Glazura a terakota

trekota

 

Wybór płytek wcale nie jest prosty. Glazura a terakota to stwierdzenia, które jako jedne z pierwszych pojawiają się na etapie wyboru. Różnią się, wyglądem, składem oraz wielkością. Dodatkowo mogą mieć różne właściwości, które sprawiają, że w niektórych pomieszczeniach może być użyta glazura a terakota nie. Sprawdź, jakie właściwości ma glazura, terakota, a nawet gres i zdecyduj o wyborze idealnych płytek do Twojego domu. Dowiedz się również, co to jest terakota oraz czym różni się gres od terakoty. Zapraszamy do lektury.

 

Glazura? Terakota? - wybieramy materiał budowlany

Powszechnie uważa się, że piękna i delikatna jest glazura, terakota zaś solidna. Wynika to głównie z zastosowań tych materiałów budowlanych oraz ich składu. Glazura bardzo często przypomina wyroby porcelanowe. Co więcej, jest ona zabezpieczona szkliwem, dzięki czemu można bezpiecznie stosować ją w łazience lub kuchni. Warto jednak pamiętać, że glazura ma niska odporność na uszkodzenia mechaniczne.

 

Co to jest terakota?

Zastanawiasz się, co to jest terakota? Powszechnie znana jest pod nazwą płytki kamionkowe. Terakota jest znacznie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne niż glazura. Dzięki temu może być układana nie tylko na ścianach, ale również na podłogach. Terakota jest również mrozoodporna, co sprawia, że może być używana także na zewnątrz.

 

Glazura i terakota — z czego są wykonane

Glazura i terakota różnią się składem oraz zastosowaniem. Pierwsza z nich produkowana jest z zanieczyszczonego kaolinu. Terakota z kolei wytwarzana jest drobnoziarnistej oczyszczonej gliny. Glazura i terakota różnią się również zastosowaniem. Ze względu na delikatność glazury, najczęściej układana jest wewnątrz budynków.

 

Czym się różni gres od terakoty?

Chcesz wiedzieć, czym się różni gres od terakoty? Obydwa te materiały cieszą się dużą popularnością i w wielu obszarach są do siebie podobne. Nie zmienia to jednak faktu, że częściej wybierany jest gres a terakota powoli traci na popularności. Ma na to wpływ choćby pomysłowość wykończenia kuchni czy łazienki. Gres jest wieloformatowy, terakota dostępna jest zazwyczaj w jednym rozmiarze, co znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne.

 

Gres a terakota — różnica w składzie

Gres a terakota — różnica między tymi materiałami wynika nie tylko ich składu. Gres produkowany jest ze szlachetnej odmiany kamionki. Odmienność tych materiałów widoczna jest także w ich wyglądzie. Jak odróżnić gres a terakota? Różnica jest dość znaczna. Gres zazwyczaj dostępny jest w odcieniach szarości oraz chłodnego beżu. Terakota z kolei zachwyca ciepłymi barwami.

 

Gres czy terakota — poznaj wymiary płytek

Zastanawiasz się, co będzie lepsze gres czy terakota? W tym wypadku warto wziąć pod uwagę wygląd i możliwości zastosowania. Gres podzielony jest na kilka kategorii, dzięki czemu stworzenie dowolnej aranżacji nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli zależy Ci na perfekcyjnej czystości postaw na gres polerowany, który sprawi, że Twój dom będzie lśnił. Zadając sobie pytanie, czy lepiej sprawdzi się gres, czy terakota warto wziąć pod uwagę także cenę za obydwa materiały.

 

Gres a terakota — sprawdź właściwości

Dobierając materiał wykończeniowy, nie można pominąć klasy ścieralności. Zróżnicowane parametry ma gres a terakota ze względu na swój skład, jest twarda i odporna na zniszczenia. Jeżeli zależy nam na zakupie gresu o doskonałych parametrach wytrzymałościowych, należy wybrać gres techniczny. Świetnie sprawdzi się on nie tylko wewnątrz budynku, ale także na tarasie czy balkonie.

 

Zastanawiasz się, co będzie lepsze terakota czy gres? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ materiały te bardzo różnią się od siebie. Dotyczy to zarówno parametrów technicznych, jak i wizualnych. Zanim podejmiesz decyzję terakota czy gres zwróć uwagę, że terakota dostępna jest w bogatej ofercie kolorystycznej i ciekawych wzorach, jednak gres dostępny jest w licznych rozmiarach, co także pozwala na stworzenie ciekawych aranżacji.