Fazowanie, frezowanie i cięcię płyt GK

 

Cięcie płyty gipsowej to temat szeroki i bardzo ciekawy dla każdego pracownika budowlanego czy też amatora prac wykończeniowych. Precyzyjne frezowanie płyt g-k (gipsowo-kartonowych) to czynność trudna ze względu na kruchość materiału, fazowanie płyt g-k jest też czynnością wymagającą dokładności na przykład w przypadku pracy przy narożnikach ścian albo otworach okiennych i drzwiowych. Zanim szerzej zajmiemy się tematem, jakim jest frezowanie płyt g-k, zacznijmy od rzeczy podstawowej, czyli pytania o cięcie płyt kartonowo-gipsowych, a uściślając jeszcze bardziej pytania o to, czym owe cięcie płyty gipsowej jest najczęściej wykonywane.

 

Cięcie płyt gk

Płyta kartonowo-gipsowa posiada gipsowy rdzeń i z obydwu stron jest powleczona kartonową warstwą, dlatego też dość łatwo jest ją ciąć na określony, żądany wymiar. Jak odbywa się cięcie takiej płyty? Otóż na powierzchni płyty z pomocą wybranej prowadnicy dokonuje się cięcia przez górną warstwę kartonu. W następnej kolejności przełamuje się płytę wzdłuż nacięcia i przecina się karton z drugiej strony płyty. Proste? Bardzo proste.  Najważniejszym narzędziem, jakim wykonuje się miejscowe cięcie płyt kartonowo-gipsowych jest wysokiej jakości nóż wyposażony w wymienne ostrza. Narzędziem tym tnie się płyty, łamie i odcina karton z drugiej strony. Odpowiedni nóż dokona tego zabiegu szybko i dokładnie, a kiedy ostrze zużyje się, z zasobnika w rękojeści można wydobyć nowe, gotowe do nowego cięcia. Cięcie płyty gipsowej może być też wykonane z pomocą piły, która posiada ostrze z trójstronnie ostrzonymi zębami o długości około 15-20 cm. Piły takie dość dobrze spełniają swoje zadanie i są dobrą alternatywą dla noży. Cięcie płyt gipsowych wyrzynarką stosowane jest, gdy trzeba wyciąć jakiś otwór, kwadratowy lub okrągły, na przykład na gniazdko elektryczne, gniazda telefoniczne lub sieci Internet. Narzędzie zbudowane jest ze szpikulca, który łączy się z uchwytem i ramienia, gdzie tkwi ostrze. Można je regulować. Cięcie płyt gipsowych wyrzynarką to wygodny sposób na uzyskanie żądanego otworu, którego średnica zazwyczaj waha się od 6 do 70 cm. Innym narzędziem do wykonywania otworów w płycie jest tzw. otwornica. Posiada ona wiele zębów, umieszcza się ją w uchwycie wiertarki. Wiertarkę uruchamia się i zamontowaną na niej otwornicą wycina się otwory do gniazd elektrycznych.

W całym procesie, jakim jest fazowanie płyt g-k, do cięcia płyt używa się również obcinarki. Stosując ją, można odcinać wąskie pasy płyt. Obcinarka oferuje możliwość regulacji szerokości cięcia i tnie jednocześnie z obu stron płyty. Na zakończenie należy dodać, że krawędzie uciętych płyt można obrabiać tzw. zdzierakiem albo klockiem przeznaczonym do ręcznego szlifowania. Na klocku zamontowany jest papier ścierny o dużej ziarnistości.  

 

Frezowanie płyt gk

Czynność, jaką jest frezowanie płyt g-k, wykonuje się odpowiednimi narzędziami. Dobra frezarka do płyt g-k dostępna jest w każdym właściwie wyposażonym sklepie z elektronarzędziami, nabycie jej nie powinno być więc dla nikogo problemem. W celu uzyskania pożądanych efektów każdy powinien też zadbać o odpowiedni frez do płyt g-k, od którego będzie zależał wpust, jaki pragnie się uzyskać. Frez do płyt g-k można kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. W zależności od tego, jak głęboki chce się uzyskać wpust, taki też się wybiera frez. Spośród licznych elektronarzędzi do frezowania warto przyjrzeć się szczególnie wnikliwiej kilku z nich, które wyróżniają się parametrami. Jednym z takich narzędzi jest frezarka do płyt g-k firmy Dewalt o symbolu DCS551N Body. Wykonuje ona swoje zadania w sposób szybki i dokładny. Posiada regulowany ogranicznik głębokości, tuleję zaciskową 3.2 mm, tuleję zaciskową 6.4 mm, frez do ogólnego zastosowania ( co jest bardzo ważne dla osób, które decydują się na nią nie tylko ze względu na możliwość frezowania płyt g-k) i oczywiście frez do płyt g-k. Jej cechy szczególne to beznarzędziowa oraz szybka wymiana freza, Lampa Led, dzięki której zwiększony jest komfort pracy ( widać więcej w polu pracy), regulowany ogranicznik głębokości do cięcia wgłębnego, prędkość bez obciążenia 26,000 obr./min. Bardzo ważną sprawą jest to, że ta frezarka do płyt g-k wyposażona jest w ochronę włącznika przed pyłem. Dzięki temu możliwa jest dłuższa żywotność urządzenia. Frezowanie płyt g-k narzędziem takim jak Dewalt DCS551N można śmiało polecić każdemu, dla kogo liczy się niezawodność i dokładność.