Gięcie i wyginanie drewna - domowe sposoby

wyginanie drewna

 

Drewno jest materiałem budowlanym cenionym od tysięcy lat. Jedną z cech, którą cenią głównie stolarze i producenci akcesoriów dekoracyjnych, jest możliwość wyginania drewna. Układ słoi w drewnie sprawia, że niektóre jego odmiany można łatwo poddać zmianie kształtu bez straty dla właściwości mechanicznych. Podpowiadamy jak wygiąć drewno, jakie rodzaje najlepiej nadają się do gięcia drewna i jak stworzyć giętarkę do drewna w warunkach domowych.

 

Gięcie drewna - jaki materiał wybrać?

Z uwagi na charakterystykę materiału i jego rodzaj, do gięcia drewna nie nadaje się każde drzewo. Polecane są szczególnie odmiany drewna liściastego, które w minimalnym stopniu tracą swoje właściwości podczas wyginania. Do gięcia drewna na gorąco najbardziej nadaje się buk lub jesion. Dużo gorsze efekty wyginania drewna przynosi praca z materiałami pochodzącymi z drzew iglastych. W tym przypadku materiał lubi pękać, co wpływa na osłabienie właściwości technicznych i gorszy efekt wizualny wyginanego drewna. Zakłady stolarskie gięcie drewna na gorąco przeprowadzają tylko na specjalnie wyselekcjonowanym materiale. Do gięcia drewna domowymi sposobami także warto sięgnąć po wysokiej jakości elementy. Zwróć uwagę na to, czy słoje w desce są równolegle ułożone. Pozwoli to przeprowadzić proces wyginania drewna bez ryzyka pękania elementu. Dodatkowo w przypadku takich elementów gięcie drewna pozwala otrzymać bardziej estetyczne produkty. Nie można zapominać, że do gięcia drewna domowymi sposobami i fabrycznie wykorzystywane jest drewno sezonowane.

 

Gięcie drewna na gorąco czy na zimno?

Zanim przejdziemy do przedstawienia sposobów na gięcie drewna domowymi sposobami, warto poznać podstawowe sposoby na przeprowadzenie tego procesu. Najczęściej stosuje się gięcie drewna na gorąco, które sprawdza się także przy obróbce amatorskiej. Należy przygotować elementy sezonowane i suche, które najlepiej sprawdzają się przy tej metodzie wyginania drewna. Wybrany element poddawany jest kąpieli parowej i przesycany wodą. Dzięki temu staje się bardziej miękki i elastyczny, co pozwala łatwiej przeprowadzić gięcie drewna. Jak wygiąć drewno? Wystarczy umieścić wybrany element w formie metalowej lub nadać mu wybrany kształt. Profesjonalna giętarka do drewna składa się z siłownika, który wygina stopniowo element zamocowany sztywno na dwóch krawędziach. W ten sposób nadaje mu kształt. Kolejnym krokiem w procesie gięcia drewna na gorąco jest jego suszenie. Tutaj można wybrać jedną z kilku metod. W zakładach produkcyjnych wykorzystuje się suszenie mikrofalami lub za pomocą podgrzewania elementów formy użytej do gięcia drewna. Dzięki temu ciepło pozwala na szybkie usunięcie wilgoci, a wyginane drewno zachowuje wybrany kształt. 

 

Cześć dawniej działających stolarzy wykorzystywało także metodę gięcia drewna na zimno. Jak wygiąć drewno tym sposobem? Wybrany element poddawany jest zamrożeniu, a następnie wyginaniu w wybrany kształt. W tym wypadku giętarka do drewna to z reguły konar drzewa, do którego materiał zapinany jest pasem czy metalową formą. Następnie przez kilka dni element poddawany jest procesowi suszenia. Ta metoda wyginania drewna najczęściej stosowana była do tworzenia nart domowymi sposobami. 

 

Gięcie drewna domowymi sposobami

Profesjonalna giętarka do drewna to urządzenie, którego koszt mieści się w granicach kilku tysięcy złotych. Ponadto taka giętarka do drewna z reguły pozwala na wykonywanie tylko konkretnego kształtu. Przy jednorazowej próbie warto stworzyć giętarkę do drewna z produktów dostępnych wokół domu. Skuteczne gięcie drewna domowymi sposobami jest możliwe, jednak potrzebna będzie Twoja kreatywność. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni element na formę do gięcia drewna. Może to być słup stalowy, czy kopyto z drewna. Gięcie drewna na gorąco można też przeprowadzić z użyciem wydajnego podnośnika samochodowego. Wystarczy stabilnie zamocować krawędzie namoczonego elementu, a następnie siła podnośnika wymusi wyginanie drewna. W sklepie internetowym Industria24 znajdziesz wydajny podnośnik, a także wiele innych artykułów, które ułatwią Ci gięcie drewna domowymi sposobami.