Frezowanie aluminium

frezowanie aluminium

 

Aluminium ma zastosowanie w bardzo wielu branżach. Jest stosowany w przemyśle spożywczym, artykułach AGD, Bardzo często stosowany jest do budowy części środków komunikacji takich jak samochody, ciężarówki a nawet samoloty. Elementy wykonane z aluminium są niezwykle często spotykane także na wszelkich budowach. Tak wszechstronne zastosowanie, aluminium zawdzięcza swoim właściwościom.

 

Aluminium parametry i właściwości

Aluminium jest metalem z jednej strony niezwykle odpornym na uszkodzenia, natomiast z drugiej równie niezwykle lekkim. Należy do grupy bardzo elastycznych i plastycznych materiałów. Osobne elementy aluminiowe można takżę bardzo łatwo ze sobą łączyć. Coraz częściej wybierane jest aluminium ze względu na niepalność, odporność na promienie słoneczne, wilgoć i korozję. W porównaniu ze stalą, parametry aluminium posiadają 3 razy mniejszą gęstość. Taka zależność powoduje, że aluminium bardzo często stosowany jest jako zamiennik dla elementów stalowych. Warto wiedzieć, że im niższe temperatury, tym wytrzymałość aluminium wzrasta. Kolejnym parametrem aluminium wpływającym na jego korzyść jest możliwość wielokrotnej obróbki, bez uszkadzania jego struktury, dzięki czemu znacznie mniej szkodzi środowisku.

 

Frezowanie aluminium - obroty

Właściwości aluminium - plastyczność i elastyczność, wpływają na obróbkę tego metalu. Podstawą dobrze wykonanego frezowania jest dobranie odpowiedniego narzędzia, jakim są frezarki do metalu oraz ich komponenty. Świetnie sprawdzi się frezarka Krawędziowa do 8 mm KFH Fein. Do mniej wymagających prac, w których grubość aluminium jest mniejsza można wybrać akumulatorową frezarkę do 5 mm AKFH Fein. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na obroty narzędzia. Frezowanie aluminium wiąże się z dość dużymi posuwami i wysokimi prędkościami obrotowymi, które sięgają kilkudziesięciu tysięcy obrotów/min (nawet do 25 tys obrotów/min). Dlatego ważne jest jakie narzędzie do frezowania aluminium parametry posiada, patrząc właśnie na obroty a także moc narzędzia. Zapewnienie odpowiednich warunków obróbki, czyli w tym przypadku frezowania aluminium, zapewnia uniknięcie powstania wszelkich odkształceń. Może zdarzyć się, że podczas frezowania nie będzie zapewnione odpowiednie chłodzenie materiału i może nastąpić zmiana wymiarów liniowych. Poza zwracaniem uwagi na to jakie frezarka ma parametry, między innymi jakie osiąga obroty frezowania aluminium, to trzeba upewnić się, czy narzędzie pozwala na dobre odprowadzenie wiórów i nada odpowiednią jakość powierzchni aluminium.

 

Frezowanie aluminium - parametry frezów

Zawsze przy frezowaniu powinno się używać najnowsze metody i technologie. Do frezowania aluminium wykorzystuje się frezy trzpieniowe, najczęściej są to frezy jedno- i dwuostrzowe. Pozwalają one na precyzyjne wykonanie czynności oraz wysoką jakość efektu końcowego. Ponadto takie frezy umożliwiają dobre odprowadzanie wiórów, które, dzięki nim, powstają w kontrolowany sposób. Wióry powstające w procesie frezowania aluminium są bardzo długie i ciągliwe. Ich spiralny kształt wpływa na mocne plątania. Są one trudno łamliwe. Odpowiedni frez, dobrze dobrany do materiału, wpłynie na kształtowanie się powstających wiór tak, aby nie uszkadzały one powierzchni aluminium. Frezowanie może odbywać się bez zbędnych przeszkód. Frezy trzpieniowe można dokupować osobno lub wyposażyć się w cały ich zestaw. Dobrej jakości frezy trzpieniowe, które można kupić w zestawie oferuje firma Bosch - mieszany zestaw frezów z trzpieniem.

 

Artykuł przy współpracy z: https://budujemysami.pl/