Jak naprawić przerwany kabel?

przecięty kabel

 

Przerwany przewód jest usterką, która może spotkać każdego. Niemniej jednak nie jest to tak uciążliwy problem, na jaki wygląda. Bez problemu można się zająć tym samemu, bez konieczności wzywania do tego fachowca. Jeśli chcesz wiedzieć jak naprawić przerwany kabel, bądź jak sprawdzić gdzie jest przerwany przewód w ścianie, nie mogłeś trafić lepiej! Odpowiedzi na te pytania, ale i nie tylko znajdziesz poniżej.

 

Jak połączyć przecięty kabel internetowy?

Wbrew pozorom, nie trzeba być MacGyverem, żeby osiągnąć ten cel. Naprawa kabla nie wymaga specjalnych umiejętności ani też narzędzi innych niż te, które znajdują się w większości schowków lub garaży w każdym domu. Najważniejszy punkt o którym należy pamiętać przy wykonywaniu tej czynności to zachowanie bezpieczeństwa. Najlepiej wykonywać to zadanie w odosobnieniu,a już na pewno z dala od dzieci. Kiedy już zdarzy nam się przeciąć kabel internetowy przede wszystkim należy go rozdzielić na dwie części. Niezależnie od tego w jakim stanie jest kabel jest to element bardzo niebezpieczny i należy się z nim odpowiednio obejść. W tym wypadku nie wystarczy sama taśma izolacyjna.

 

Jak połączyć przerwany kabel elektryczny?

Na początek przyda się ostry nóż lub specjalne nożyczki do kabli. Pierwszy krok, który należy wykonać to przecięcie zewnętrznej koszulki przewodu, koniecznie zaczynając na samym końcu kabla. Długość nacięcia powinna wynosić około dwa centymetry. Następnie musisz wywinąć koszulkę ochronną i wyciągnąć ze środka miedziane przewody. Kolejna czynność wymaga pełnego skupienia i precyzji, polega ona na odcięciu zbędnej części ochronnego plastiku. Jeśli zrobisz to nieumiejętnie urządzenie może nie pracować prawidłowo,a elementy,które będą wystawać mogą stanowić niebezpieczeństwo dla każdego kto będzie tego sprzętu używał. Kiedy uda Ci się już uwolnić miedziane przewody z obydwu części kabla elektrycznego trzeba będzie je ze sobą skręcić. Można także użyć lutownicy i zabezpieczenia z taśmy izolacyjnej, natomiast z tyłu głowy zawsze trzeba mieć myśl,że przewody nie będą się zawsze dobrze trzymały i może to przyczynić się do powstania zwarcia w konsekwencji przegrzania kabla. Żeby zabezpieczyć całą miedzianą część można ją wsunąć do zacisku śrubowego. Konieczne jest odpowiednie unieruchomienie kabelków, dlatego śrubę należy skręcić właśnie na nich. Uważaj, aby przy tej czynności nie przeciąć żadnego z przewodów! Po takiej ingerencji w kabel elektryczny należy się liczyć z tym, że może on zmienić swoją objętość. O ile w przypadku większości sprzętów elektrycznych, używanych w domu jak np. żelazko nie będzie to miało żadnego znaczenia ani wpływu na pracę tego sprzętu, o tyle w przypadku np. odkurzacza z funkcją zwijania kabla może już przysporzyć kłopotu. 

 

Jak sprawdzić gdzie w ścianie jest przerwany kabel?

Równie często spotykaną usterką kabla elektrycznego jest jego przerwanie w ścianie i może to być zarówno wynikiem działania ludzkiego lub najzwyczajniej w świecie przestarzałych instalacji elektrycznych. Jeżeli podejrzewasz, że kabel w Twojej ścianie uległ przerwaniu najlepiej posłużyć się wtedy lokalizatorem kabli. Urządzenie to działa dzięki indukcji elektromagnetycznej i pozwala łatwe zlokalizowanie położenia przewodów. Wystarczy przyłożyć lokalizator do ściany i odczytać informację na wyświetlaczu. Usterkę najszybciej zlokalizujemy kiedy istnieją jakiekolwiek przesłanki o miejscu gdzie wystąpiło największe jej ryzyko, jeśli jednak takowych nie ma, należy sprawdzić wszystkie kable w ścianach.

 

Palący problem – przewiercony kabel

Najczęstszym wypadkiem w trakcie przeprowadzanego remontu jest przewiercenie kabla elektrycznego. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji przede wszystkim należy odłączyć zasilanie sieciowe, wykręcając odpowiedni korek z tablicy rozdzielczej lub wyłączyć bezpieczniki automatyczne. Kiedy miejsce wiercenia jest już zabezpieczone, trzeba je delikatnie rozkuć, żeby ocenić szkody. Jeśli przewód uległ zniszczeniu, należy go naprawić lub wymienić.

 

Jak naprawić przewiercony kabel w ścianie?

Naprawić przewiercony kabel można z pomocą puszki podtynkowej oraz kostki do łączenia przewodów. Pierwszy krok to wykucie w ścianie otworu o wielkości puszki, jego środek musi przebiegać w miejscu gdzie kabel został uszkodzony. Następny krok to rozcięcie kabla, zdjęcie izolacji i oczyszczenie końcówki kabla. Po takim przygotowaniu łączymy przewód i wstawiamy kostkę do odpowiednio zamontowanej puszki, którą należy zamknąć. Nie może się ona ruszać ani wystawać ze ściany. Na końcu pozostaje zagipsować miejsce wokół puszki i można wiercić nowy otwór w bardziej korzystnym ku temu miejscu.