Demontaż skrzyni biegów

demontaż skrzyni biegów

 

Aby samodzielnie przeprowadzić demontaż skrzyni biegów w samochodzie, należy posiadać szeroką wiedzę o mechanice samochodowej. Nie zalecamy wykonywania tego zadania bez posiadania odpowiednich kompetencji. Jeżeli jednak uważasz, że jesteś w stanie sprostać temu trudnemu zadaniu, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Jak zdemontować skrzynię biegów w samochodzie? Sprawdźmy!

 

Skrzynia biegów – co to jest?

Skrzynia biegów jest jednym z podstawowych mechanizmów samochodowych, który służy do efektywnego przekazywania mocy generowanej przez silnik do napędu ruchowego pojazdu. Biegi skrzyni biegów zmienia się przy pomocy dźwigni biegów – jednego z najbardziej charakterystycznych elementów wnętrza każdego samochodu osobowego, dostawczego czy ciężarowego oraz wielu innych maszyn. Biegi pozwalają na przejęcie lepszej kontroli nad spalaniem paliwa oraz prędkością samochodu. Tak zwana redukcja biegów – czyli zmiana biegu na niższy, zmniejsza prędkość samochodu bez hamowania. To tyle teorii – nie będziemy się tutaj rozwodzić, ponieważ wierzymy, że osoby czytające ten artykuł są dobrze zaznajomione z zasadami funkcjonowania mechaniki samochodu.

 

Zobacz: Jak odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem?

 

Demontaż skrzyni biegów – golf 4 i inne samochody osobowe

Przejdźmy do meritum jak wyjąć skrzynie biegów? Passat b5 to jeden z najpopularniejszych modeli Volksvagena jeżdżący po polskich drogach. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje informacji na temat tego, w jaki sposób wymienić skrzynię biegów w tym modelu samochodu. Pomimo tego, że niemiecka marka ma opinię samochodów „nie do zajechania” to właśnie skrzynia biegów jest czułym punktem modelu b5. Taka wymiana powinna być przeprowadzona zakładzie mechaniki samochodowej, koszt takiej usługi to wydatek w przedziale od 500 do nawet 3000 złotych, co powinny mieć na uwadze osoby, które decydują się na demontaż skrzyni biegów. Peugeot 206 to kolejny samochód bardzo często spotykany na polskich drogach. W jego wypadku również nie jest zalecana samodzielna wymiana skrzyni biegów – co więcej, taka wymiana nie zawsze musi być konieczna, ponieważ może okazać się, że wystarczy naprawić tylko jeden z wadliwie działających komponentów tego urządzenia.

 

Wymiana skrzyni biegów samochodzie dostawczym

Chłodnie, pickupy i oczywiście vany – to najbardziej popularne samochody dostawcze. Korzystanie z tego typu pojazdów jest korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia w wypadku małych firm. Zazwyczaj niewielkie przedsiębiorstwa nie mają potrzeby transportowania takiej ilości towaru, jaka wypełniłaby naczepę tira, więc to właśnie korzystanie z wyżej wymienionych rodzajów samochodów dostawczych jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Jak w tego typu pojazdach przeprowadzić demontaż skrzyni biegów? VW T4 Multivan to jeden z najpopularniejszych w Polsce vanów – od ponad dwóch dekad spotykany na polskich drogach.

 

Przeczytaj: Prezent dla fana BMW

 

Skrzynia biegów w tym modelu Volksvagena potrafi zadziwić niejednego kierowcę – osobiście miałem okazję pokonać 200-kilometrową trasę tym modelem tylko na jednym biegu. Skrzynia biegów w moim egzemplarzu odmówiła posłuszeństwa pod Toruniem, działał tylko bieg trzeci. Udało mi się jednak z powodzeniem dojechać do Trójmiasta – samochód był uruchamiany z przysłowiowej „trójki” i na trójce osiągał prędkości rzędu 100 kilometrów na godzinę. Dzięki niezniszczalnej skrzyni biegów modelu T4 udało mi się uniknąć zamawiania lawety, dzięki czemu znacząco ograniczyłem koszta naprawy.

Demontaż skrzyni biegów w serwisie samochodowym

Jak już wspomnieliśmy, wymianę oraz demontaż skrzyni biegów należy przeprowadzić w serwisie samochodowym a koszt takiej usługi to wydatek rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cena jest uzależniona od stopnia zaawansowania napraw koniecznych do przeprowadzenia oraz czy będzie to wymiana, czy tylko naprawa. Na początku napisaliśmy, że do wymiany skrzyni biegów potrzebne jest posiadanie odpowiednich kompetencji i wiedzy w zakresie mechaniki samochodowej – dlatego właśnie zadanie to powinniśmy powierzyć mechanikowi samochodowemu. Samodzielna wymiana skrzyni biegów, nawet przez doświadczonego kierowcę może być opłakana w skutkach – istnieje ryzyko, że skrzynia odmówi posłuszeństwa w trakcie jazdy. Dlatego jeszcze raz zalecamy wymianę i demontaż skrzyni biegów w sprawdzonym serwisie samochodowym.