arkuszy i oceń efekty pracy. Dopiero, jeśli nie są wystarczające, sięgnij po gruboziarniste rodzaje papieru ściernego.

 

Jakie rodzaje papieru ściernego do elektronarzędzi?

Skoro wiesz już jak wybrać papier ścierny do drewna, a granulacja nie jest pojęciem enigmatycznym, łatwiej wybierzesz odpowiednie arkusze do elektronarzędzi. W tym przypadku jeszcze większe znaczenie mają dobrze dobrane rodzaje papieru ściernego, ponieważ narzędzia wykonują znacznie więcej ruchów na minutę, niż ma to miejsce podczas prac ręcznych.

 

Jaki papier ścierny do drewna w szlifierkach będzie właściwy? Pamiętaj o zasadzie stopniowania gradacji i zacznij od drobniejszych papierów, niż wybierasz do szlifowania ręcznego. Zwróć uwagę także na kształt gotowych arkuszy papieru ściernego. Często w ich powierzchni wykonane są otwory, które ułatwiają odprowadzanie pyłów powstałych w czasie szlifowania. Sprawdź, czy ich układ na danym rodzaju papieru ściernego pasuje do Twojej szlifierki.