Farba tablicowa - cena, opinie, kolory

farba tablicowa

 

Farba tablicowa to jeden z ostatnich hitów na rynku aranżacji wnętrz. Głównie wykorzystywana jest w domach, w którym znajdują się dzieci, ponieważ jest to farba, na której można rysować i pisać, więc nie istnieje ryzyko, że któreś z nich najdzie ochota, aby zacząć pisać po domowych ścianach. Jest to świetny pomysł dla tych najmłodszych dzieci, które jeszcze nie rozumieją, że pewne zabrudzenia nie schodzą ze ścian. Farba tablicowa jest również często wykorzystywana w kuchni, do zapamiętywania przepisów, lub zapisywania listy zakupów.

 

Ile kosztuje farba tablicowa – cena?

Tablica z pewnością będzie droższa niż farba tablicowa. Cena tego produktu oscyluje w granicach 90-100 zł za 1L. To ile kosztuje farba tablicowa jest jednak zależne od danego producenta. Kolor farby raczej nie ma tu żadnego znaczenia. Jak sama nazwa wskazuje, po farbie tablicowej można pisać kredą. Jednak powinno wyglądać czyszczenie farby tablicowej? Jeśli już znudzą się nam dane obrazki czy umieszczone na niej napisy, z pewnością chcielibyśmy, aby nasza ścienna tablica, znów lśniła czystością i czekała na kolejne narysowane lub napisane elementy. Jak więc skutecznie ją wyczyścić? Wystarczy tylko zastosować czystą wodę i ściereczkę, aby dokładnie wyczyścić farbę. Nie potrzeba nic innego. Po wszystkim czekamy, aż cała powierzchnia wyschnie i znów możemy cieszyć się miejscem na nasze notatki lub dziecięce rysunki. Czyszczenie farby tablicowej jest szybkie i komfortowe.

 

Farba, po której można pisać kredą

Farba tablicowa wykonana jest z wodorozcieńczalnego produktu, który posiada matowe wykończenie. Jest to innowacyjne rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa ilość osób, ponieważ po pierwsze przypomina nam szkolne czasy, a po drugie jest to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z zapamiętywaniem niektórych ważnych rzeczy, w ciągu dnia. Chęć zmazania napisów czy rysunków wiąże się tylko i wyłącznie z mokrą szmatką lub gąbką, które doskonale radzą sobie z usunięciem niechcianych frazesów. Farba tablicowa może być wykorzystywana właściwie w każdym domowym pomieszczeniu, jednak nie da się ukryć, że najczęściej jej miejsce znajduje się w kuchni lub pokoju dziecięcym. Nierzadko zostaje ona położona na ścianach domowych korytarzy. Nie zapominajmy również o miejscach publicznych, takich jak bary i restauracje, gdzie na farbie tablicowej możemy niekiedy odczytać całe dostępne menu. Jest to niezwykle wygodna opcja, ponieważ kiedy tylko coś się zmienia, wystarczy zetrzeć niepasującą pozycję i w jej miejsce wstawić kolejną. Czasem, jak w każdej zmianie aranżacji możemy chcieć pozbyć się farby i wówczas pojawia się pytanie – jak zamalować farbę tablicową? 

  • oczyść ją, pozbywając się z powierzchni resztek kredy, kurzu czy tłuszczu;
  • łuszczącą się powłokę usuń za pomocą szpachli lub skrobaka;
  • następnie zastosuj papier ścierny, dzięki temu nowa farba będzie bardziej przyczepna;
  • następnie zagruntuj ścianę i pokryj pożądanym kolorem.

 

Farba tablicowa – opinie

Na rynku dostępnych jest wiele farb tablicowych w atrakcyjnych kolorach. Opinie na temat jej zastosowań są różne, jednak w większości mają pozytywny oddźwięk. Jedną z bardziej polecanych jest farba firmy Benjamin Moore, która nie odpryskuje i nie zmywa się nawet podczas intensywnego użytkowania. Podobne pozytywne opinie krążą o firmie Magnat czy Flugger. 

To, na co najczęściej trzeba uważać to farby tablicowe, które mają się znaleźć w dziecięcym pokoju. Wówczas bardzo często dokupuje się specjalne ramki, aby dziecko nie wyjeżdżało poza ramy namalowanej tablicy. Ryzykiem jest również fakt, że dzieci dociskają niekiedy mocno kredę do ściany, która usypuje się na podłogę. Wówczas również warto przygotować się na taką okoliczność i zabezpieczyć się przed wszędobylskim pyłem. Częstym elementem dekoracyjnym jest również farba tablicowa w kuchni. Opinie o tym zjawisku są co najmniej przychylne, ponieważ wówczas nie ma mowy, aby zapomnieć o liście zakupów, ważnych datach czy o przekazaniu ważnej informacji bliskim. W końcu w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu.

 

Farba tablicowa – jak malować?

Jeśli chodzi o malowanie farby tablicowej, to nie jest to zbyt skomplikowany zabieg. Możesz pomalować farbą tablicową całą powierzchnię ściany lub tylko jej fragment. Cała procedura polega na:

  • odpowiednim przygotowaniu podłoża – usuń wszystkie łuszczące się farby, zabrudzenia oraz pleśń i grzyby. Jeśli powierzchnia, na której ma znaleźć się farba tablicowa, będzie nieodpowiednio przygotowana, wówczas może po krótkim czasie zacząć odpadać od ściany;
  • dokładnym wymieszaniu znajdującej się w pojemniku farby;
  • nałożeniu dwóch warstw farby na ścianę, aby mieć pewność, że nic nie będzie prześwitywało;
  • odczekaniu 24 godzin, aż farba dokładnie wyschnie. 

Niektóre farby tablicowe możesz również wykorzystywać do malowania drewna.