Czym ciąć panele?

cięcie paneli podłogowych

 

Panele podłogowe są bardzo popularnym materiałem, który zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Niezaprzeczalną zaletą wybierania paneli zamiast prawdziwego drewna jest ich cena – dużo niższa. O ile w latach wcześniejszych dostępne na rynku były głównie panele laminowane, wykonane z płyty wiórowej MDF lub HDF, o tyle dzisiaj przychylność użytkowników zyskują sobie panele winylowe, plastikowe. Z uwagi na różnice w materiałach, jakie wykorzystuje się do produkcji tych paneli, wielu ludzi pyta o to, czym ciąć panele plastikowe i czy odbywa się to w sposób łatwy. Jeżeli więc ktoś chciałby dowiedzieć się, czym ciąć panele winylowe, powinien na początku przekonać się, z czego taki panel jest zbudowany. Jeśli piła do paneli podłogowych ma go przeciąć, powinna być przeznaczona do materiału takiego jak polichlorek winylu, czyli syntetycznego polimeru, który jest uzyskiwany na drodze polimeryzacji chlorku winylu. Taki jest skład paneli winylowych, które występują w różnych odmianach, są bardzo różnorodne. Mogą imitować kamień, drewno, glazurę, metal, marmur itp.  Czy cięcie takiego materiału wykonuje się narzędziami innymi niż w przypadku cięcia paneli drewnopodobnych, laminowanych? Czym ciąć panele PCV? Odpowiemy już zaraz na te nurtujące pytania, zaznaczając już jednak na wstępie, że maszynka do cięcia paneli czy też piła do paneli podłogowych powinna być na pewno wysokiej jakości. Tak więc odpowiedź bardzo ogólna na pytanie o to, czym ciąć panele, jaki przyrząd powinien zostać użyty do cięcia, niech będzie taka: przyrząd do cięcia paneli podłogowych powinien być bezpieczny, profesjonalny i dostosowany do materiału. 

 

Przyrząd do cięcia paneli podłogowych

Postarajmy się teraz uściślić, czym docinać panele, powiedzieć, jaki przyrząd do cięcia paneli podłogowych jest potrzebny każdemu, kto panele kładzie. Otóż większość fachowców zgadza się co do tego, że na pytanie, czym ciąć panele PCV, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. To, jakie ktoś kupi sobie panele, będzie rzutowało na sposób cięcia. Czy będzie to specyficzna maszynka do cięcia paneli, czy piła do paneli podłogowych zależy właśnie od rodzaju materiału.

Ogólnie przyjmuje się, że do przycinania paneli stosuje się szlifierki, gilotyny, pilarki oraz wyrzynarki. Jeśli więc ktoś pyta, czym ciąć panele podłogowe, powinien przyjrzeć się tym wymienionym tutaj urządzeniom.

 

Maszynka do cięcia paneli 

Wymienione elektronarzędzia spełniają swoje funkcje w każdym przypadku cięcia paneli. Jeśli więc wiadomo już, czym ciąć panele, warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym urządzeniom. I tak na przykład pilarka ręczna, stołowa albo ukośnica przyda się zawsze tam, gdzie ważne jest równe cięcie, gdzie linia cięcia musi być bardzo dokładna, prosta, bez odchyleń w żadną stronę. Jeśli z tych trzech urządzeń wybrać to, które tnie najrówniej, należy wskazać na pilarkę stołową. Czym ciąć panele plastikowe, gdy priorytetem jest równa linia cięcia? Właśnie pilarką stołową. Sprawdza się ona także znakomicie podczas długich cięć. Do prac wymagających mniejszej precyzji, można używać pilarki ręcznej, która dość łatwo poradzi sobie z większością cięć o mniejszej precyzji. Innym urządzeniem, które można zaproponować każdemu pytającemu, czym docinać panele, jest na pewno wyrzynarka. Jednakże wyrzynarką powinny posługiwać się osoby, które już mają za sobą jako takie doświadczenie przy pracy z tym urządzeniem. Należy je prowadzić niezwykle prosto, by można było uzyskać zamierzony efekt. Niezbyt umiejętne prowadzenie wyrzynarki może doprowadzić do odejścia od wyznaczonej linii obróbki, w związku z czym praca nie przyniesie zamierzonego rezultatu. Tak więc, jeśli ktoś nie wie, czym ciąć panele winylowe, a zdecyduje się, po wcześniej uzyskanej poradzie, na wyrzynarkę, powinien wpierw potrenować na jakimś ćwiczeniowym materiale. Kolejnym elektronarzędziem, którym można się posługiwać do cięcia paneli, jest dobrze znana szlifierka. Korzystając ze szlifierki ma się do wyboru szereg tarcz, które można zmieniać w zależności od materiału, jaki trzeba będzie przeciąć. Podobnie jednak jak w przypadku wyrzynarki umiejętność posługiwania się szlifierką jest tutaj bardzo ważna. Nieumiejętne jej prowadzenie może skutkować nierównościami w cięciu, które i tak nie będzie nigdy tak równe, jak w przypadku cięcia gilotyną, o której zaraz powiemy. Na pytanie o to, czym ciąć panele podłogowe najlepiej, należy odpowiedzieć, że najlepiej robić to właśnie gilotyną do paneli PCV. Jest ona zaprojektowana głównie z uwagi na cięcie paneli, stanowi więc narzędzie idealne. Dokładność cięcia gilotyną jest najlepsza spośród wszystkich narzędzi, o których powiedzieliśmy do tej pory. Krawędzie ciętych elementów będą zawsze gładkie, zawsze takie, jakie być powinny. Należy jednakże zaznaczyć, że gilotyna tnie jedynie po linii prostej, nie jest więc narzędziem w pełni uniwersalnym.