Folia grzewcza - opinie, wady, cena ogrzewania

folia grzewcza pod panele

 

Świadomość ekologiczna sprawia, że coraz bardziej potrzebne są nowoczesne systemy ogrzewania. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie folią grzewczą, zbierające coraz lepsze opinie. W tym wypadku elementem ogrzewającym jest folia grzewcza na podczerwień, której miedziana instalacja jest drukowana na arkuszach foliowych. Charakterystyczną cechą folii grzewczej jest to, że ogrzewa ona materiał położony na niej, a nie powietrze w pomieszczeniu. 

 

Jeśli interesuje Cię folia grzewcza, cena ogrzewania będzie pierwszym parametrem, na który zwrócisz uwagę. W obiektach, gdzie zamontowana jest folia grzewcza, zużycie prądu co prawda rośnie, jednak jest to niewielka cena w porównaniu z brakiem kosztów tradycyjnego ogrzewania. Folia grzewcza ceniona jest też za możliwość ogrzewania każdej powierzchni. Równie wydajna jest folia umieszczona na suficie, czy ścianie, jak folia grzewcza pod panele. Opinie użytkowników wskazują jednak, że większa skuteczność ogrzewania jest wówczas, kiedy ciepłe powietrze unosi się grawitacyjnie. Dlatego zazwyczaj wykorzystywana jest folia grzewcza pod panele lub płytki ceramiczne.

 

Folia grzewcza wady

Podobnie jak inne sposoby ogrzewania, tak samo folia grzewcza wady ma widoczne i przez niektórych uznawane za znaczne. Jeśli interesuje Cię folia grzewcza pod panele, koszty wykonania instalacji należą do największych wad. W porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem czy podłogowym najdrożej na etapie inwestycji wychodzi ogrzewanie folią grzewczą. Opinie użytkowników często wytykają też dodatkowe koszty. Jeśli mieszkania ociepla folia grzewcza, zużycie prądu zdecydowanie rośnie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku folii grzewczej, cena ogrzewania w tradycyjnej postaci nie generuje kosztów. Nie potrzebny jest kocioł lub podłączenie grzejników do sieci C.O.

 

W przypadku folii grzewczej wady widoczne są też po stronie pewnych problemów z montażem i urządzaniem pomieszczenia. W pomieszczeniach, gdzie układana będzie folia grzewcza pod panele lub wykładziny, należy dokładnie wyznaczyć miejsce ulokowania większych mebli. Masywne półki czy szafki nie mogą stać w miejscach, gdzie rozłożona będzie folia grzewcza. Opinie użytkowników często wskazują na trudności z przemeblowaniem, związane z instalacją folii grzewczej. Część osób wskazuje także na sporą bezwładność termiczną tego sposobu ogrzewania. Folia grzewcza na podczerwień nagrzewa elementy wykończeniowe, a nie powietrze. W związku z tym po ponownym włączeniu systemu folia grzewcza potrzebuje czasu, żeby podnieść temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

 

Folia grzewcza - co będzie potrzebne do samodzielnego montażu? 

Rośnie liczba obiektów, w których montowana jest folia grzewcza. Koszty eksploatacji, niewielka grubość i ekologiczna myśl, to główne zalety ogrzewania folią grzewczą. Opinie o tym systemie wskazują jednak na nieco większą trudność w montażu instalacji, w porównaniu do ogrzewania podłogowego. Jeśli jednak masz odrobinę umiejętności monterskich i znasz się na sieciach elektrycznych, zamontowanie folii grzewczej pod panele nie sprawi Ci problemu. Folia grzewcza na podczerwień wymaga nieco wiedzy na temat sposobu jej montażu. Wielu producentów dostarcza jednak tak intuicyjne produkty, że folia grzewcza nie sprawia problemu podczas montażu. Dodatkowo w sieci można znaleźć filmy instruktażowe pokazujące, jak zamontować folię grzewczą pod panele. Opinie z wielu forów dla majsterkowiczów zdają się przeczyć powszechnej opinii o trudnościach montażowych. 

 

Montaż folii grzewczej nie będzie też wymagał od Ciebie stosowania wielu specjalistycznych narzędzi. Wystarczy, że sięgniesz po kleszcze zaciskowe, nożyk do tapet i taśmę izolacyjną. Często budowa instalacji folii grzewczej będzie wymagała zastosowania szlifierki kątowej wyposażonej w tarczę tnącą. Jeśli nie dysponujesz takim urządzeniem, sprawdź szlifierki akumulatorowe z asortymentu Makita. Niewielkie i poręczne urządzenia znakomicie sprawdzą się przy montażu folii grzewczej. Koszty eksploatacji takiej maszyny są niewielkie, a po montażu z pewnością przyda Ci się w domu do innych prac. Szlifierkę akumulatorową i inne narzędzia monterskie znajdziesz w sklepie Industria24.