Grzejnik nie grzeje - jaka jest tego przyczyna?

grzejnik nie grzeje od dołu

 

Pierwsze zimowe dni, w których temperatura utrzymuje się na niskim poziomie, powodują uruchomienie ogrzewania. Z pewnością rozpoznasz charakterystyczne bulgotanie w kaloryferach, które informuje o przepływie ciepłej wody. Pierwsze zimowe dni mogą być też czasem, kiedy wykryjesz problemy ze swoimi grzejnikami. Co zrobić, kiedy nie grzeje grzejnik? Po co i jak odkręcić dolny zawór grzejnika? Dowiesz się tego z poniższego tekstu. 

 

Dlaczego kaloryfer nie grzeje? Podstawowa przyczyna

Najczęściej problemy z grzejnikiem pojawiają się w czasie mroźnych dni, kiedy oczekujesz od urządzenia sporej wydajności. Wówczas możesz stwierdzić, że grzejnik słabo grzeje, albo zauważysz grzejnik zimny na dole. Przyczyna tych problemów może być podobna - zapowietrzenie systemu. Dlaczego kaloryfer nie grzeje, kiedy jest zapowietrzony? Grzejnik to w rzeczywistości zbiornik, do którego w razie potrzeby dostarczana jest ciepła woda. Powietrze umożliwia wtłoczenie wody, dlatego nie grzeje grzejnik. Jeśli masz do czynienia z zapowietrzeniem, z reguły to właśnie ostatni grzejnik nie grzeje. Często kaloryfery nie grzeją tylko w jednej części lub w ogóle nie dochodzi do nich ciepłe medium. Tak dzieje się z reguły na grzejnikach, które ulokowane są na końcu sieci. 

 

Kaloryfery nie grzeją - jak je odpowietrzyć?

Co zrobić, jeśli grzejnik nie grzeje z powodu zapowietrzenia? Wystarczy spuścić z niego powietrze i pozwolić na napełnienie wodą. W nowszych typach kaloryferów wystarczy, że zlokalizujesz dolny zawór grzejnika. Często jest to korek lub specjalny zawór. Jak odkręcić dolny zawór grzejnika? Niejednokrotnie nie będziesz potrzebował żadnych narzędzi, ponieważ kaloryfer został wyposażony w zawór lub uchwyt. Jeśli grzejnik zakończony jest śrubą, wystarczy Ci do tego klucz o odpowiednim rozstawie. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja czeka Cię, kiedy nie grzeje grzejnik starego typu. W nim zazwyczaj nie istnieje nic takiego jak dolny zawór grzejnika. Dlatego będziesz potrzebował klucza nastawnego, a często nawet dwóch. Będziesz miał za zadanie odkręcenie śruby przy pokrętle regulacji temperatury kaloryfera. Drugim kluczem będziesz kontrolował śrubę umieszczoną za pokrętłem, utrzymując je w jednym poziomie. Po lekkim poluzowaniu śruby, z kaloryfera zacznie wydobywać się powietrze. Wypuszczaj je tak długo, aż zacznie wylewać się woda. Będzie to oznaczało, że kaloryfer jest już odpowietrzony. Jeśli po odpowietrzeniu w dalszym ciągu ciepła woda nie dochodzi do grzejnika, prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z pomocy specjalisty. 

 

Podczas pracy pojawia się pytanie: czym i jak odkręcić dolny zawór grzejnika? Warto sięgnąć po dobrej jakości klucze nastawne, które sprawdzą się podczas odpowietrzania. Wielu hydraulików i specjalistów od centralnego ogrzewania używa do pracy kluczy nastawnych marki Ridgid z widoczną podziałką. Te urządzenia charakteryzują się prostą nierdzewną konstrukcją i stabilnym utrzymaniem wymiaru. Dzięki temu praca z ich pomocą będzie przebiegała szybko i precyzyjnie. Wspomniane klucze dostępne są w sklepie Industria24, gdzie możesz znaleźć także inne narzędzia ręczne do prac domowych.

 

Dlaczego kaloryfer nie grzeje? Inne możliwości

Czasem zdarza się, że grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu. Jeśli prawidłowo przeprowadzisz prace i masz grzejnik zimny na dole, przyczyna może być bardziej skomplikowana. Często w takich sytuacjach ocena hydraulika będzie wiążąca i tylko specjalista podpowie, dlaczego kaloryfer nie grzeje. Najczęściej będziesz miał do czynienia z sytuacją, kiedy ciepła woda nie dochodzi do grzejnika. Może to być spowodowane tym, że rura instalacyjna jest zbyt cienka albo się zapchała. Powodem z reguły jest kamień lub uszkodzenie mechaniczne, w efekcie którego kaloryfery nie grzeją. Wówczas rozwiązaniem problemu będzie wymiana przyłącza na element o większej średnicy. Dzięki temu problem zniknie na dłuższy czas. 


Innym powodem, przez który grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu, może być za niskie ciśnienie wody w sieci. Powoduje to, że do kaloryfera dostaje się niewiele wody lub wpływa ona powoli, dlatego grzejnik słabo grzeje. Tu rozwiązaniem może być próba podniesienia ciśnienia w sieci. W domach z własną kotłownią wystarczy podnieść ciśnienie wody w sieci i odczekać jakiś czas. Jeśli nadal ostatni grzejnik nie grzeje, warto spróbować jeszcze raz go odpowietrzyć. W domach wielorodzinnych, jeśli grzejnik nie grzeje z powodu niskiego ciśnienia, będziesz musiał skontaktować się z operatorem. Często to właśnie po stronie ciepłowni pojawiają się problemy.