Odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce - jak działa?

Regulacja gaźnika Briggs&Stratton 12hp

 

Odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce to element, dzięki któremu urządzenie pracuje jednostajnie. To urządzenie odpowiada za utrzymywanie stałej prędkości pracy maszyny. Niezależnie od tego, czy kosisz wysoką trawę, czy nóż przecina puste powietrze, obroty elementu koszącego są na podobnym poziomie. Nie musisz niczego regulować ani dodawać gazu. Właśnie to urządzenie jest po to, żeby koszenie stało się przyjemnością. Z poniższego tekstu dowiesz się między innymi, jak działa regulator obrotów w kosiarce i jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej.

 

Rodzaje i działanie odśrodkowego regulatora obrotów w kosiarce

Jeśli przy koszeniu wysokiej trawy obroty ostrza zmniejszają się, może to oznaczać problemy z regulatorem. To on odpowiada za takie przełożenie obrotów i podanie mieszanki paliwowej, żeby praca była jednostajna. Inną przyczyną bywa słaby silnik, jednak solidne jednostki spalinowe z reguły radzą sobie lepiej, niż elektryczne. Dopiero wówczas przekonasz się, jak ważny jest odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce. Jeśli w Twoim warsztacie znajduje się kosiarka spalinowa, regulacja obrotów może być pilnowana przez system mechaniczny lub pneumatyczny. Nie można wskazać, który z typów jest lepszy. Po prostu mają nieco inną zasadę działania i montowane są w innych typach silników.

 

Regulator mechaniczny składa się z kół zębatych i wirujących ciężarów. Jego konstrukcja odpowiada za zmniejszenie lub zwiększenie ilości mieszanki dostarczanej do spalania. W przypadku, kiedy wał korbowy obraca się swobodnie, ciężary wymuszają zamknięcie przepustnicy i dostarczanie minimalnej ilości paliwa. Z kolei, kiedy silnik będzie obciążony z powodu oporu grubszej trawy, Ciężarki zwolnią blokadę przepustnicy. Wówczas silnik otrzyma większą ilość paliwa pozwalającej mu na równomierną pracę. Jak działa regulator obrotów w kosiarce o konstrukcji pneumatycznej? Tu z kolei za ocenę obciążenia silnika odpowiada śmigło lub łopatka, która wykrywa zmiany ciśnienia powietrza wokół koła zamachowego. W przypadku zwiększenia obciążenia silnika powietrze pod większym ciśnieniem będzie pchało łopatkę. Ta z kolei pociągnie za sobą sprężynę otwierającą przepustnicę i poda większą dawkę paliwa.

 

Jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej?

Często nierówna praca kosiarki i zwalnianie obrotów przy wysokiej trawie może zwiastować kłopoty z regulatorem. Na forach internetowych odszukasz wiele wątków, w których znajdują się informacje jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej. W większości przypadków musisz zadbać o to, żeby przy wyłączonym silniku przepustnica była otwarta. Dopiero praca silnika ma ją zamykać. W niektórych wątkach znajdziesz także schematy i rysunki, na których widać jak powinny być ustawione sprężyny regulacji obrotów w kosiarce spalinowej B&S. 

 

Niestety wszystkie te informacje musisz potraktować z przymrużeniem oka. Regulacja gaźnika Briggs&Stratton 12hp i innych modelach silnika od tego producenta może przebiegać w całkowicie inny sposób. Nieprawidłowe ustawienia mogą być przyczyną kłopotów z silnikiem oraz pogorszeniem wydajności urządzenia. Jeśli masz w swojej kosiarce silnik Briggs&Stratton, regulacją obrotów powinien zająć się profesjonalny serwis. Tylko wówczas będziesz miał pewność, że regulator obrotów kosiarki Briggs&Stratton jest ustawiony optymalnie.

 

Samodzielna regulacja gaźnika Briggs&Stratton 12hp czy próba ustawienia obrotów w innych jednostkach to próba ograniczenia kosztów. Unikniesz serwisowania, jednak może być to opłakane w skutkach. Alternatywą staną się kosy spalinowe Makita, w których stosowano silniki Briggs&Stratton. Kupując u renomowanych dostawców, takich jak sklep Industria24, możesz liczyć na wydłużenie okresu gwarancji do trzech lat. W ramach usług serwisowych gwarancyjnych specjaliści ustawią regulator obrotów kosiarki Briggs&Stratton. Wykonają też naprawy innych usterek, które mogą się przytrafić w pierwszych latach pracy kosiarki.