Jak mierzyć suwmiarką?

jak mierzyć suwmiarką?

 

Narzędzia kontrolne to akcesoria niezwykle ważne dla procesu produkcyjnego. Jednym z najdokładniejszych ręcznych narzędzi tego typu jest suwmiarka. Odczyt wymiaru z urządzenia pozwala z dokładnością do setnych części milimetra zbadać długość, szerokość i głębokość danego elementu. To wystarczająca dokładność dla przebiegu większości procesów produkcyjnych. Jak mierzyć suwmiarką i w jakich sytuacjach będzie to potrzebne? 

 

Obsługa suwmiarki - gdzie może być przydatna?

Suwmiarka to narzędzie niezwykle popularne i powszechne. Łatwiej wymienić miejsca, w których nigdy z niego nie skorzystasz, niż te, gdzie będzie niezbędne. Obsługa suwmiarki będzie Ci potrzebna w każdym zakładzie produkcyjnym. Przy pracach stolarskich i szlifierskich jest niezastąpionym produktem. Odczyt suwmiarki to podstawa kontroli jakości maszyn produkcyjnych. Także w wielu pracach domowych czy warsztatowych przydaje się suwmiarka. Odczyt pomiarów pozwoli Ci nawet ocenić stan bieżnika w kołach samochodowych. Dlatego umiejętność obsługi tego narzędzia jest niezbędna nawet dla osób niezajmujących się produkcją. 

 

Konstrukcja suwmiarki

Obsługa suwmiarki nie jest trudna, jeśli poznasz jej podstawową budowę. Każde urządzenie tego typu składa się z następujących elementów:

  • szczęka stała i ruchoma do badania wymiarów zewnętrznych,
  • szczęka stała i ruchoma do badania wymiarów wewnętrznych,
  • dźwignia do zablokowania położenia szczęki ruchomej,
  • głębokościomierz,
  • element pokazujący wynik pomiaru.

 

Właśnie ta ostatnia część jest różna i zależy od rodzaju suwmiarki. W tradycyjnych suwmiarkach manualnych do pomiaru służy noniusz, czyli rozrysowana dokładna podziałka. Powszechnie stosowane są jeszcze suwmiarki zegarowe, gdzie odczytu dokonuje się na tarczy podobnej do analogowego zegara. W urządzeniach elektronicznych odczytu dokonasz na cyfrowym wyświetlaczu. Takie urządzenia są najłatwiejsze w użytku. Zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie: suwmiarka jak używać?, sprawdź asortyment sklepu Industria24. Znajdziesz tu wiele typów suwmiarek od takich producentów jak Mitutoyo. Ta japońska firma jest światowym liderem w produkcji i dystrybucji akcesoriów pomiarowych. Obecnie nie prowadzi sprzedaży detalicznej, dlatego jeśli potrzebujesz suwmiarki najwyższej jakości, możesz nabyć ją w naszym sklepie. 

 

Suwmiarka - jak odczytywać pomiar szerokości, długości i głębokości?

Suwmiarka może służyć do dokonywania wielu różnych pomiarów. Tak skomplikowane elementy, jak specjalistyczne śruby czy części maszyn można dokładnie obmierzyć tylko przy zastosowaniu suwmiarki. Odczyt mieści się w wymiarach od 0,01mm do nawet 300mm. Pozwala to badać produkty o różnej wielkości i poziomie skomplikowania. Średnicę i długość wybranego produktu mierzy się w bardzo podobny sposób. W pierwszej kolejności ściśnij z wyczuciem szczęki i sprawdź, czy wskazują zero. Następnie delikatnie dociśnij szczęki z obu stron do mierzonego wyrobu i dokonaj odczytu z elementu pomiarowego suwmiarki. Jak odczytywać średnicę zewnętrzną? Do tego służą górne szczęki, które należy rozciągnąć na krawędzi mierzonego otworu. Musisz pamiętać, że przy pomiarach nie możesz dociskać mocno szczęk, ani rozciągać ich. Może to powodować niedokładności pomiarowe.

 

Zastanawiasz się jak mierzyć suwmiarką grubość materiałów o nieregularnej powierzchni? Może potrzebujesz zmierzyć grubość tkaniny i za każdym razem uzyskujesz inny odczyt suwmiarki? Rozwiązanie jest łatwiejsze, niż przypuszczasz. Wystarczy sięgnąć po dwie płaskie blaszki i wsunąć pomiędzy ich powierzchnię fragment tkaniny czy innego materiału. Od wyniku pomiaru całości konstrukcji musisz odjąć szerokość samych blaszek. W ten sposób uzyskasz średnią grubość tkaniny. Jak się mierzyć suwmiarką głębokość otworu czy wnęki? Do tego służy wąskie zakończenie poniżej uchwytu, zwane głębokościomierzem. Wystarczy umieścić suwmiarkę nad otworem i oprzeć ją o górną krawędź, która stanowi punkt odniesienia. Głębokościomierz wsunie się do otworu, a gdy poczujesz opór na części odczytowej zobaczysz wartość głębokości.