Dom z ytonga - cena, wady

budowa domu

 

W ostatnich latach przy wznoszeniu konstrukcji obiektów coraz częściej unika się ścian z cegieł. Zastępują je przede wszystkim gotowe elementy z betonu komórkowego, których montaż przebiega znacznie szybciej. Czy jednak dom z Ytonga ma jedynie zalety? W poniższym tekście podpowiemy, co to jest dom z Ytonga, jakie ma wady, zalety i jaka jest cena domu z Ytonga.

 

Co to jest dom z Ytonga?

Często budowlańcy używają sformułowania dom z Ytonga, jeśli opisują budynek wykonany z prefabrykatów betonu komórkowego. Ten materiał charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacji termicznej, a dzięki unikalnej strukturze ściany mają niewielki ciężar własny. Regularne wymiary poszczególnych elementów sprawiają, że dom z Ytonga wznosi się szybko. Nie ma potrzeby stosowania dużej ilości zaprawy, ponieważ każdy prefabrykat pasuje do pozostałych. Ściany domu z Ytonga można też łatwo poddać obróbce, tworząc szczeliny lub otwory na przewody. Jednak stawiając dom z Ytonga, wady można zauważyć już przy montażu poszczególnych elementów. Często krawędzie już podczas transportu ulegają uszkodzeniu i otwory należy wypełnić zaprawą. Przez to do budowy domu z Ytonga znów zużywa się standardową ilość zaprawy i wpływa to na dłuższy czas pracy. 

 

Dom z Ytonga - cena

Całkowity koszt, jaki poniesiesz stawiając dom z Ytonga, zależy od tego, jakiej wielkości obiekt planujesz postawić. Nie możesz zapominać, że dom z Ytonga to nie tylko pustaki ceramiczne, ale także elementy konstrukcji nośnej jak stropy czy słupki nośne więźby dachowej. Trudno zatem ocenić ile będzie kosztował dom z Ytonga. Cenę orientacyjną będziesz w stanie wyliczyć, jeśli ocenisz koszt metra kwadratowego tego elementu. Jeśli stawiasz dom z Ytonga, cena metra kwadratowego ściany będzie mieściła się w granicach od 200 do 250 złotych z tynkowaniem. Dla ułatwienia obliczenia kosztów domu z Ytonga cena zawiera zarówno koszt materiału, jak i robocizny. W przypadku pustaków ceramicznych koszt budowy takiego elementu jest droższy o około 70 - 100 złotych za metr kwadratowy. Jeśli samodzielnie stawiasz dom z Ytonga, cena ostateczna będzie nieco niższa. Jednak w porównaniu do ścian wznoszonych z cegieł cena domu z Ytonga okazuje się wysoka.

 

Dom z Ytonga - wady

Do tej pory wymienialiśmy głównie zalety dom z Ytonga, a wady są nieodłącznym elementem wszystkich materiałów budowlanych. Także w przypadku betonu komórkowego nie można o nich zapominać, ponieważ często zniechęcają inwestorów do wyboru tego wariantu. Jakie są największe wady domu z Ytonga? Główny problem dotyczy słabej akumulacji ciepła przez ściany wykonane z tego materiału. Beton komórkowy w minimalnym zakresie akumuluje ciepło, co wynika z jego unikalnej struktury. Dlatego dom z Ytonga bardzo szybko się wychładza, jeśli temperatura na zewnątrz spada i wyłączone jest ogrzewanie. Także nagrzewa się znacznie szybciej niż obiekty budowane z cegieł. Dom z Ytonga ma wady wynikające także ze sposobu budowy ścian. Poszczególne części konstrukcji wznoszone są z równych i dobrze dopasowanych do siebie elementów. Pozwala to na użycie niewielkiej ilości zaprawy. Jednak problem zaczyna się w momencie, kiedy dom z Ytonga nie jest precyzyjnie wznoszony i pomiędzy elementami widoczne są szczeliny. Są to tak zwane mostki cieplne, przez które na zewnątrz wydostaje się ciepłe powietrze.